Jak získat prostor v domě aneb zdění s užšími prvky
Úspory – pojem, který se stává doménou současnosti ve všech odvětvích, stavebnictví nevyjímaje. Kromě standardních požadavků na nový dům, který má být hezký a vysoce komfortní, se pořád častěji setkáváme s požadavky na nižší energetickou náročnost a snahu o co největší obytný prostor. Pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů jsou ideální moderní vícevrstvé, neboli sendvičové konstrukce s volitelnou vrstvou tepelné izolace a se základem v podobě vápenopískových cihel. Díky vysoké pevnosti vápenopískového zdiva lze ušetřit i na tloušťce obvodových stěn, což se promítne do rozšíření obytného prostoru. Zdění s vápenopískovými prvky je navíc snadné a podobá se skládání dětské stavebnice. Na rozdíl od dětských her ale nabízí konkrétní výsledky – především zkrácení topné sezóny až o měsíc díky výborné tepelné izolaci a akumulaci, průměrně jednu místnost v domě navíc díky subtilnější konstrukci při zachování požadovaných vlastností a navíc cenu srovnatelnou s jednoplášťovou konstrukcí. „Pohrajte“ si tedy s námi a stavte ze SENDWIXU!
Již v minulých dílech jsme se naučili jak založit stavbu, posléze jsme zdili obvodové stěny s prvky SENDWIX tloušťky 240 mm. Poté jsme pokračovali realizací příček a překladů a na závěr jsme vám nabídli tip na využití dutin ve zdivu pro umístění rozvodů stavby. Dnes, jak už jsme naznačili v úvodu, si povíme něco o zdění s prvky užšími konkrétně s prvky tloušťky jen 17,5 cm.
Krok 1
Na základové desce máme již připravenou izolační vrstvu lepenky. Pruhy jsou natažené pod všemi nosnými stěnami, s přesahem přes šířku zdiva pro budoucí napojení vodorovné izolace. Budoucí zdivo si dobře rozměříme a označíme si vnější rohy budoucí stavby.
Připravíme si zakládací maltu a zdicí prvky KMB SENDWIX 12 DF-LD (498 x 175 x 248 mm) nebo 6 DF-LD (248 × 175 × 248 mm). První řadu vápenopískových cihel pokládáme přímo do zdicí malty.
Krok 2
Další prvky 12 DF nebo 6 DF postupně přidáváme od kraje dle obrázku. Svislé spáry těchto prvků se vzhledem k systému pero – drážka nemaltují
Typ 6 DF můžeme použít u dveří nebo oken. Díky jeho polovičnímu formátu nemusíme vápenopískové prvky řezat.
Krok 3
V průběhu pokládání zdiva nezapomínáme kontrolovat jeho správnou rovinu za pomocí vodováhy a gumové paličky.
Zdivo pokládáme po celém obvodu stavby, čímž dokončíme první zakládací řadu. Pojivem spár mezi vápenopískovými prvky v první a ve druhé řadě je lepidlo. To nanášíme pomocí zubové stěrky před realizací druhé řady.
Krok 4
Musíme pamatovat na to, že ve druhé řadě je třeba správně svázat jednotlivé prvky v rozích. Na výběr máme dvě varianty, a to buď pokračovat obdobným způsobem jako v první řadě s tím rozdílem, že prvky v navzájem kolmých osách vystřídáme, nebo pomocí odříznutí části prvku (na obrázku a ve zbývající části postupu). Tato druhá varianta nabízí možnost zachování průběžných otvorů uvnitř bloků pro vedení elektroinstalací, což se nejčastěji používá například u vchodu do domu, kde plánujeme, že bude vypínač.
Krok 5
Z původního prvku odřízněme právě tolik, aby byla dodržena délka převazby 250 mm, tj. 75 mm (250 minus tloušťka kolmého prvku 175 mm = 75 mm).
Oba oddělené kusy prvku 12 DF využijeme při rohové vazbě kolmo na sebe, jak je vidět na obrázku. Pro spáru mezi oběma částmi použijeme lepidlo rozprostřené pomocí zubové stěrky.
Krok 6
Obdobně pokračujeme zděním a vazbami v rozích po celém obvodu stavby.
Jak jsme říkali na začátku, zdění se systémem SENDWIX je hračka. Tento systém je víceúčelový a kromě domu můžete z tohoto systému postavit i atraktivní ploty nebo okrasné zdi v zahradách. Více informací se dozvíte na www.sendwix.cz.