Jak na správnou revitalizaci cihlového domu
Staráte se dobře o váš dům? A víte vlastně, v jakém domě bydlíte? Určitě víte, že musíte zařídit pravidelnou revizi elektro, revizi hromosvodu, revizi plynu, revizi komínů, uklízet společné prostory, platit pojištění domu, uklízet v zimě chodník před domem a dělat mnoho dalších každodenních činností. To všechno dnes pravděpodobně děláte. Ale víte, v jakém stavu je celý zbytek vašeho domu?
Například hydroizolace suterénu, podlahy, obvodové stěny, stropy, okna, dveře, balkony, zábradlí, schodiště, střecha a střešní žlaby.
Kompletní oprava domu je důležité rozhodnutí, a proto je nutné jednotlivé kroky důkladně zvážit. Často se však můžete setkat i s mýty, které vás mohou od oprav zrazovat. Jaká je však skutečnost?
Zateplovat plnou cihlu nemá smysl?
Váš dům byl stavěn z materiálů, které byly špičkové v době, kdy se nijak neřešily náklady na vytápění domu a i díky tomu vám dobře sloužily desítky let. Je však důležité si uvědomit, že dnešní moderní materiály a technologie jsou v porovnání s tehdejšími na mnohem vyšší úrovni. Především je to patrné v případě porovnání tepelněizolačních vlastností. Stěna z plných, popřípadě CDm cihel, má stejné tepelněizolační vlastnosti jako polystyren tloušťky pouhých 2,1 cm! Správně navrženým zateplením fasády ušetříte 30–40 % nákladů za vytápění.
Na zateplení stropu stačí deset centimetrů izolace?
I další části vašeho bytového domu je potřeba opravit. Především strop nad vrchním podlažím, kterému se bohužel z hlediska úniku tepla nevěnoval v době stavby velký důraz a navíc, jak je obecně známo, teplo má od přírody tendenci stoupat vzhůru.
Izolace stropu nad nejvyšším obytným podlažím je ta nejrychlejší a nejefektivnější izolace vůbec, je dokonale souvislá a klientům přináší ten největší užitek za nejnižší vloženou investici.
Vhodným způsobem zateplení stropu je nafoukání izolační vaty přímo na podlahu půdy. Dostatečná vrstva, která vyhovuje stávajícím požadavkům na zateplení stropu, je 30 centimetrů. Ta již velmi dobře tepelně izoluje, je možné takto ušetřit až 30 % nákladů za vytápění. Poměr ceny a úspory nákladů za topení zde vychází nejlépe. Navíc, pokud chcete prostor půdy dále aktivně využívat, existuje možnost foukání do nové podlahy na půdě. Vytvoří se lehká, velmi stabilní nová podlaha.
Stropní systém MAGMARELAX® je konstrukce z OSB desek na pero a drážku. Konstrukce podlahy je smontována přímo na půdě a je připravena předem. Následně se nafouká minerální izolace a konstrukce se uzavře. Dům není zatížen pokládáním těžkých izolačních desek a betonovou podlahou. Kromě vynikající tepelné izolace vytvoříte protihlukovou a protipožární vrstvu odolávající teplotě 2 000 °C.
Pokud se na půdě aplikuje vrstva foukané izolace MAGMARELAX®, znamená to, že budete mít dokonale souvislou bariéru, která vám odstíní i vedro v letních měsících. Budete moci konečně klidně usnout a ráno se vzbudíte odpočatí a svěží.
Když dům zateplíme, přestane dýchat a vzniknou plísně?
Na mnoha bytových domech se často objevují na stěnách plísně. Obvodová stěna bytového domu postavená z plné cihly tloušťky 45 cm nebo dutinové cihly tloušťky 37 cm je svými izolačními vlastnostmi zcela nedostatečná!
Stěny uvnitř bytu jsou potom studené a zejména v místech největších tepelných mostů (kouty, ostění oken apod.) mají tak nízkou povrchovou teplotu, že se orosí, jakmile se dostanou do kontaktu s teplým a vlhkým vzduchem. Ten vzniká při každém vaření, sprchování, ale třeba jen tím, že v místnosti jste a díváte se na televizi. Tímto způsobem vznikají plísně v koutech, které trápí většinu obyvatel starších bytových domů.
Pokud se s takovou situací nemáte chuť smířit, existuje rychlé řešení pro váš dům na dlouhá desetiletí. Zateplete fasádu a střechu vašeho domu, ale zateplete ji s odbornou firmou, která vám na základě odborného výpočtu stanoví potřebnou tloušťku izolantu a vyřeší všechny detaily pro odstranění výrazných tepelných mostů. Pouze tak zvýšíte povrchovou teplotu obvodových stěn uvnitř bytu a zbavíte se plísní.
Akce: Stavebně-energetické posouzení vašeho bytového domu ZDARMA
Nemůžeme si to dovolit, nemáme dost peněz ve fondu oprav?
Způsob financování celé opravy bytového domu je velmi často největším problémem, který majitelé domu řeší. Všichni vědí, že v domě, který bude mít kvalitní izolaci obvodových stěn či stropu nad nejvyšším podlažím, budou platit podstatně méně peněz za vytápění jejich bytu. Ale jak celou opravu domu zaplatit dnes?
Naši finanční specialisté vám rádi poradí, vše připraví a vy se nebudete muset o nic starat.
A teď to nejlepší. Oprava vašeho domu vás nebude stát žádné peníze navíc. Vše budete platit postupně z úspor za vytápění vašeho bytu!
Uděláme to stejně jako ostatní, všechny domy jsou stejné?
Z našich zkušeností plynoucích z posouzení více než 1 500 zděných bytových domů víme, že hlavní konstrukce takových domů jsou ve většině případů staticky zcela v pořádku a není ani ten nejmenší důvod, proč by nešly dobře opravit a vylepšit. Často se ale při posuzování domů setkáváme s již provedenými opravami, které byly navrženy špatně a domu spíše uškodily. Otázkou tedy bývá, kde začít a jak postupovat, aby zde váš dům mohl bez problémů stát i za 100 let a především, aby jeho provoz byl co nejlevnější a život v domě byl co nejpříjemnější.
Každý dům je však jiný, a proto nelze doporučit obecný postup, jak k opravám domu přistoupit. Důležité je individuální posouzení každého detailu na vašem domě a následně stanovený nejvýhodnější postup jeho oprav. U nás, v IP POLNÁ, se v posledních několika letech zaměřujeme právě na posuzování a řešení problémů zděných bytových domů, jako je právě ten váš.
Stavebně-energetické posouzení vašeho bytového domu zpracuje náš tým expertů v oblasti stavebnictví, energetiky a ekonomie a vy získáte jasnou informaci o tom, v jakém stavu se v současné době nachází celý váš dům a jaké jsou možnosti řešení zjištěných problémů. Naši technici a energetici odborným energetickým výpočtem zjistí, kolik peněz, které dnes platíte za vytápění, můžete ušetřit vhodnou opravou vašeho domu!
„Od ukončení prací na našem domě uběhl již nějaký čas. Jsem majitelkou bytu v nejvyšším patře a můžu zhodnotit efekt zateplení. S ostatními obyvateli jsme se shodli během jednoho týdne po zateplení, že je v bytech výrazně tepleji. Například v naší koupelně, kde je stále nastavená stejná teplota na ústředním topení, byla teplota před zateplením 17–18 °C a po zateplení teplota vzrostla na 21–22 °C. Opravdu jsme spokojeni a můžeme jen vřele doporučit,” zhodnotila jednu z rekonstrukcí Růžena Varhaníková, předsedkyně SVJ v Riegrově ul. Jihlavě.
V případě zájmu se informujte na www.opravybytovek.cz nebo na telefonu 800 100 533.