Jihočeský úřad a jeho organizace využívají desítky fotovoltaických elektráren
České Budějovice 20. března (ČTK) - Jihočeský krajský úřad a jím zřizované organizace využívají desítky fotovoltaických elektráren. V součtu mají takzvaný špičkový výkon 1722 kilowattpeaků. Nejvíce obnovitelných zdrojů používají nemocnice, jejichž jediným akcionářem je Jihočeský kraj. ČTK to řekl Jiří Čečka z odboru hospodářské a majetkové správy krajského úřadu na konferenci Pro moderní Česko, která dnes v Českých Budějovicích začala. Jejím tématem je akcelerace rozvoje obnovitelných zdrojů v Jihočeském kraji.
"Zájem o obnovitelné zdroje je v poslední době obrovský. My jako Jihočeský kraj máme nyní v přípravě zhruba dvě desítky dalších projektů na instalaci obnovitelných zdrojů. Bohužel to brzdí spousta věcí jako například nedostatek kvalifikované síly," uvedl Čečka. Dodal, že se stává, že krajský úřad dostane nabídku na instalaci fotovoltaických panelů na některý z objektů, ale navrhovaný projekt nezohledňuje statiku budovy, nemá připravené stavební povolení nebo potřebné licence.
I přes boom obnovitelných zdrojů je zatím energetická soběstačnost krajského úřadu a jim zřizovaných organizací minimální. "Bavíme se o nízkých jednotkách procent," uvedl Čečka. Krajský úřad, zřizované organizace a nemocnice spotřebují za rok 23,5 gigawatthodiny elektřiny a 70 gigawatt hodiny plynu. "A do toho nepočítáme jako zdroj vytápění z teplárny, který by se mohl pohybovat zhruba na výši spotřeby plynu," uvedl.
Téma: alternativní energetické zdroje
Jihočeský kraj jako geografický celek má podle Čečky relativně vysoký předpoklad pro instalaci obnovitelných zdrojů. Nejde pouze o fotovoltaické elektrárny, které jsou momentálně nejvyužívanější. "Máme tu potenciál i pro větrné elektrárny, i když je omezený různými chráněnými územími nebo národním parkem. Nicméně například lokalita v okolí Dačic je pro tento druh obnovitelných zdrojů celkem vhodná," uvedl.