Jak se rodí Stavba roku

Součástí mnoha prestižních výstavních akcí bývají zpravidla soutěže, spojené s oceněním jejich účastníků. A tak jsme si již zvykli na různé Grand Prix, Zlaté medaile a Stavby roku. A právě u posledně zmiňované se na chviličku zastavíme. Soutěž Stavba roku již tradičně doprovází veletrh ForArch Praha a nabízí vždy výkvět architektonicky zajímavých staveb.

  Titul Stavba roku je udělován celkem pěti stavbám bez udání pořadí. V letošním ročníku si ocenění mimo jiné »odnesl« Domov důchodců v Hradci Králové. Cena byla udělena za vytvoření vysoce humanistického obytného prostředí pro seniory se zřetelem ke krajinným úpravám celého areálu.

   Nový dvoupodlažní objekt navazuje na již stávající pětipodlažní budovy z šedesátých let. Budovy jako kompozice dvou obloukových křídel jsou propojeny bezbariérovým spojovacím koridorem na úrovni suterénu stávajícího a přízemí nového DD. Již od fáze projektu je budova utvářena v souladu s okolním přírodním prostředím. Prosklení v obvodovém plášti umožňuje výhled od vzrostlého stávajícího parku a působivý optický kontakt, kdy venkovní zeleň prostupuje do vnímání interiéru stavby. V interiéru na park navazuje zeleň v zimní zahradě v rámci haly.

Příprava projektu a jeho počítačové zpracování
Projekt domova důchodců byl zpracován v ArchiCADu 6.0 až 7.0, přičemž ateliér disponuje dalšími programy. Projekt byl zpracován jako digitální model v měřítku 1:1 ve 3D včetně veškerého vybavení nábytkem a zařizovacími předměty, což umožňuje v kterémkoliv místě objektu vygenerovat například řez, perspektivu, pohled apod.

   Objekt disponuje zhruba 500 místnostmi, přičemž veškeré zařizovací předměty, včetně nábytku v nich, jsou navrženy ve 3D díky malé velikosti knihovních prvků (např. židle či skříň má v GDL popisu velikost cca 20 – 30 kb). Celkový počet knihovních prvků interiéru obsažených v projektu dosahuje více než 60 000 ks. Tato skutečnost zvýrazňuje nespornou výhodu ArchiCADu, neboť většina CAD programů má knihovní prvky velkosti 300 až 500 kb, což představuje mnohem větší nároky na paměť a výkonnost počítače. Zajímavou prověrkou pro ArchiCAD bylo položení dlaždic v celém objektu formou prostorových kvádrů (3D knihovních prvků). Optimální variantou je však pokládat dlažby jako texturu, protože 3D dlaždice v počtu několika desítek tisíc kusů již zpomalují chod programu. V jednom souboru ArchiCADu o celkové velikosti zhruba 80 MB jsou uloženy řezy, pohledy, výkresy pro územní řízení, stavební povolení, část prováděcího projektu a kompletní projekt interiéru, včetně výrobní dokumentace nábytku. Při zpracování detailů interiéru bylo možno generovat řezy nábytkem – knihovními prvky, a ty pak okótovat, případně upravit, nebo vytvářet vlastní prvky přímo v ArchiCADu nebo v jeho doplňujících programech.

   Pro venkovní perspektivy byl vytvořen i model stávajícího domova důchodců, takže bylo možné vypočítat nadhledové perspektivy obou objektů i perspektivy z úrovně chodce. Pro urychlení výpočtů exteriérových perspektiv byla vytvořena kopie základního souboru, z níž byly odstraněny vrstvy obsahující nábytek a vnitřní příčky. Zůstala vlastně »slupka« obou objektů, komunikace a prvky drobné architektury.

   Ačkoliv by bylo možné celý projekt jak prováděcí, tak i pro stavební povolení, zpracovat kompletně v ArchiCADu, s ohledem na to, že specialisté často používají AutoCAD, byly v určité fázi projektu exportovány soubory *.dwg a následně zpracovány projekty profesí v AutoCADu. Současně byly hotové výkresy specialistů vloženy zpět do souboru ArchiCADu, pro možnou koordinaci.

   Výhodou při práci na projektu v CAD systému je i možnost zasílat spolupracovníkům rozpracované výkresy e-mailem, čímž se zjednodušuje koordinace mezi profesemi a omezuje se na minimum počet klasických tzv. »výrobních porad«. Systém práce umožňuje pracovat bez vlastních zaměstnanců a kooperovat s externími spolupracovníky – specialisty, kteří mohou pracovat v různých CAD programech. 
Autor:
Foto: Archiv firmy