Jak nejlépe ochránit terasu či balkon

V tomto čísle si řekněme něco o ochraně staveb proti srážkové (netlakové) vodě. Pokud dochází k pronikání vody do stavby, dochází k poškození nejen estetickému, ale i k narušení funkčnosti stavby. Voda je destrukční činitel a proto je dlouhodobé působení na nechráněné stavební konstrukce nepřípustné. Nejvíce ohroženými a zároveň nejproblematičtějšími místy jsou ploché střechy, terasy, balkony a spodní stavba. A protože terasu nebo balkon lze najít na 80% rodinných, ale i panelových domů, zaměříme se právě na tyto oblasti.

Naprostá většina balkonů dokončených před rokem 1989 je řešena dříve běžnými a často i jedinými možnými technologickými postupy. Z tohoto důvodu často vznikají následující problémy:

• nefunkční, zkorodované oplechování;
• zvětralé pohledové hrany balkonů a teras;
• odmrznutí (uvolnění) dlažby;
• zatékání trhlinami do podkladového betonu díky absenci dilatačních spár a jeho následná destrukce.

Odstranění těchto závad, které zabrání daleko větším škodám v budoucnosti, je poměrně pracné a finančně nákladné. To ostatně potvrdí většina renomovaných prováděcích firem, zabývajících se touto problematikou.

Proto je čas přejít na komplexní řešení!

To v budoucnu ušetří nejen peníze, ale i mnoho starostí s opravami. Toto by mělo platit zejména u novostaveb, kde je možné s komplexním řešením počítat již ve fázi projektu.

Firma COMMENDA ČR s.r.o. nabízí systém prověřený mnohými aplikacemi provedenými za dlouhou dobu jejího působení na českém trhu.

 

Technologický postup

Na podkladový panel se nanese penetrace CIMSEC Haftbrücke, vytvoří se 2% spád pro odvod dešťové vody pomocí rychletuhnoucí vyrovnávací malty CIMSEC Ausgleichsmortel schnell. Poté se uchytí flexibilním lepicím tmelem ukončovací profily SCHLÜTER Bara, které nahrazují oplechování. Na tento profil lze i dodatečně ukotvit kompletní okapový systém firmy SCHLÜTER. Následně se natře povrch dvousložkovou vodotěsnou izolací CIMSEC 2Komponenten Abdichtung. Do první vrstvy se vloží pružný izolační pásek CIMSEC Elastikband. Ten slouží pro dokonalé překrytí koutových, případně dilatačních spár. Po zaschnutí první vrstvy se na celou plochu opět nanese malířskou štětkou, válečkem nebo nerezovým hladítkem druhá vrstva izolace. Pro její dokonalou funkci je zapotřebí nanést cca 1,5 kg/m2. Po dokonalém proschnutí izolace se může začít s lepením dlažby. První řadu dlaždic je nutné položit s cca 3 až 4 mm přesahem přes ukončovací profil SCHLÜTER Bara. Pro nalepení dlažby se použijí výhradně flexibilní lepicí tmely – CIMSEC Flex FM, CIMSEC Flex F nebo CIMSEC Fließbett. Tyto materiály díky své flexibilitě zaručují přenos sil mezi podkladem a keramickou dlažbou vznikající díky rozlišné roztažnosti těchto materiálů. Ideálním materiálem je CIMSEC Fließbett, který díky svému speciálnímu složení zajišťuje celoplošné podlepení dlažby. Tím je eliminováno zatékání vody a její kumulace v dutinách mezi dlažbou a izolací, takže při teplotách pod bodem mrazu nedochází k destrukci.

Pokud to situace vyžaduje, položí se při lepení dlažby zároveň i dilatační profily. Ty se vyrábí jako plastové, hliníkové, měděné nebo nerezové. Druhý den (při použití CIMSEC Fließbett již po 5 hod.) se pak dlažba vyspáruje. Pro spárování se použije opět flexibilní spárovací malta CIMSEC TOP Fugenbunt, CIMSEC Flexfuge schnell nebo CIMSEC Fugenbreit. Tyto spárovací malty se vyrábí v několika barvách a jsou určeny pro spáry až 20 mm široké.

Tento systém má řadu výhod:

• celý postup zvládne proškolený obkladač, není nutné objednávat další profese;
• odpadá technologická přestávka 4 týdnů, nutná k dokonalému vyzrání dříve používaného spádového potěru;
• dlažba se lepí přímo na izolaci, čímž odpadá možnost akumulace vody mezi dlažbou a izolací;
• podstatně se snižuje světlá výška, a tím i zatížení balkonu nebo terasy;
• výrazně se zkracují technologické přestávky mezi jednotlivými procesy, a tím se snižují celkové náklady;
• prodlužuje se značně životnost oplechování hran, díky profilům z lakovaného hliníku.

Tento technologický postup je určen zejména pro novostavby. Přesto je třeba brát v úvahu, že každý balkon má svá specifika. Je tedy potřeba k němu přistupovat individuálně. Například při řešení rekonstrukce stávajícího balkonu nebo terasy je postup poněkud odlišný. V tomto případě se doporučuje kontaktovat poradenskou linku firmy COMMENDA ČR s.r.o., kde dostane každý tazatel podrobnější informace a zároveň spojení na jednotlivé regionální technické poradce.

Autor: David Sommer
Foto: Archiv firmy