Jaký bude FOR ARCH 2003?
23. září se už počtrnácté otevřou brány pražského stavebního veletrhu FOR ARCH. O tom, jaká bude jeho letošní podoba, co je připravováno v rámci doprovodného programu a o dalších skutečnostech, týkajících se letňanského výstaviště a regionálních akcích FOR SYSTÉMu, jsme hovořili s ředitelem veletržní správy ABF, PhDr. Janem Novotným.
Počet přihlášených firem se k dnešnímu datu blíží k šesti stům, jde o srovnatelné číslo s minulými ročníky, z čehož vyplývá i náš předpoklad, že FOR ARCH by se měl konat zhruba ve stejném rozsahu jako loni.
Připravila veletržní správa v rámci výstaviště nějaké změny a vylepšení zvyšující komfort vystavujících i návštěvníků?
Změny jsou areálové i organizační. Při příjezdu na výstaviště se nesmírně pozitivně projeví nově vybudovaná mimoúrovňová křižovatka, jež ve čtyřech pruzích přivádí dopravu takřka na veletržní parkoviště. Dopravní podnik v těsném sousedství výstaviště povede 12 autobusových linek, jež by měly bohatě pokrýt potřeby návštěvníků, směřujících z centra. Došlo také k úpravám rozdělení nomenklatur do jednotlivých hal. Nejdůležitější areálová změna se týká vystavovatelů z oboru interiéru, nábytku, podlah, svítidel a také výtahů. Tyto každoročně velmi silné skupiny budou nově umístěny v hale 2, kde je k dispozici kvalitní a rovná betonová podlaha s velkou nosností a využitelná výška prostoru se pohybuje mezi 5 - 9 metry. Proběhly také další menší úpravy zkvalitňující stávající vybavení výstaviště, ať už se to týká hal, jejich okolí nebo parkovacích ploch.
Otázka budoucího, velkokapacitního kamenného výstaviště v Praze je stále otevřená, v minulém roce se dokonce objevily spekulace o záměrech společnosti Brněnské veletrhy postavit jej v Ruzyni.
Ne, poslední rozhodnutí pražské radnice je jednoznačné: budoucí výstaviště má být v Letňanech, i proto se také v tomto směru staví metro; podle podložených informací z pražského magistrátu hned po dokončení stranice Ládví se bude kontinuálně pokračovat stanicemi Prosek I, Prosek II a konečně i Výstaviště Letňany. Problematika investora budoucího výstaviště je i v současné době předmětem mnohých jednání, proto ji nechci zatím komentovat.
Vraťme se k FOR ARCHu. Má i letošní doprovodný program nějaké nosné téma?
Těch témat bude více, v rámci doprovodného programu proběhnou čtyři konference. V Obecním domě je plánována akce zaměřená na architektonické proměny centra Prahy v posledních deseti letech. Neméně zajímavá bude zcela jistě konference věnovaná Technickým normám ve stavebnictví po vstupu do Evropské unie a kolokvium o Proměnách krajů, obcí a měst. Poslední téma je zpracováváno ve spolupráci se Svazem podnikatelů v oboru technických zařízení, a jeho poněkud komplikovaný název zní Technologie a materiály pro naplňování evropské směrnice č. 91/2002 – Energetické provedení budov. Pro přiblížení: jedná se zde o souvztažnost stavebních materiálů a národních klimatických specifik – nebo ještě jinak - v EU není možné mít jednu normu pro zateplení budov pro Finsko i pro Portugalsko.
Zároveň v průběhu veletrhu poběží tradiční firemní dny, tedy samostatné prezentace firem, připravena je také řada odborných seminářů...
V rámci propagace FOR ARCHu je prezen-tován nově také Salon inovací a investic. Jde o součást doprovodného programu?
Tento projekt je jakousi polouzavřenou »subvýstavou« veletrhu FOR ARCH. Salón inovací a investic, na jehož přípravě se podílí například Akademie věd ČR nebo ČVUT, se má stát příležitostí pro neformální prezentaci námětů a nápadů vzešlých ze základního a aplikovaného výzkumu, pochopitelně v nomenklaturním oboru FOR ARCHu. Zároveň má Salón ambici být i jakousi startovní platformou pro aplikaci těchto nových poznatků ve výrobní praxi. Akce bude organizována formou prezentačních panelů a jednacích kontaktních stolů se společným zázemím pro pracovníky zúčastněných firem. K dispozici bude i malé pódium pro přímé prezentace a názorné ukázky. V druhé, související části tohoto projektu budou představeny investičních programy jednotlivých krajů a regionů ČR.
Druhou »subvýstavou« je akce s názvem IDT - Inteligentní dům a telekomunikace. Pokládáme toto téma za natolik zajímavé, že si samostatnou prezentaci zcela jistě zaslouží.
FOR ARCH, byť největší, není zdaleka jedinou stavební výstavou, již ABF organizuje. Jakou máte dosavadní zkušenost s dalšími výstavami FOR SYSTÉMu, pořádanými v regionech?
Situace v této oblasti se výrazně proměňuje. Ukazuje se, že odborné výstavy v krajích jsou problematické, jak z hlediska zájmu návštěvníků, tak i zúčastněných firem. Proto připravujeme i určitou proměnu FOR SYSTÉMu již pro rok 2004. Základní myšlenkou je nevnucovat nikomu něco, co by nechtěl. V místech, kde máme dobrou zkušenost, výstavu zachováme, jinde jednáme o různých kooperacích s místními výstavními organizacemi. Třetí možností je přetvoření akce do komornější, konferenční varianty s doprovodnou výstavou. FOR SYSTÉM tedy každopádně chceme zachovat, ovšem v modifikované podobě. Ukazuje se mimo jiné, že nejúspěšnější jsou v regionech ty výstavy, které jsou z poloviny jakousi zábavní šou, lidé tam jdou relaxovat a k tomu mají i prezentaci výrobků a služeb. Dobře proto funguje Hobby v Českých Budějovicích nebo Můj dům – můj hrad v Litoměřicích.