Jak ušetřit za vytápění? Vyměňte okna a pravidelně větrejte
Neustálé navyšování cen energií je důvodem, proč začít pátrat po všech únicích tepla z vaší domácnosti. Často jsou příčinou stará netěsnící okna. S jejich výměnou nemusíte čekat, až bude venku hezky. Instalace je možná už od -10 °C výše.
Energetickou náročnost budovy lze snížit výměnou stávajícího technického zařízení za účinnější, zasklením balkónu, zateplením obvodových konstrukcí a instalací nových oken. A právě oknům se budeme věnovat detailněji v tomto článku. Výměnou můžete ušetřit až 30 % nákladů na vytápění, zlepšíte jejich zvukově izolační vlastnosti oken a úspornějším řešením navíc pomůžete životnímu prostředí. Základem úspěchu je vsadit na osvědčeného dodavatele a výrobce.
Okno není neprostupná bariéra
Okna představují z pohledu úniku tepla jeden z nejslabších článků vnější obálky domu. Někdy je problém způsoben jen špatným nastavením, opotřebovaným těsněním nebo rozbitým kováním. Ve starších domech a bytech se však často musí přejít ke kompletní výměně. Ta by měla mít přednost před pořízením jiného zdroje tepla, například tepelného čerpadla. Na výměnu nemusíte čekat do jara či léta. Plastové varianty lze instalovat do -10 °C. V zimě jsou navíc montážní firmy méně vytížené, což se může projevit na nižších cenách za produkt i samotnou instalaci. Stejně tak je možné v tomto ročním období následně vymalovat. Moderní barvy schnou rychle, na vás bude jen zatopit a vyvětrat. Obecně však platí, že pokud udeří opravdu velké mrazy, měl by solidní dodavatel montáž odložit.
Přepnutí do zimního režimu
Věděli jste, že moderní plastová okna můžete snadno nastavit do zimního režimu? Jak na to? Všimněte si kovového rámu lemujícího křídlo. Právě na něm objevíte seřizovací čep, který má nejčastěji podobu přepínače s šestihranným otvorem a tečkou. Je-li tečka dole, nachází se okno v letním režimu a naopak. Pro přepnutí stačí pootočit imbusovým klíčem nebo kleštěmi ve směru hodinových ručiček. Nemá-li přepínač tečku, postačí vzít imbusový klíč a pootočit přepínačem. Další typ má podobu šestihranného čudlíku s rovnou čárou uprostřed. Ta leží v letním režimu vodorovně, v zimním svisle. A najdete-li na rámu oválný čep, otočte jím ze 45° do vodorovné polohy.
Čím více protahují, tím více zbytečně protopíte
Univerzálně perfektní okno neexistuje, vždy záleží na jeho konkrétním použití. V současnosti patří k nejpoužívanějším varianty s dvojskly, jejichž prostor vyplňuje vzduch, vzácný plyn nebo izolační pěna. Větší izolační vlastnosti poté nabízí tříkomorové zasklení. Sklo vždy vybírejte s ohledem na orientaci na světové strany a podnebné podmínky, ve kterých se nacházíte. Například do garáže nebo chodby stačí obyčejná dvojskla. Volba materiálu záleží zcela na vašich preferencích a finančních možnostech. Nejvíce oblíbený je plast, který má slušnou odolnost a je téměř bezúdržbový. Jeho kvalita se odvíjí od kvality jednotlivých částí,ale i výrobců. Dalším typem jsou dřevěné rámy, které mají dobré zvukové a tepelně-izolační vlastnosti, avšak bez povrchové úpravy podléhají nejsnáze nepřízni počasí. Vysokou odolností vůči nepříznivému počasí, UV záření a stárnutí poté oplývá kombinace dřeva a hliníku.
Jaké sledovat ukazatele?
Hlavním ukazatelem, který vypovídá o izolačních vlastnostech okna jako celku, je součinitel prostupu tepla UW s jednotkou W/(m2K): čím nižší hodnota, tím větší izolační účinek a úspora energie. Hodnota pro nová okna by neměla překročit UW = 1,1 W/(m2K), v případě nízkoenergetických domů UW = 1,0 W/(m2K) a u pasivních UW = 0,8 W/(m2K). Dalším šikovným ukazatelem je prostup tepla rámem Uf, opět s jednotkou W/(m2K). Čím je Uf nižší, tím vyšší je odolnost proti kondenzaci vodní páry na povrchu profilů. Uf lze u dřevěných oken eliminovat použitím masivních profilů. U plastových a kovových variant se využívá principu zrušení tepelného mostu pomocí komor – čím více, tím lépe. Z dalších ukazatelů jmenujme index vzduchové neprůzvučnosti – RW [dB], jenž stanoví míru izolace proti hluku.
Téma: úspory energie
Bez kvalitního větrání to nepůjde
Ani sebelepší okna vám nepřinesou maximální pohodu, pokud doma nebudete dodržovat režimová opatření, zejména větrání. Pokud nemáte rekuperační jednotku, neměli byste zapomenout na správné větrání ani v zimě. V chladných měsících roku větrejte krátce a intenzivně dle potřeby – sníží se tak vlhkost a rychle se vymění vzduch. Odborníci doporučují vyvětrat byt ráno před odchodem do práce a následně večer před spaním. V kuchyni a koupelně pravidelně používejte odsavače par. Pořídit lze i odvlhčovač vzduchu, ideálně s integrovanou čističkou.
Redakční poznámka: České stavební inženýrství trvale přehlíží význam větrání jak na teoretické, tak na praktické úrovni. Maximální koncentrace CO2 v budovách by podle vyhlášky 268/2009Sb neměla překročit hodnotu 1500 ppm. V USA je tato hranice 1000 ppm. Přitom čerstvý venkovní vzduch vykazuje obsah CO2 lehce nad úrovní 400 ppm a bezpečná a zdravá hladina CO2 je do 700 ppm. Obsah do 1200 ppm je v ČR ještě vyhovující. Avšak od této hladiny výš je doporučeno omezit pobyt a pracovní úsilí lidí.
Z pohledu řízení zdravého vnitřního prostředí je ideální vybavit dům čidlem (čidly) CO2, které ideálně ovládá i větrání. Pokud čidlo při vydýchaném vzduchu spustí jen alarm, i to je dobré řešení, jež pobídne bydlící k akci (větrání).
Tipy na závěr: Hlídejte stěny a pořiďte si vlhkoměr
V nezatepleném bytě si pohlídejte po výměně oken ještě stěny. Nábytek od nich odtáhněte asi o 20 cm, aby zde mohl proudit vzduch a nevytvářela se vlhkost a plísně. Praktickým pomocníkem bude digitální vlhkoměr. Ten mechanický stojí okolo stokoruny, v digitálním provedení jej seženete od 250 korun. Vlhkost sledujte zejména tam, kde se pracuje s vodou, tzn. v koupelně, na toaletě, v kuchyni, případně v prádelně a sušárně. Relativní vlhkost by neměla překročit při 20 °C hodnotu 40 až 60 %.