Chalupa U Nymburských, dříve sloužící jako katovna

Katovna - bydliště kata ve středověku

Katovna byla zejména ve středověku obydlím pro vykonavatele trestního práva, jinak řečeno mistra popravčího. V tom čase měla města buď svého mistra meče i mučících nástrojů, nebo si ho najímala. Nebylo tomu jinak ani v královském městě Písku.

Zde až do roku 1750 vykonával své řemeslo kat, najímaný z jiných měst. Od července t. r. byl přijat na trvalo do služeb města Antonín Nymburský, do té doby působící v Táboře. K bydlení dostal pohodnici (rasovnu). Byla postavena za obcí Nový Dvůr u Písku, při úpatí Ostrého vrchu Píseckých lesů.

V roce 1756 si za podpory obce vystavěl novou chalupu. Ta na samotě dosud stojí a nese název U Nymburských. Příslušníci rodu Nymburských v katovně dávno nebydlí. Naše návštěva zmíněného místa se musela spokojit s pohledy z uctivé vzdálenosti mezi vzrostlými stromy a přes teleobjektiv. Objekt sousedí s rybníčkem a je obehnán vysokým plotem z dřevěných latí. Zděný dům s šikmou střechou z pálené bobrovky dvojitého krytí současní majitelé opravují. Podobně jako vedlejší stavbu bývalého prasečáku.

I otec Antonína, Jan Nymburský, byl mistrem popravčím, a to v Praze. Takže i v tomto případě se katovo řemeslo dědilo z otce na syna. Tyto kusé informace jsme si vypůjčili z historických pramenů od PhDr. Jiřího Práška. My jsme si mohli vybrat pro napsání tohoto řekněme choulostivého tématu, z citátu spisovatele Stephena Kinga: "V každé situaci můžeš udělat tři věci. Můžeš se rozhodnout, že něco uděláš, můžeš se rozhodnout, že něco neuděláš nebo se můžeš rozhodnout, že se nerozhodneš." My jsme se rozhodli pro první variantu.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda