Jak si »uplést rolák« pro panelák?
Maximální zamezení ztráty tepla je stejně důležité jak pro lidský organismus, tak pro komfortní bydlení. Na tuzemském trhu je z pohledu tepelných izolací staveb z čeho vybírat.
U pravidelně účtovaných nákladů za tepelnou energii však módnost ustupuje kvalitě, funkčnosti a užitným vlastnostem zateplovacích systémů. U naprosté většiny nových stavebních projektů (ať už se jedná o zástavbu rodinných nebo bytových domů) je s adekvátní tepelnou izolací staveb počítáno již od začátku a je zakalkulována do celkových nákladů.
„Pro zvolení zateplovacího systému Lafarge je důležitá komplexní dodávka certifikovaného zateplovacího systému včetně certifikovaných stavebních prvků,“ říká Milan Hájek, vedoucí obchodní skupiny firmy LAFARGE Colbet a.s. „Pokud má zateplovací systém dosahovat skutečně deklarovaných hodnot, je třeba vzít v úvahu také místní klimatické podmínky, prostorovou orientaci stavby, agresivnost ovzduší a další faktory, o kterých projektant musí vždy vědět. To je podmínkou! Nejde tedy jen o respektování volby systému, například Lafarge, ale i o konzultaci použitých materiálů. Dostatečné znalosti má zpravidla projektant i realizátor stavby, méně se o problematiku již zajímá investor, který stavbu financuje. Za předpokladu dobře navrženého zateplovacího kontaktního systému Lafarge a profesionálního přístupu realizační stavební firmy, spočívající v dodržení správných technologických postupů montáže, docílíme vysoké úspory finančních prostředků vynaložených na tepelnou energii. Firma Lafarge zajišťuje dozor nad stavebním dílem a tím zaručuje kvalitu a profesionální úroveň při provádění zateplení. Zároveň jako nositel fasádních zateplovacích systémů provádí zaškolení specializovaných stavebních firem a vydává příslušný Certifikát. Často se stává, že majitelé rodinných domů se snaží provádět zateplení svépomocí. Při tomto způsobu je častou chybou nevhodná kombinace stavebních prvků, z důvodu finančních úspor. »Ne vždy to nejlevnější je i nejkvalitnější«. Vzhledem k náročnosti a neprofesionálnímu postupu dochází k nekvalitnímu provedení zateplení a nefunkčnosti celého díla. Z těchto důvodů doporučujeme, aby danou stavbu zhotovovala vyškolená stavební firma,“ podotýká Milan Hájek.
Existuje něco jako »universální kuchařka«, jak postupovat při volbě jednotlivých kroků zateplení?
Předně je důležité si uvědomit, že se jedná skutečně o fasádní zateplovací systém. Z projekčního a stavbařského hlediska se skládá z lepicích malt, tepelně izolačních desek (stabilizovaný polysteyren, minerální vlákna, extrudovaný polystyren), kotvicích prvků (plastové talířové hmoždinky), stěrkových malt, armovací sítě a omítek. V případě systému firmy Lafarge je použití poměrně širokospektrální. Lze jej aplikovat na železobetonové stěny panelových domů, jejich vymývanou kamennou omítku, upravené pórobetonové a cihlové zdi, původní (dostatečně pevné) omítkové povrchy a další například povrchy montovaných staveb).
Při rozvržení prací je však alfou a omegou stav skeletu panelového domu. Především ten je nutné opravit a teprve potom lze přistoupit k vnějšímu fasádnímu zateplení. Investor na sanaci skeletu musí zpravidla (podle stáří domu) počítat s vyššími financemi než pro samotné zateplení. Na obě tyto operace lze v případě bytových družstev získat rozdílný příspěvek od státu. Například na samotné zateplení je to cca 15 % z celkového rozpočtu díla, na sanace je dotace vyšší. Zateplit nesanovaný betonový skelet znamená také urychlit korozi železobetonu.
Při rozhodování úspory energie je třeba brát toto rozhodnutí komplexně. To znamená zároveň počítat s výměnou oken, u kterých dochází k velkým tepelným ztrátám, včetně rekonstrukce střechy, popřípadě dodatečné zateplení střechy.
Stát a jeho legislativa může tedy stavební družstvům pomoci. Aby však byla dodržena kvalita s možností kontroly, měla by existovat příslušná státní norma …
„Souhlasím, ale doposud neexistuje. Při tendrech na rozsáhlé zakázky zůstává rozhodující cena a kvalita provedených prací. V těchto případech by měla být rozhodující kvalita, ne cena. Bohužel praxe je jiná,“ podotýká Milan Hájek.
V čem tedy tkví, kromě použitých materiálů a dodržení technologií, konkurenceschopnost realizačních subjektů pro fasádní zateplení?
„Jedním z podstatných faktorů je samozřejmě logistika. Doménou Lafarge jsou severní Čechy a spádové okolí, odkud je doprava do určitého okruhu nejlevnější. Na tom je založena i naše obchodní strategie. Kromě Liberce, kde se maltové směsi vyrábějí, disponujeme i skladem v Praze. Odtud se však distribuují pouze pytlované materiály. Celorepublikové pokrytí máme zajištěno sítí obchodních partnerů a realizačních firem.“
Přestože izolační faktory a užitné vlastnosti fasádního zateplení jsou určující, stavba se musí také líbit…
Lafarge nabízí celou škálu řešení, nejen co do barevnosti svrchního nátěru, ale i úplné probarvenosti omítky. Důležitá je i volba typu. Některé omítky jsou vhodné, jiné podle prostředí však přece jen vhodnější. Pokud se stavba nachází ve vlhkém prostředí, existuje někdy předpoklad tvorby plísní nebo vodní řasy. Bývají k tomu náchylné zejména severní stěny budov v blízkosti lesních porostů a zemědělských obilných ploch apod., kam slunce svítí sporadicky. Proto je nutné na taková místa použít co nejvhodnější materiály (liší se zejména tloušťkou, složením izolace i povrchovou úpravou). Protože jsou zároveň i cenově náročnější, je dobré tyto materiály odborně kombinovat, avšak v rámci jednoho řešení.