Kerastuk V - hotová omítková směs k okamžitému použití
Hotové štukové omítky zn. Kerastuk, vyráběné v závodě Božičany, jsou určeny jak pro stavební a malířské firmy, tak pro drobné spotřebitele. S tekutou omítkou pro vnitřní prostory jsme vás seznámili ve Stavebnictví a interiér č. 5/2005 na str. 30, (http://si.vega.cz). Nyní se budeme věnovat směsi pro vnější použití. Tenkovrstvá vnější omítka Kerastuk V vytváří jedinečný jemný povrch fasád, snadno se zpracovává a je vhodným podkladem pro fasádní barvy (FASADOCOLOR apod.).
Omítkové směsi Kerastuk jsou stěrkové směsi v tekutém stavu, určené pro okamžité použití. Jsou vyrobeny z ekologicky nezávadných surovin – směsi jemného křemenného písku, plaveného kaolinu, vápna a organického pojiva. Omítka je po zaschnutí šedobílá a její překrytí malířským nátěrem není vždy nutné.
Kerastuk V
Kerastuk V (venkovní) je omítková směs pastovité konzistence, určená pro vnější tenkovrstvé omítky na betonové panely s hrubším povrchem a základní jádrové omítky. Omítka není vhodná do mimořádně exponovaného prostředí (např. průmyslové exhalace). Pozor, směs je nutné při dopravě a skladování chránit před mrazem, jinak může dojít k znehodnocení výrobku. Povrchovou úpravu je vhodné provádět až na vyzrálý podklad.
Jak připravit podklad u jádrové omítky na cihlovém nebo tvárnicovém zdivu
Než začnete omítku nanášet, věnujte pozornost jejímu podkladu. Chcete-li být s výsledkem spokojeni, dodržte následující pravidla:
- podklad musí být rovný s maximální odchylkou 2 mm na délku 2 m, minimálně 21 dní vyzrálý, nepřeschlý, s přirozenou vlhkostí a bez trhlin,
- starý podklad musí být soudržný bez tzv. hnízd, zbavený starých omítek a nátěrů,
- spáry se doporučují překrýt pletivem, popř. zatřít a výstupky odstranit,
- hydroisolační a klempířské konstrukce musí být kvalitně provedeny, kovové prvky musí být opatřeny antikorozním nátěrem,
- plochy nesmí být bioticky napadené (plísně, houby apod.),
U starších omítek (přezimovaných) poklepem ověřte, zda nedošlo k oddělení od konstrukce. Pokud nosná konstrukce sestává z více materiálů (např. cihly a tvárnice), měla by jádrová omítka být vyztužena pletivem. U poškozených hran ostění zajistěte vyspravení jádrovou (vápenocementovou) omítkou. Zkontrolujte, zda není omítka narušena nedohašenými kousky vápna.
Jak připravit podklad u betonových panelů:
- odstranit původní nástřik PÚP (povrchová úprava panelů), popř. nátěr Lykocel EV dle tehdejší technologie,
- dokončit přetmelování vodorovných a svislých spár,
- provést kvalitně klempířské a zámečnické práce (parapetní plochy, ventilační mřížky, kotevní elementy apod.),
- opravit poškozené hrany panelů a ostění,
- povrch nesmí být narušen trhlinami,
- pokud jsou panely opatřeny střikovou cementovou úpravou (technologie Pozem. staveb Karl. Vary), je nutno povrch zdrsnit ( rotačním kartáčem, bruskou apod.) a ověřit přilnavost této vrstvy ke keramzitbetonovému jádru.
Pozor! Fasádním úpravám panelových domů musí předcházet stavebně – technický průzkum a provedena případná sanace vad obvodového pláště (Vyhláška MMR 137/1998 Sb.)!
Můžeme začít omítat
Podle kvality povrchu podkladu budeme počítat se spotřebou 2 – 3 kg/m2 Kerastuku V. Zárubně a okna je vhodné před omítáním zakrýt. Podklad očistíme od prachu, mastných skvrn a jiných nečistot, například omytím tlakovou vodou s mýdlem nebo saponátem. Uzavřené hladké povrchy zdrsníme drátěným kartáčem. Pro sjednocení a omezení savosti podkladu penetrujeme povrch vhodným přípravkem. Hmotu v kbelíku před použitím dokonale rozmícháme (např. nástavcem k vrtačce).
K ručnímu nanášení lze užít ocelové hladítko apod. Omítku lze nanášet i stříkáním strojní omítačkou. Po částečném zaschnutí se povrch omítky vyrovná navlhčeným plstěným hladítkem.
Důležité maličkosti
Teplota během nanášení a minimálně 2 týdny v době zrání nesmí klesnout pod +5°C! Práce nesmí probíhat za silného větru, na osluněné straně nebo za deště. Čerstvě nanesená omítka nesmí být vystavena celodennímu přímému oslunění a za horkého počasí musí být chráněna před příliš rychlým vyschnutím.
Do výrobku nepřidávejte jiné komponenty.
Konečná tloušťka vrstvy má být v rozmezí 2 - 5 mm. Povrch vyzraje za cca 21 dní. Pak doporučujeme použít nátěr fasádní barvou materiálově sladěnou od stejné společnosti Sedlecký kaolin, např. FASADOCOLOR.
Při dodržení všech zmíněných pravidel se stěrka neodlupuje, povrch hotové tenkovrstvé omítky je hladký, bez pórů a výstupků a je velmi trvanlivý.
Příprava povrchu u kontaktního zateplovacího systému:
- musí být provedeny dilatační spáry v zateplovacím systému a to vždy nad původními spárami v nosné konstrukci;
- v předepsané kvalitě a dle projektu musí být dokončeny klempířské konstrukce a detaily napojení prostupujících a navazujících konstrukcí tak, aby bylo zabráněno průniku dešťové vody do zateplovacího systému;
- kompletně musí být dokončeny a upevněny spodní vrstvy systému (tepelný izolant, ochranné lišty, okapní profily apod.);
- povrch izolantu musí být upraven do roviny přebroušením, prach po broušení musí být z povrchu desek důsledně odstraněn.
Pracovní postup:
- všechny stavební části, které mohou být znečištěny, je třeba zakrýt,
- na tepelný izolant se nanese spodní vrstva této stěrkové hmoty,
- do stěrkové hmoty se uloží výztužná síťovina (směr shora dolů, přesahy minimálně 10 cm),
- hmotu, která prostoupila oky, je třeba uhladit.
Pozor! Výztužná síťovina nesmí být po zapracování viditelná a musí být z obou stran obalená stěrkovou hmotou!
Podrobný technologický postup je u zateplovacích systémů předepsán projektem.
Výrobce má zaveden systém řízení jakosti dle ISO 9001:2000
1 dle materiálů a.s. Sedlecký kaolin zpracovala Mgr. Jarmila Burešová