Jak na břízolitové omítky

Ve druhé polovině minulého století bylo postaveno v Česku desetitisíce rodinných domků. Když se zamyslíme nad tím, co tyto stavby nejvíce charakterizuje, nemůžeme přehlédnout fenomén doby – břízolitové omítky. Zda byla jejich obliba více ovlivněna absencí jiné alternativy nebo dobrou zkušeností z hlediska jejich trvanlivosti už není dnes tak důležité. Co však musíme břízolitovým omítkám vytknout, je stávající velmi nízká estetická úroveň z hlediska barevného provedení. Většina fasád opatřených touto omítkou je dnes značně zanesena prachem vytvářejícím nevzhledné špinavé mapy. Jak z této situace ven, pokud možno s co nejnižšími náklady, Vám poradíme v následujících řádcích. Budeme vycházet z předpokladu, že omítka je ještě v dobrém technickém stavu.



Břízolitovou omítku je nejprve nutné ostříkat tlakovou vodou. Tímto ostřikem jednak vymyjeme usazený prach a zároveň odstraníme částečně uvolněná zrnka písku. Po uschnutí je potřeba omítku ošetřit penetrací. Ta plní hned dva důležité úkoly. Omítku zpevňuje a zároveň také vyrovnává její savost. Druh penetrace volíme podle typu použité fasádní barvy. Pod akrylátové fasádní barvy doporučujeme PRIMALEX Hloubkovou penetraci, pod silikonové fasádní barvy Primalex Silikonovou penetraci. Nanášení penetrace lze provádět štětkou, fasádním válečkem, ale také stříkáním.

U každého z doporučených postupů je nutné dávat pozor, aby nedocházelo k nerovnoměrnému nánosu, respektive vytváření nevsákající se vrstvy, která je z hlediska dalšího pracovního postupu nežádoucí.
Dalším krokem v zušlechťování omítky je její natření fasádní barvou. V dnešní době je stále více patrný trend barevných fasád, které většinou příjemně oživují a doplňují kolorit dané lokality. Primalex Vám nabízí dvojí systém tónování fasádních barev.

Pro profesionální tónování je určen speciální Kolorovací systém, ve kterém se Fasádní barvy (báze) Primalex Procolor tónují na počítačem řízeném automatu nebo poloautomatu velmi kvalitními a světlostálými pigmenty firmy CPS Color. V Kolorovacích centrech Primalex, které jsou rovnoměrně zastoupeny po celé České republice a na Slovensku, si zákazník může vybrat ze široké palety odstínů mnoha vzorkovnic jako např. NCS, RAL, Aquatec, Dawn Exterior Colours, Monicolor Nova 2024, Modascapes, aj.
Primalex Procolor 3 je fasádní akrylátová barva obarvitelná na více než 7 000 odstínů. Doporučujeme na všechny typy fasádních omítek na objektech, kde není problém s vodorovnou izolací proti vodě.

Primalex Procolor 8 je fasádní silikonová barva obarvitelná na více než 500 odstínů. Tato fasádní barva vyniká vysokou paropropustností, splňující i náročná kritéria pro použití na sanační omítky. Pokud Vás však modní trendy nechávají chladnými a upřednostňujete tradiční bílou fasádu, doporučujeme použít fasádní akrylátovou barvu Primalex Malvena nebo fasádní silikonovou barvu Primalex Fasáda, které jsou bílou alternativou Primalexu Procolor 3 (akrylátová) a Primalexu Procolor 8 (silikonová).
Aplikaci fasádních barev je nejvhodnější provádět ve dvou nátěrech (vrstvách), každý z nich po dokonalém zaschnutí předchozího. První nátěr s vyšším ředěním doporučujeme provádět štětkou, další pak fasádním válečkem. Břízolitová omítka je relativně velmi hrubá a ředění barvy je tomu nutné přizpůsobit. Při práci se štětkou i válečkem nabíráme na zvolené pomůcky co nejmenší množství barvy, kterou se snažíme co nejvíce rozetřít. Pozor na zanesení většího množství barvy do prohlubní charakteristických pro tuto omítku. Takto vytvořená silná vrstva barvy je náchylná na vytváření mikrotrhlin, které jsou neestetické a zároveň snižují užitné vlastnosti vytvořeného nátěrového filmu. Dalším důležitým předpokladem kvalitní práce je dodržení doporučené teploty při natírání. Ideální je rozmezí teplot od +10 do +25°C. Pokud na natíranou stěnu svítí slunce, pracujte zatím na stěnách ve stínu. Je to nezbytné pro vytvoření kvalitního povrchu a bude to příjemnější i pro Vás.
Podrobnější informace o produktech PRIMALEX naleznete na našich webových stránkách www.primalex.cz nebo vám přímo poradíme na telefonním čísle: 800 100 752, doba volání od 6.00 do 15.00 hodin.
Autor: Luboš Machoň
Foto: Archiv firmy