Již po šesté se konal Český cihlářský kongres

Kde jinde by mohlo začínat pravidelné, již 6. setkání Cihlářského svazu Čech a Moravy (CSČM), než ve stylovém prostředí starých templářských sklepů vinařské oblasti Čejkovice, zděných jak jinak, z pálených cihel dovezených až z Říma. Po neformálním společenském večeru se 16. října 2001 konala oficiální část setkání - Kongres CSČM, který zahájil předseda představenstva CSČM Ing. Jiří Matějka, CSc.

  Jako první vystoupil Václav Knor (MPO) s přednáškou na téma „Postavení MPO ČR při tvorbě legislativy českého stavebnictví a vývoj stavebnictví v České republice“. Vyjádřil se i k rozhodujícímu úkolu legislativního snažení, tj. dosažení slučitelnosti českých předpisů o stavebních výrobcích s legislativou EU, což umožnilo volný pohyb tuzemského zboží v zemích EU.
   Předseda představenstva CSČM Jiří Matějka zhodnotil vývoj prodeje pálených cihlářských materiálů. Porovnal prodej za období 1999/2000, kdy bylo v provozu 51 závodů, což představuje 34 subjektů vyrábějících pálené stavební cihlářské výrobky. Cihlářský svaz Čech a Moravy v současné době registruje 35 závodů - tedy 92,5 % prodeje pálených cihlářských materiálů. V roce 2000 se včetně exportu prodalo 2 311 913 m3 pálených zdicích materiálů, což představuje 95 % skutečnosti docílené v roce 1999. Také export v roce 2000 poklesl na 373 000 m3, tedy 93 % skutečnosti v roce 1999. V těchto hodnotách jsou zahrnuty i výsledky výrobců, kteří nejsou členy CSČM (dle odborného odhadu jejich podíl výroby činil 174 434 m3).
   Zajímavou vsuvkou programu byla i prezentace významné španělské firmy VERDES, která nabízí výrobcům pálených cihlových stavebních materiálů stroje pro zpracování základní suroviny až po finální výrobu.
   Snad nejdiskutovanější téma poslední doby – Tepelně technické a energetické požadavky na budovy, v závislosti na nový energetická zákon (tomuto tématu se budeme věnovat v samostatném článku) přednesl Jiří Šála. „Cílem navržených změn má být zjednodušení navrhování a ověřování, možnost nutné optimalizace budov s požadovanou nízkou spotřebou energie, vyváženost a souhra jednotlivých požadavků při návrhu a realizaci budov a v neposlední řadě - reakce na vývoj energetické politiky a legislativy u nás i v zahraničí“, řekl Jiří Šála.
   Zástupce společnosti Wienerberger Cihlářský průmysl a.s. Antonín Horský se svou přednáškou vyjádřil k užití a perspektivě pálených cihlářských výrobků po účinnosti nových právních a technických norem v oblasti tepelné ochrany budov.
   O problematice havárií hurdisových stropů a o jejich příčinách na závěr pohovořili Dr. Pume z Kloknerova ústavu, Doc. Hanykýř a Ing. Bouška z Ústavu skla a keramiky. Všeobecně se shodli na nutnosti přísnější kontroly jakosti vlastností hurdisových stropů, ale i na nezbytnosti upozornit na některé neodborně provedené stavební práce, které neodpovídaly doporučené technologii výstavby.

CIHLÁŘSKÝ LEXIKON
  V 90. letech 20. století, kdy v České republice proběhla vlna modernizace výrobní základny, vzrostl i sortiment cihlářských výrobků. Avšak nejen to, zlepšila se kvalita výrobků a zvýšila se jejich užitná hodnota. Díky rostoucím nárokům investorů vzrostla snaha o vytvoření uceleného systému zdicích stavebních materiálů. Již tedy nehovoříme o úzkém okruhu výrobků, ale o celém systému, se kterým je třeba seznámit nejenom odborníky, stavebníky a vysoké školy, ale také širokou veřejnost. Na tomto podnětu vznikl za podpory Cihlářského svazu Čech a Moravy a díky úsilí mnoha odborníků, zabývajících se stavební problematikou - CIHLÁŘSKÝ LEXIKON. Pro opublikování Cihlářského lexikonu byla provedena i řada technologických a fyzikálních zkoušek nových druhů cihlářských pálených materiálů.
   Cihlářský lexikon si lze objednat na adrese Cihlářský svaz Čech a Moravy, Nové Homole 61, 370 01 České Budějovice, tel./fax: 038/725 06 09, e-mail: jirimatejka@volny.cz. 
Autor: Simona Taha
Foto: Archiv firmy