Jak můžeme levně a moderně bydlet
Vlastnit elegantní a praktický rodinný dům, ve kterém se nám dobře a spokojeně žije, tak to je určitě přání většiny z nás. Navíc se přestěhovat z bytovky a platit v domě na pokrytí veškeré spotřeby energií v novém domě, tedy nejen za vytápění a ohřev teplé vody, jen cca 13 000 Kč za rok, tak to už je snad jen sen. Není. Zde je příběh jedné čtyřčlenné rodiny, které se obojí splnilo.
Vystavět si nový dům nebyl primární záměr investorů. Oba jsou místní usedlíci, žijí v tomto malebném koutě Jižních Čech od mala. Nikdy neuvažovali, že by odešli za novým bydlením někam jinam.
Když prodáš byt, můžeme stavět
Bydleli v bytovce v poměrně novém moderním bytě. Nicméně v lokalitě, kde dnes jejich nový dům stojí, se již řadu let připravovala výstavba rodinných domů. A když se začali prodávat parcely, pan investor začal jednat. V té době přemýšleli s manželkou, že by si postavili nějakou chatu, nebo pořídili nějaký objekt k rekreaci se zahrádkou, která paní domu v bytovce chyběla. Tak se rozhodli, že si koupí parcelu a na ní si udělají zahrádku a splní si tak svoje přání. Ale když už si koupili parcelu, tak se začali i poohlížet, co se dá kde vystavět. Konečný impuls ke stavbě domu dala asi paní domu, která si dokázala na nové parcele představit i nový dům. Manžel jí ale dal podmínku. Pokud prodáš byt, můžeme stavět.
Nechtěli klasický typový dům
A tak se zrodil i reálný plán sehnat někde projektanta, aby navrhl nějaký pěkný, moderní a úsporný barák, který by svými užitnými vlastnostmi odpovídal parametrům 21. století. Prohlíželi si desítky klasických typových domů, ale žádný si nevybrali, a tak hledali někoho, kdo je schopen vyprojektovat dům s těmito požadovanými parametry. Volba padla na projekční ATELIER Ing. Josef Vostracký v Českých Budějovicích, který má s výstavbou moderních nízkoenergetických domů řadu zkušeností.
Společným úsilím investorů a nového projektanta se tak začaly rodit a později i realizovat plány vlastní výstavby nového domu.
Parametry budovy:
- Název stavby: Rodinný dům u Českých Budějovic
- Projektant: Ing. Josef Vostracký /ATELIER Ing. Josef Vostracký, České Budějovice
- Stavební firma: STAKOplus, Roman Kovář, České Budějovice
- Měrná spotřeba tepla: do 20 kWh/m2 za rok
- Spotřeba energií na veškerý provoz domu je: cca 4 000 kWh za rok
- Energetická náročnost budovy (dle PENB): A – mimořádně úsporná
- Zařazení: Pasivní dům
- Skladba konstrukce: Jednovrstvá zděná konstrukce bez dodatečného zateplení
Chtěli moderní a maximálně úsporný dům
Investorům domu bylo vlastní mít cihlový dům, neoslovila je dřevostavba, a tak i zadání pro projektanta bylo jednoznačné. Cihlový dům a bez zateplení. Ale dům, který bude moderní, nízkoenergetický a v požadovaném finančním limitu.
„Chtěli jsme dům, kam by se vešla čtyřčlenná rodina a aby to byl dům, ve kterém nebudou vyšší provozní náklady, než ve stávající bytovce. Velký důraz jsme proto kladli na to, aby dům byl maximálně úsporný a provozní náklady co nejnižší. Abychom se se stavbou domu nedostali do omezující situace, aby to nebylo nad rámec reálného finančního rozpočtu rodiny,” vysvětluje k provozním nákladům na dům paní investorka.
Zkušený projektant doporučil stavět z HELUZu
Ing. Vostracký jim odprezentoval co projektuje, představil jim svoji vizi, jaké domy a z jakého materiálu navrhuje. „Řekl nám, že projektuje domy z materiálů, které se svými tepelně izolačními vlastnostmi řadí na špičkovou úroveň a splňují tak požadavky na moderní, levné a zdravé bydlení. Vysvětlil nám všechny výhody a pozitiva jednovrstvé konstrukce, přednosti a pozitiva materiálů HELUZ,” zdůraznil k volbě zdícího materiálu investor domu.
Použitý materiál HELUZ:
- Typ cihel na obvod: HELUZ Family 2in1 44, HELUZ Family 2in1 38, HELUZ 25 STI
- Příčky: HELUZ 20, HELUZ 14, HELUZ 20 AKU
- Keramické překlady: HELUZ 238 pro nosné vnitřní a obvodové zdivo
Podařilo se postavit pasivní dům a získat dotaci na bydlení
S výstavbou domu začali v březnu 2013 a kolaudace domu byla v červnu 2014.
Na obvodové zdivo zvolil projektant cihlové bloky HELUZ Family 2in1 44 cm, které jsou určeny pro jednovrstvé obvodové zdivo nulových, pasivních, nízkoenergetických a energeticky úsporných budov.
Jak deklaruje výrobce, broušené cihly FAMILY 2in1 mají nejlepší tepelněizolační vlastnosti na trhu v porovnání s ostatními materiály pro jednovrstvé zdivo. Vyplněním dutin těchto cihel polystyrénem došlo ke 40% navýšení jejich tepelněizolačních vlastností, při zachování paropropustnosti. Cihly FAMILY 2in1 šířky 440 a 500 mm splňují bez dodatečného zateplení doporučené hodnoty pro pasivní domy. Volbou tohoto materiálu se rovněž podařilo dosáhnout potřebných parametrů pasivního domu a získat dotaci Nová zelená úsporám.
Přesné a rychlé zdění s materiály HELUZ
Investor si pochvaloval i přesnost zdění ze zvoleného stavebního materiálu. To mělo svoje plus při zadávání truhlářských prvků při finalizaci domu. Truhlářská firma si pochvalovala přesnost stavebních otvorů při montážích dveří, zabudovaných skříní a i instalaci kuchyně. Nebylo nutné nic upravovat, stavebně byl objekt precizně a přesně připraven. Samozřejmě, že k tomu přispěla neméně precizní práce dodavatelské firmy STAKOplus Roman Kovář z Českých Budějovic. Vlastní zdění obvodových stěn i vnitřních příček trvalo jen několik týdnů, rychlost zdění z materiálů HELUZ mile překvapila i investory.
Účty za energie ukazují na správnou volbu zdicího materiálu HELUZ Family 2in1
Že volba stavebních materiálů HELUZ při stavbě domu byla správná, dokazuje celoroční energetická spotřeba. Roční výdaje na pokrytí veškeré spotřeby energií v novém domě, tedy nejen na vytápění a ohřev teplé vody, představují cca 13 000 Kč. A jak dodává investor nového domu, náklady na bydlení v novém domě jsou nesrovnatelné, než byly v bytovce 3+1. Tam zaplatili ročně jen za energie, a bez vytápění, cca 25 000 Kč.
„Jsme rádi, že jsme dali na doporučení projektanta při volbě stavebního materiálu na náš dům. Myslím, že to byla výborná myšlenka postavit dům z HELUZu. Dnes vidíme a účty za energie nás přesvědčují, že volbou cihelných bloků HELUZ Family 2in1 44 cm na obvodové zdivo i dalších zdicích materiálů HELUZ se podařilo vystavět dům, jaký jsme si přáli. Dům, ve kterém se nám dobře a hlavně mimořádně levně žije. A v neposlední řadě dosáhnout při tom na dotaci Nová zelená úsporám a zlevnit si tím náklady na vlastní stavbu,” shodují se oba investoři.
Projektant domu Ing. Josef Vostracký doplnil, „podařilo se mi vyprojektovat rodinný dům v pasivním standardu splňující kategorii B1 Nová zelená úsporám (2013). Vytvořit dům moderního pojetí s fasádou tvořenou Cembrit deskami. Při blower door testu byla naměřena hodnota n50 = 0,2 h-1. Že se jedná o mimořádně úsporný dům svědčí i roční vyúčtování za elektřinu a rok. Dům je vybaven tepelným čerpadlem, doplněn solárními panely. Nechybí nucené větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací).”
Bydlíme v krásném a velice zdařilém domě
Dnes si už ani nevzpomenou, jaké bylo bydlení v bytovce. Byť si kupovali nový byt a s nadšením se v něm zabydlovali, dnes už si na to ani nevzpomenou. Stávající realita bydlení v krásném, moderním a po všech stránkách zdařilém domě, vytlačila z mysli to minulé.
Správná volba projektanta, použití materiálů HELUZ, vůle obou investorů vytvořit něco nadčasového, to vše se podařilo zahrnout do zdařilého díla rodinného domu poblíž Českých Budějovic v podmanivém prostředí Jižních Čech.