Jak probíhá připojení plynu k domácnosti
Ekologický, pohodlný a finančně výhodný. Zemní plyn v domácnosti má řadu výhod – je levnější než elektřina, jednoduše se připojíte, nemusíte řešit vlastní dodávky a sklad paliva. Pokud si dobře zvolíte dodavatele plynu, hluboko do peněženky sahat nebudete, ani když budete plynem topit. V posledních letech navíc ceny plynu na světových burzách spíše klesají.
Jak připojit plyn k domácnosti?
Pokud už máte plynoměr a funkční přípojku, máte vyhráno. Můžete rovnou začít hledáním vhodného dodavatele plynu, který vše potřebné vyřídí za vás.
Mám plynoměr a funkční přípojku
Nejprve si vyberte dodavatele plynu. Porozhlédněte se po nabídkách, přečtěte si recenze. Porovnejte ceny plynu na některé ze spolehlivých internetových kalkulaček, proberte své možnosti a představy s odborníky.
„Pak už stačí uzavřít smlouvu a zplnomocnit vašeho vybraného dodavatele. S vyplněním všech údajů vám rádi pomůžeme. I vše ostatní pak v SPP uděláme za vás: Vyřídíme smlouvu o připojení a následně smlouvu o dodávce plynu,“ upřesňuje postup Juraj Ondris z SPP.
Pokud předchozí nájemníci zůstali dlužni a plyn jim byl odpojen, vás se to netýká. Neuhrazená pohledávka je vždy vymáhána po dlužníkovi, vy za nikoho nic platit nebudete.
Pak už jen distribuční společnost stanoví den opětovného připojení a montáže nového plynoměru, což obvykle netrvá déle než týden od podání žádosti.
Při budování přípojky vsaďte na autorizované firmy
Pokud teprve stavíte nový dům, čeká vás menší administrativa. Už vybíráte kachličky, řešíte barvu záclon, rozkreslujete plánek kuchyně? Zadržte. Nejprve si ujasněte ty důležité věci, mezi které volba energií určitě patří. Zvolit zemní plyn je dobré rozhodnutí a vybudování plynové přípojky s naším návodem hravě zvládnete. Počítejte ale s tím, že náklady s tím spojené jsou zcela ve vaší režii. Na rozdíl od elektřiny totiž u nové plynové přípojky hradíte náklady na přivedení plynu k vašemu domu. Na druhou stranu, když na začátku překonáte menší papírování a vstupní investice, v budoucnu při pravidelných platbách levný plyn oceníte.
V prvé řadě se musíte obrátit na místního distributora zemního plynu. V Praze je to Pražská plynárenská, pro jižní Čechy společnost E.ON a v ostatních částech republiky Innogy. S jejich zástupci uzavřete smlouvu o připojení, formuláře najdete na webových stránkách zmíněných společností. V tomto případě se vyplatí řešit věci osobně, abyste případné nesrovnalosti doladili hned při podání žádosti a ušetřili čas (určitě se vám při stavbě domu bude hodit na jiné věci).
Projekt vaší budoucí přípojky si po uzavření smlouvy o připojení objednejte u autorizovaného projektanta. Pokud nevíte, na koho se obrátit, distribuční společnosti obvykle mají své smluvní partnery. Ti svému oboru rozumějí a poradí vám, co bude nejlepší nejen vzhledem k současným možnostem, ale zohlední i trendy blízké budoucnosti.
Po získání projektové dokumentace a územního souhlasu nebo stavebního povolení máte za sebou papírování. Přišel čas budovat.
Vyberte si zhotovitele přípojky. Nenechte se umluvit, že Franta odnaproti vám to udělá skoro zadarmo. Určitě se obraťte na autorizované firmy, jinak se vystavujete nebezpečí, že nebudou-li parametry přípojky vyhovovat, začnete zase od začátku.
Až bude vše hotové, zhotovitel přípojky s vámi vyzve technika Regionální správy zemního plynu k přejímce. Ten zkontroluje přípojku včetně dokumentace (seznam požadované dokumentace můžete získat u něj). Teprve pokud bude všechno v pořádku, vydá povolení k jejímu připojení. Vy na základě protokolu o předání a převzetí stavby uzavřete s vybraným dodavatelem smlouvu o dodávce (sdružených službách dodávky) plynu a následně požádáte o instalaci plynoměru. Pozor, musíte se prokázat dokladem o tlakové zkoušce a revizi plynového zařízení! „Pokud chcete mít nadále zemní plyn zcela bez starostí, celé zařízení nám můžete po zahájení odběru odprodat podle domluvených podmínek,“ dodává Juraj Ondris z SPP.
A to je celé. Varianta, kdy je potřeba budovat novou plynovou přípojku, je jistě složitější, ale strach mít nemusíte. Před vámi to zvládli už mnozí jiní a nelitují. Zemní plyn je energií budoucnosti.
Související články
- Věcné poznámky ke globálnímu oteplování aneb CO2 je užitečný, nikoliv škodlivý plyn
- Topení plynem je možné i tam, kde není přípojka