Keramické fasádní systémy AGROB BUCHTAL

Do popředí užívaných stavebních materiálů 21. století se bezesporu dostává keramika. Společnost Ceram Objekt nám představuje keramické fasádní systémy a jejich konkrétní využití. Nejen, že tyto fasády disponují zaručenou dlouhodobou životností, ale také skýtají neomezené možnosti formátu či barev. Keramické fasádní systémy od firmy Agrob Buchtal, díky svým vynikajícím vlastnostem, udržují, mimo jiné, ideální teplotní a vlhkostní režim budovy, což jistě ocení leckterý uživatel.



Hlína + voda + oheň
Keramika se objevuje v celé řadě odvětví lidské činnosti a má jak dekorativní, tak užitkový význam. Tento první uměle vytvořený materiál, na jehož výrobu přišel člověk již v dávnověku, se neustále technologicky vyvíjí a zdokonaluje ve vzhledu, v možnostech použití, ve svých fyzikálních a chemických vlastnostech. Vyznačuje se především vysokou životností, o čemž nás mohou přesvědčit četné archeologické nálezy. Nehledě na širokosáhlé využití tohoto materiálu i ve stavebnictví, umožňuje keramika člověku tvořit a kreativně pracovat na povrchových finálních úpravách při rozmanitých realizacích. Tyto práce se týkají jednak vnitřních, tak i vnějších konstrukcí, ale také konstrukcí svislých a vodorovných. Hovoříme zde o keramických obkladech a dlažbách.


ČHMÚ Plzeň - Mikulka - Ing. arch. Oldřich Hysek

Keramika + hliník + nerezová ocel
Německá firma AGROB BUCHTAL si před několika desítkami let vytyčila úkol - věnovat maximální úsilí výrobě a vývoji takových keramických dlaždic, které budou určené pro obložení vnějších svislých konstrukcí - fasád budov. Samozřejmě, že není žádnou vědou použít mrazuvzdorné keramické dlaždice běžných formátů a nalepit je na vnější omítku objektu. Vytvoříme tím dobrý vzhled budovy se snadnou údržbou a není to až tak finančně nákladné. Jak ale dokonale zajistit, aby nikde nezateklo, aby keramika mrazem neopadala?
Jak zajistit průběh přirozené difúze vodní páry z vnitřního do vnějšího prostředí, jestliže má slinutá keramika na fasádě vysoký difúzní odpor? Tím hrozí kondenzace vodní páry pod keramikou a v zimě opět možnost odmrznutí. Zkrátka jak vylepšit tepelně izolační schopnosti fasády? Všechny tyto problémy vyřeší použití velkoformátových keramických desek. Tyto desky zavěsíme na spodní nosnou konstrukci a vytvoříme tím předvěšenou provětrávanou fasádu i s možností zateplení. Toto zateplení provedeme vložením hydrofobizované tepelné izolace. Spodní nosnou konstrukci tvoří převážně slitiny hliníku a prvky z nerezové oceli. Bližší popis naleznete v předchozích článcích [1], [2], [3].


Fakultní nemocnice Hradec Králové - DOMY

Bussines hotel ALLEY Olomouc - G&V projekt

Individualita
U BUCHTALU se používá následná výrobní technologie. Jedná se o tažení plastické keramické hmoty, která výsledným deskám určuje lepší mechanické vlastnosti. Především houževnatost, proto je možné vyrábět velké formáty (velikost jedné strany čtverce více než 1 m). V tloušťce keramického střepu se míra pohybuje okolo 8 mm. Díky této technologii se také lépe vyrábějí různé atypické velikosti jednotlivých desek. Nabídka není omezena pouze na standardní řadu výrobků. Má-li zákazník speciální přání, je možné jej splnit a to nejen ve formátu, ale i v barevném provedení. Záměrem výrobce je, aby fasády vytvořené těmito deskami, pomohly vytvořit architektonický požadavek autora stavby a budova měla svůj vlastní výraz.

Výrobní program
Pro rok 2005 jsou připraveny dva základní systémy keramických fasádních desek. Velkoformátové desky KerAion v základních velikostech od 60 x 60 cm do 120 x 120 cm, v tloušťce 8 mm a v provedení neglazovaném nebo glazovaném a maloformátové dutinkové desky Kera Twin v základních velikostech od 40 x 20 cm do 120 x 30 cm, v tloušťkách 15 a 18 mm, provedení režné neglazované a glazované. Nově se v letošním roce objeví keramické lamely různých tvarů a délek, dále rohové tvarovky a rýhované nebo plasticky upravené desky. Tyto prvky pomohou vytvořit např. předokenní pevné slunolamy nebo s využitím horizontálního plastického pruhu, optické snížení objektu.


Administrativní budova Praha - Krč - Ing. arch. Jan Mertlík


Realizace posledních let
Vzhledem k různé vhodnosti použití a k několika možnostem volby materiálů a systému, je nutné každý objekt poptat konkrétně a cenovou nabídku si nechat nezávazně zpracovat. Pro rozsáhlejší projekty je možné bezplatně zpracovat plán spárořezu fasády či vyrobit model budoucí fasády i přímo na objektu.
Je také možné navštívit společně s projektantem, architektem i investorem mateřský závod a nahlédnout přímo do výroby. Zastoupení v České republice, které zde působí již od roku 1992, má s těmito typy fasád bohaté zkušenosti. Na obrázcích jsou ukázány ty nejčerstvější, ze kterých je zřejmý i současný trend a obliba přírodních materiálů v systému Kera Twin.

Proč právě zavěšená fasáda AGROB BUCHTAL:
• fasáda je dokonale dilatována díky kluzně uloženým fasádním deskám na spodní nosné konstrukci
• samočistící efekt Hydrotect zajistí u glazovaných desek stále svěží vzhled a uspoří náklady na čištění
• lokální a snadná opravitelnost při mechanickém poškození vandaly
• snadné odstranění grafitů
• bezúdržbový dlouholetý provoz s prakticky neohraničitelnou životností
• výborné zkušenosti při realizacích v zahraničí i v ČR
• originální vzhled každé stavby s možností výroby fasády na zakázku
• nízká hmotnost, hluková ochrana (až - 15 dB), nehořlavý materiál třídy A1
• systém splňuje všechny základní kritéria hodnocení: ekonomiku, funkčnost, trvanlivost a vzhled


Literatura
[1] Brabec, Pavel: Keramické provětrané fasády Agrob Buchtal, Stavebnictví a interiér, 6/2002; http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=179
[2] Brabec,Pavel: Všestrannost s vysokou kvalitou – žádný problém-Stavební keramika s tradiční značkou, Stavebnictví a interiér, 10/2003; http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1083
[3] Brabec, Pavel: Keramické obklady Agrob Buchtal na odvětraných a kontaktních fasádách, Stavebnictví a interiér, 4/2004; http://www.stavebnictvi3000.cz/cl.php?ID=1183
Autor: Pavel Brabec
Foto: Archiv firmy