Kerastuk V - hotová venkovní omítková směs
Hotové štukové omítky zn. Kerastuk jsou určeny jak pro stavební a malířské firmy, tak pro drobné spotřebitele. Tenkovrstvá vnější omítka Kerastuk V vytváří jedinečný jemný povrch fasád, snadno se zpracovává a je vhodným podkladem pro fasádní barvy (FASADOCOLOR apod.).
Kerastuk V (venkovní) je omítková směs v pastovitém stavu určena pro vnější tenkovrstvé omítky na základní jádrové omítky a betonové panely s hrubším povrchem. Je oblíbena pro svou ekologickou nezávadnost (směs jemného křemenného písku, plaveného kaolinu, vápna a organického pojiva) a rychlou zpracovatelnost jak mezi profesionály, tak mezi kutily na svépomocné opravy fasád. Omítka je po zaschnutí šedobílá a její překrytí malířským nátěrem není vždy nutné. Povrchovou úpravu je vhodné provádět až na vyzrálý podklad.
Jak připravit podklad u jádrové omítky na cihlovém nebo tvárnicovém zdivu
- podklad musí být rovný s maximální odchylkou 2 mm na délku 2 m, minimálně 21 dní vyzrálý nepřeschlý, s přirozenou vlhkostí a bez trhlin,
- starý podklad musí být soudržný bez tzv. hnízd, zbavený starých omítek a nátěrů,
- spáry se doporučují překrýt pletivem, popř. zatřít a výstupky odstranit,
- hydroizolační a klempířské konstrukce musí být kvalitně provedeny, kovové prvky musí být opatřeny antikorozním nátěrem,
- plochy nesmí být bioticky napadené (plísně, houby apod.).
U starších omítek (přezimovaných) poklepem ověřte, zda nedošlo k oddělení od konstrukce. Pokud nosná konstrukce sestává z více materiálů (např. cihly a tvárnice), měla by jádrová omítka být vyztužena pletivem. U poškozených hran ostění zajistěte vyspravení jádrovou (vápenocementovou) omítkou. Zkontrolujte, zda není omítka narušena nedohašenými kousky vápna.
Jak připravit podklad u betonových panelů: 2, 3
- nejdříve odstranit původní nástřik PÚP, popř. nátěr Lykocel EV dle tehdejší technologie,
- dokončit přetmelování vodorovných a svislých spár,
- provést kvalitně klempířské a zámečnické práce (parapetní plochy, ventilační mřížky, apod.),
- opravit poškozené hrany panelů a ostění,
- povrch nesmí být narušen trhlinami,
- pokud jsou panely opatřeny střikovou cementovou úpravou, je nutno povrch zdrsnit (rotačním kartáčem, bruskou apod.) a ověřit přilnavost této vrstvy ke keramzitbetonovému jádru.
Podle kvality povrchu podkladu budeme počítat se spotřebou 2 - 3 kg/m2 Kerastuku V. Zárubně a okna je vhodné před omítáním zakrýt. Podklad očistíme od prachu, mastných skvrn a jiných nečistot. Uzavřené hladké povrchy zdrsníme drátěným kartáčem. Pro sjednocení a omezení savosti podkladu penetrujeme povrch vhodným přípravkem. Hmotu v kbelíku před použitím dokonale rozmícháme (např. nástavcem k vrtačce). K ručnímu nanášení lze užít např. ocelové hladítko. Omítku lze nanášet i stříkáním strojní omítačkou. Po částečném zaschnutí se povrch omítky vyrovná navlhčeným plstěným hladítkem.
Teplota během nanášení a minimálně 2 týdny v době zrání nesmí klesnout pod +5 °C! Práce nesmí probíhat za silného větru, na osluněné straně nebo za deště. Čerstvě nanesená omítka nesmí být vystavena celodennímu přímému oslunění a za horkého počasí musí být chráněna před příliš rychlým vyschnutím. Konečná tloušťka vrstvy má být v rozmezí 2 - 5 mm. Povrch vyzraje za cca 21 dní. Pak doporučujeme použít nátěr fasádní barvou materiálově sladěnou od stejné společnosti Sedlecký kaolin, např. FASADOCOLOR.
Při dodržení všech zmíněných pravidel se stěrka neodlupuje, povrch hotové tenkovrstvé omítky je hladký, bez pórů a výstupků a je velmi trvanlivý.
Výrobce má zaveden systém řízení jakosti dle ISO 9001:2000.
2 Fasádním úpravám panelových domů musí předcházet stavebně – technický průzkum a provedena případná sanace vad obvodového pláště (Vyhláška MMR 137/1998 Sb.)!
3 Přípravu povrchu a pracovní postup u kontaktního zateplovacího systému jsme již popsali v [1].