Výhody vícevrstvého zdění SENDWIX od společnosti KM Beta
Těžké obvodové konstrukce a tradiční technika zdění se u nás při výstavbě rodinných a bytových domů těší velké oblibě. Používají se u více než 95% zahajovaných staveb, což je hodně ve srovnání se zahraničím. Přes tuto jednotu se investoři nerozhodují snadno: Je lepší jednovrstvé nebo vícevrstvé obvodové zdivo? Rozhodování může usnadnit praktické seznámení se systémem vícevrstvého zdění SENDWIX od společnosti KM Beta.
Několik zástupců stavební veřejnosti a odborného tisku se mělo možnost dne 10. září 2004 seznámit na pracovní schůzce, kterou uspořádala marketingová společnost PSM CZ a hodonínská společnost KM Beta, s průběhem výstavby bytového domu v Plzenecké ulici v Plzni, kde byl použit její vápenopískový systém vícevrstvého zdění SENDWIX. Ten KM Beta vyvinula ve spolupráci s firmami LB Cemix, Rockwool, a.s. a před více než dvěma lety uvedla za podpory agentury Bison&Rose na trh. Schůzky se jako host účastnil hejtman plzeňského kraje Petr Zimmermann, dále zástupci statutárního města Plzně, projektanta a zhotovitele a další osobnosti.
Za společnost KM BETA se zúčastnili obchodní ředitel Jan Hruška, vedoucí obchodu Josef Melichar a hlavní technolog Ludvík Pelka. Cílem prohlídky bylo mimo jiné ukázat, že SENDWIX je vhodný i pro výstavbu velkých bytových objektů. Podsklepená stavba, kde pod úrovní terénu budou kromě technických prostor také garáže, má pět nadzemních podlaží s pěti výtahy. Byty od 36 m2 (1+kk) do zatím největšího 140 m2 jsou k jihu řešeny jako terasové. Průměrná jednotková cena bude podle slov investora 24,5 tis. Kč/m2.
V době prohlídky byla dokončována hrubá stavba. Obvodové zdivo bylo zhotoveno z vápenopískových kvádrů 8DF-L (tloušťka zdiva 240 mm, výška 248 mm, skladebná výška 250 mm), které jsou určeny pro přesné zdění s promaltovanou pouze ložnou spárou. Vnitřní povrch bude opatřen vápenocementovou omítkou Cemix ip 20 o tloušťce 5 mm.
Tepelně izolační vrstva z vnější strany zdi bude tvořena minerální izolací Rockwool Fasrock L, která bude přilepena k podkladu lepicím tmelem Cemix flex T. Na izolaci bude aplikována pomocí stejného tmelu armovací vrstva 5 mm a konečně barevná pohledová omítka 2 mm. Tato sestava je příkladem jedné z variant systému, označovaného jako SENDWIX M.
Po exkurzi stavby se její účastníci přemístili do jednacího sálu v prostorách světoznámého pivovaru, kde proběhla přednáška o systému SENDWIX následovaná diskusí.
Výborné vlastnosti, dlouhá životnost, elegance
Z toho, co bylo vidět a slyšet na schůzce v Plzni, vyplývá jiný postup. Především je nutné si rozmyslet a stanovit základní vlastnosti stavby. Výběr a doporučení vhodného stavebního systému pak z toho většinou vyplyne. Kdo požaduje všestranně vysoké stavebně technické vlastnosti, jež přežijí požadavky budoucích generací, kdo nechce po desítky let investovat do oprav a rekonstrukcí a kdo zároveň dbá o působivý a nadčasový vzhled stavby, aniž by byl omezován v možnostech jeho docílení, dostane s největší pravděpodobností typ na systém obvodového zdění SENWIX, se kterým lze u stejné firmy zároveň koupit i betonovou střešní krytinu a některé prvky zahradní architektury a tím stavbu urychlit, usnadnit i zlevnit.
Základní charakteristika
SENDWIX je profesionálně navržený a v praxi ověřený konstrukční systém vícevrstvého zdění, jehož základem je vápenopísková cihla nebo kvádr, které se používají ke zdění vnitřní nosné a v některých variantách také vnější pohledové stěny. Součástí systému jsou také prvky pro zdění příček, překlady, věncovky, lícové a komínové zdivo, zdicí a spárovací malty, lepidla a pomocný materiál. Lícové prvky jsou vyráběny jak v přírodní bílé barvě, tak v barevných odstínech.
Tepelná izolace, pěnový polystyrén nebo minerální vlna, je navržena tak, aby s dostatečnou rezervou splnila požadované i cílové hodnoty současné tepelně technické normy; tloušťku izolace a tedy i tepelnou ochranu lze upravit podle individuálních požadavků. Izolaci lze řešit jako nevětranou v jednoplášťové sestavě s kontaktní minerální omítkou nebo odvětrávanou v dvouplášťové sestavě, kde lze řešit pohledové opláštění přizdívkou z lícových vápenopískových prvků KM BETA. Velká pozornost byla věnována také řešení detailů napojení oken a dveří do obvodové konstrukce, které nezřídka bývají místem zvýšených tepelných ztrát (mostů).
Tepelná izolace
Existuje názor, že dobrá tepelná izolace závisí jen na tloušťce izolantu, který lze nakoupit u nejlevnějšího distributora. A že podobně lze koupit lepidlo, maltu, kotvicí předměty, výztužnou tkaninu i další prvky a takto sesbíraný materiál lze aplikovat na každý podklad. Tepelně izolační systém je podle této logiky považován za obchodní trik, jak za banální zboží utržit velkou přidanou hodnotu, a obejití systému za způsob, jak ušetřit. Uživatel novostavby, kde byl takový krajní postoj uplatněn, si zpočátku nemusí ničeho nevšimnout, ale po čase se může dostavit zklamání.
U systému SENDWIX je navržena tepelná izolace i další materiály tak, aby byly v souladu nejen navzájem, ale i s charakterem vápenopískového podkladu. Jde tedy o vyšší úroveň řešení, něž kdyby byl na vápenopískové zdivo použit nějaký univerzální tepelně izolační systém, nemluvě již o zmíněném amatérském zhotovení. Proč?
Při návrhu tepelně izolačního systému není umění spočítat tloušťku izolace, ale poradit si s vodní párou, která prostupuje difúzními mechanismy nebo prouděním souvrstvím. Pára by zde neměla kondenzovat ve větším množství či nejlépe vůbec. Pokud už kondenzuje, což bývá při velkém rozdílu mezi vnitřní a venkovní teplotou, pak musí mít vzniklý kondenzát možnost se v teplém období s dostatečnou rezervou odpařit. Je nutné si uvědomit, že takto formulovaný požadavek pouze zajistí, aby zdivo trvale nevlhlo. Neřeší ale fakt, že případné krátkodobé zavlhání konstrukce snižuje její tepelný odpor právě v době, kdy je to nejméně vhodné, tedy v zimě.
SENDWIX je navržen tak, aby deklarovaná tepelná ochrana fungovala i v třeskutých mrazech. Dokonale to platí o variantě SENDWIX L s odvětrávanou izolací, kde je možnost tvoření kondenzátu technicky vyloučena. Varianty SENDWIX M a SENDWIX P díky promyšlené formulaci lepidel a kontaktní omítky snižují možnost vzniku kondenzátu na technicky dosažitelné minimum.
Z „difúzního“ pohledu je nejvhodnější způsob realizace tepelně izolační vrstvy ten, kdy ve směru zevnitř ven klesají součinitelé difúze vodní páry jednotlivých vrstev souvrství. Čím větší je rozdíl součinitelů sousedících vrstev, tím lépe. Takto je řešena odvětrávaná varianta SENDWIX L; zde má vnitřní nosná vrstva z vápenopískových prvků součinitel difúze = 0,031·10-9, tepelná izolace z minerálních vláken = 0,170·10-9 a poté již následuje vzduchová provětrávaná mezera, viz tab. 1.
Při nevětraném řešení (SENDWIX P a M) se rozlišují dva případy: Je-li použita minerální izolace, měla by mít kontaktní omítka nejméně stejný součinitel difúzní propustnosti jako izolant. Vzhledem k tomu, že rohože z minerální vlny jsou velmi propustné, není docílení tohoto požadavku triviální. Přední tuzemský výrobce suchých omítkových a maltových směsí, LB Cemix, který je dodavatelem omítek i lepidel pro SENDWIX, proto věnoval vývoji omítky mimořádnou pozornost. Díky malé difúzní propustnosti vápenopískového zdiva je tok páry relativně malý a tudíž i snadno odvětratelný přes tenkou porézní omítku. Odvětrání navíc usnadňují vztlakové síly vznikající při proudění vzduchu podél omítky. Při použití izolace z pěnového polystyrenu, jehož součinitel difúze je o řád menší než u vápenopískové cihly (tab. 1.), je nutné volit především takovou tloušťku izolace, aby její tepelný odpor výrazně převýšil odpor zdi. V tom případě je téměř celý teplotní rozdíl soustředěn hlavně v tepelné izolaci a vnitřní zdivo je udržováno přibližně na úrovni vnitřní teploty. Tím nedojde ke kondenzaci přímo ve zdivu. Ve studeném období se sice může objevit kondenzace v izolaci, ale její množství je tím menší, čím je menší difúzní propustnost zdiva a také čím menší je difúzní propustnost izolace.
Tepelná akumulace
Přestože je tepelná akumulace obvodové konstrukce někdy odmítána, těší se přesto v České republice oblibě. Přijde vhod jak v přechodném období, kdy se rychle a v širokém intervalu mění teploty, tak v období teplotních extrémů. Vysoká tepelná akumulace stabilizuje vnitřní teplotu na úrovni kolem celodenní střední teploty. Velké změny venkovní teploty nebo změny výkonu vytápění se na vnitřní prostorové teplotě projeví po dlouhé době.
Nejvíce akumulují teplo vícevrstvé konstrukce, jejichž vnitřní nosná zeď má vysokou objemovou tepelnou kapacitu a zároveň je velmi dobře tepelně izolována tak, aby bylo vnitřní zdivo v ustáleném stavu udržováno v celé tloušťce přibližně na úrovni vnitřní teploty. Tento požadavek, jak jsme uvedli v předešlé podkapitole, SENDWIX velmi dobře splňuje a vykazuje vysoké hodnoty akumulace už při relativně malých tloušťkách zdiva 240 mm. Při cyklické změně venkovních teplotních podmínek (den a noc) je odezva vnitřní povrchové teploty při konstantním výkonu vytápění zanedbatelná.
Ochrana před hlukem
Vápenopísková tvarovka, která je základní součástí systému SENDWIX, může být pro mnohé stavitele doslova objevem, co se týče protihlukové izolace.
V akustických příručkách se obyčejně uvádí, že k tomu, aby materiál mohl tlumit hluk, je nutná jeho vysoká objemová hmotnost. Má se přitom za to, že „těžkou“ hmotu zvuková vlna těžko rozhýbe. Tento pohled ale není přesný. Např. ocelová kolejnice, jejíž hustota je několikanásobně větší, než třeba u betonu, vede zvuk docela dobře. Podstatné je, aby materiál neumožňoval šíření zvukové vlny. Jinak řečeno, aby se uspořádaný harmonický pohyb zvukové vlny měnil na náhodný, nekoordinovaný pohyb, tzn. teplo, a tím vlnu tlumil. To je případ většiny kompozitních materiálů, kde neplatí Hookeův (lineární) zákon. Přesvědčivě to platí i pro vápenopískovou cihlu. To, že tato cihla znatelně tlumí zvuk, si může každý ověřit poklepem lehkým kladívkem na vápenopískovou cihlu a porovnat s odezvou slinuté keramické dlaždice.
SENDWIX vykazuje už při relativně malých tloušťkách zdi 240 mm velmi příznivou hodnotu neprůzvučnosti a zvukové pohltivosti. V případě dvouplášťové varianty SENDWIX L, kde je nosné vápenopískové zdivo kombinováno s tlumivou izolací z minerální vlny a pohledovou přizdívkou z vápenopískových prvků, jde z akustického hlediska o mimořádný nadstandard.
Požární odolnost
Vápenopískové cihly jsou zařazeny do stupně hořlavosti A. Konstrukce z těchto prvků vyhovují nebo výrazně překračují požadavky na požární odolnost kladené na zděné stěny.
Elegantní vzhledSENDWIX je navržen tak, aby architekta ani stavebníka neomezoval ve způsobech, jak dosáhnout zamýšleného vzhledu stavby. Může volit jak kontaktní pohledovou omítku s barevně stínovaným fasádním nátěrem a strukturováním, tak také fasádní přizdívku z vápenopískových pohledových prvků ať už v původní přírodní barvě nebo probarvení. To vše může kombinovat se střešní betonovou krytinou KM Beta.
Jedinečného a neopakovatelného dojmu tak dosáhne, jestliže citlivě použije vápenopískové prvky také při výstavbě plotů a některých dalších prvků zahradní architektury.