Jak vyzrát na jarní úklid v 7 snadných krocích
Především si řekněte, že při úklidu nejde o život. Je to jen úklid. Co se může stát, když nestihnete všechno, co jste si naplánovali? Svět se nezboří a vy nebudete ve stresu. Zítra je přece taky den. I taková činnost, jako je úklid, by vás měla aspoň trochu těšit.
1. Co překáží, pryč s tím!
Zaměřte se jen na to důležité. Zkuste se bytem či domem projít, jako byste v něm byli poprvé, a podívat se na všechno novýma očima, možná objevíte něco, co tu vůbec nemusí být, nebo co vám dokonce překáží. A naopak – chybí vám něco? Přebytečné věci, nebo takové, které pro vás nemají žádnou hodnotu, nic pro vás neznamenají a nepoužíváte je, bez milosti vyhoďte nebo dejte do bazaru. Uvidíte, jak se vám uleví – není to fráze, opravdu to funguje.
2. Stanovte si priority
Vytvořte si jasný plán, koncepci a stanovte si priority. To vám pomůže rozvrhnout si následně i síly a vyhradit si čas, který úklidu chcete věnovat. Odborníci doporučují rozdělit si byt na pomyslné zóny a postupovat od méně „používaných“, respektive méně frekventovaných místností k těm vytíženějším. Mezi takové patří třeba kuchyň, koupelna a předsíň. A začněte s úklidem shora dolů. A to doslova – setřete prach na horních policích a nábytku, pokračujte přes stůl a židle k pohovce a poslední „štací“ by měly být podlahy a koberce. Na úklid kuchyně včetně spíže nebo potravinové skříně si vyhraďte víc času, nejlépe samostatný den, patří mezi náročnější prostory.
3. Za slunce okna nemyjte
Máte-li v plánu i okna, vrhněte se na ně, když je venku zataženo – za slunečného dne se voda se saponátem odpařuje rychleji a než plochu vyleštíte, objeví se šmouhy a můžete začít znovu. Takže ideální počasí? Venku kolem 20 °C a zamračeno.
4. Vybírejte kvalitní pomocníky
Obzvlášť při úklidu to platí více, než kdy jindy. Pečlivým výběrem ušetříte spoustu času, práce i peněz. Volte proto osvědčené značky, stabilní a vyzkoušené. Nenechte se zmást takzvanými univerzálními pomocníky – sice na první pohled fungují, ale ve skutečnosti nenabídnou takovou péči, jako výrobky určené vždy na konkrétní materiál nebo druh úklidu.
5. Nepodceňte návody a dávkování
Před použitím čisticího prostředku je dobré pečlivě prostudovat návod a také dodržovat předepsané dávkování. Větší množství saponátu kvalitu úklidu neovlivní, pouze tím víc zatížíte životní prostředí. Například dezinfekční a vonné prostředky určené na toaletu jistě splní svůj úkol skvěle, ale uvědomte si, že je pak spláchnete do odpadních vod.
6. Uklízejte průběžně
Když budete uklízet pravidelně během roku, vyhnete se tak nutnosti velkého úklidu, který dokáže pořádně vyčerpat. Každodenní malý úklid zabere pár minut. Zároveň zapojte do úklidu i ostatní členy rodiny – důležitý je hlavně systém a jistá míra samozřejmosti, s kterou k úklidu přistoupíte.
7. Ukliďte si i v šatníku
Zamyslete se nad tím, jestli všechno, co máte ve skříni, opravdu potřebujete a nosíte. Stará pravda říká, že co jste na sebe nevzali déle než rok, můžete s klidným svědomím poslat dál. Zároveň nepřeplňujte byt zbytečnými věcmi, kupte si raději jednou za čas opravdu kvalitní kousek pro radost, než deset levných každou chvíli.A co vám radí odborník? Zeptali jsme se interiérové designérky Anke Glut.
Jak na to, aby interiér doslova prokoukl?
„Jakýkoli větší úklid je spojen s pocitem nového začátku. Na jaře chceme, aby se interiér probudil k životu. Chce to být nekompromisní a zbavit se věcí, pro které nemáme využití. Většina lidí má tendenci věci shromažďovat, jako jsou suvenýry a upomínkové předměty nebo dárky, které jsme dostali. To jsou přesně věci, které z bytu následně vytvoří dojem odkladiště. Jako první při jarním úklidu tedy doporučuji zbavit se jich.
Jednoznačně jako velké osvěžení bytu prospěje aspoň malá barevná změna. Jaro je ideální dobou na vymalování a nemusíte se přitom striktně držet barev, které jste v bytě měli doposud. Teď letí kombinace bílé a sytých barev, jako je královsky modrá nebo mořská zelená. Těmto barvám je pak nutné přizpůsobit i zbytek interiéru.“
Co k velkému úklidu ještě patří?
„Stoprocentně pomohou i drobné malé zásahy, jako je změna textilií nebo nové obrazy či grafiky. Hrají-li vám textilie v místnosti všemi barvami nebo jsou už zašlé a seprané, neváhejte a vyměňte je. Obvykle je pak vhodné sladit všechno – závěsy, přehozy, plédy a polštáře. A na co byste v závěru úklidu neměli určitě zapomenout, je spousta živých rostlin v krásných květináčích a čerstvé květiny ve váze. Ty budou poslední tečkou za velkým jarním úklidem.“