Zámek Lednice Zdroj: zedspider, Shutterstock

Kde v Česku najdete nejkrásnější zámecké zahrady?

Zámecká sezóna je v plném proudu a milovníci hradů a zámků mají opět jedinečnou příležitost navštívit památky, které česká krajina ukrývá. Historické památky nabízejí kromě historie a architektury často i nádherné parky a zahrady, které jsou ideální pro relaxaci a procházky. Kam se za nimi můžete vydat?

Zámecké parky a zahrady byly vždy chloubou panovníků a aristokracie, kteří si je nechali budovat nejen pro jejich okrasnou funkci, ale také jako symbol prestiže a moci. Kromě reprezentace poskytovaly prostor pro společenské akce a slavnosti a také nabízely útočiště pro odpočinek a rekreaci​. V průběhu staletí se z řady z nich stala mistrovská díla zahradní architektury, která dodnes přitahují návštěvníky svou nádherou a historickým významem​. Jedním z nejkrásnějších areálů u nás se může pyšnit například Lednicko-valtický areál, zámek Kroměříž či Český Krumlov…

Zámecký park Lednice: 200 hektarů okouzlující zeleně

Zámecký park v Lednicipatří k nejrozsáhlejším a nejkrásnějším v České republice. Vytvořili jej Lichtenštejnové, kteří zámek dlouho obývali. Park byl poté v průběhu staletí několikrát přebudován. Dnešní podobu italsko - francouzských zahrad získal v 19. století. Rozkládá se na ploše více než 200 hektarů a je mistrovským dílem krajinářské architektury. Park je protkán sítí romantických cest, které vás zavedou k umělým jeskyním, vodním plochám a řadě atraktivních staveb - například k Minaretu, který je se svými 60 metry nejvyšší stavbou tohoto typu u nás [2]. V parku naleznete také palmový skleník nabízející jednu z největších sbírek tropických rostlin v Evropě a za jehož návrhem stojí vídeňský architekt Jiří Wingelmüller. Díky unikátnímu propojení stavebních památek s okolní přírodou je celý areál zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

Krajinářský park lednického zámku je od svého založení přezdíván “zahradou Evropy” [3]. Najdete v něm velký počet vzácných dřevin, rybníků i unikátních staveb. Zdroj: jn.koste, Shutterstock

Zahrady zámku Kroměříž: Versailles po Česku

V Kroměříži se nacházejí hned dvě významné zahrady, jež byly založeny olomouckými biskupy a arcibiskupy. Tou menší a mladší z nich je zahrada Květná (někdy označovaná jako Libosad), která je mistrovskou ukázkou barokní zahradní architektury. Navržena byla v 17. století italským architektem Filibertem Lucchese, na jehož práci později navázal inženýr a architekt Giovanni Pietro Tencalla [4]. Dvojice autorů místu vdechla ducha prastarých italských zahrad a francouzského baroka, které můžete znát z Versailles [5]. Zahrada se může pyšnit i Rotundou s nádhernými freskami, které jsou považovány za jedny z nejvýznamnějších děl barokního malířství v Evropě. Bezprostředně na zámek navazuje zahrada Podzámecká (arcibiskupská) s impozantní rozlohou 64 hektarů [5], která je domovem více než 200 druhů vzácných stromů z různých částí Evropy, Ameriky i Asie [6]. Obě zahrady jsou spolu s arcibiskupským zámkem též zapsané do seznamu památek UNESCO.

Geometricky dokonalé cesty a květinové záhony v Květné zahradě jsou skvostným příkladem mistrovského zahradnického umění té doby. Zdroj: Pavel Szabo, Shutterstock

Zámecká zahrada Český Krumlov: Barokní klenot s otáčivým hledištěm

Českokrumlovská zámecká zahradase rozkládá na ploše více než 10 hektarů a zahrnuje řadu teras s nádhernými výhledy na město a okolní krajinu. Od svého založení v 17. století získala původně barokní zahrada postupně prvky vídeňského rokoka a klasicismu a v 19. století byla dokonce přebudována do stylu anglického parku. Její dnešní podoba pochází z let 1967-1982, kdy probíhala úprava dle projektu Ivo Hofmanna. Ta však nebyla kompletně dokončena [7]. V posledních desetiletích prochází zahrada postupnou památkovou obnovou a restaurováním. Najdete v ní celou řadu architektonických skvostů, jako je čtyřúrovňová kaskádová fontána navržená stavitelem Ondřejem Altomontem, Hudební pavilon nebo rokokový letohrádek Bellarie - nejcennější stavbu české zahradní architektury [8]. Naproti letohrádku je umístěn světový unikát - otáčivé hlediště, kde se za letních nocí konají divadelní představení pod širým nebem. Celý zámecký komplex spadá také do seznamu světového dědictví UNESCO.

Téměř polovinu plochy českokrumlovské zámecké zahrady zaujímá Dolní parter s ornamentálními květinovými záhony a majestátními duby a buky. V místní zahradě najdete i barokní kaskádovou fontánu. Zdroj: aaron choi, Shutterstock

Zdroje:

[1] KLIMEŠOVÁ, Jitka. Zámecké parky, jak je vidí botanici . www.ibot.cas.cz
[2] O zámku. Online. Zámek Lednice. www.zamek-lednice.cz
[3] Zámek Lednice - klenot jižní Moravy .: www.icesty.cz .
[4] Mgr. Pavla, TOMANČÁKOVÁ. Zámecké zahrady a parky střední a jižní Moravy v období baroka. is.muni.cz
[5] Kroměříž architektonická . kampocesku.cz
[6] Historie Podzámecké zahrady . www.zamek-kromeriz.cz
[7] PLCHOVÁ, Veronika. Historické parky a zahrady České republiky. https://theses.cz/id/xpmkm3/31146142
[8] Zámecká zahrada . ceskykrumlov.com

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky