Kombinovaný podlahový systém
O výhodách podlahového a stěnového vytápění není pochyb. Celá řada výrobních a montážních firem odborně popisuje pozitivní vliv nízkoteplotního systému na zdravé bydlení.
Nejedná se však jen o tepelný účinek, ale také o chlazení, bez kterého se dnes neobejdeme. Včas reagovat na nepředvídané teplotní rozdíly a změny počasí mohou jen technicky dokonalé systémy. Mezi takové patří i podlahové a stěnové izolace vyráběné firmou FANA, s.r.o., jejichž konstrukce umožňuje široké využití ve všech bytových i průmyslových stavbách.
To se týká jak novostaveb, tak domů po rekonstrukcích, sanacích, dodatečném interiérovém zateplení, případně po realizaci jiné stavební izolace. V bytech je možné napojení na stávající topné systémy.
Princip spočívá v dokonalém převodu tepla či chladu teplonosné kapaliny do akumulující vrstvy podlah a stěn. Optimální skladba a tvar izolačních desek zaručuje vysokou funkčnost z hlediska termoizolace a ukotvení trubkových rozvodů v samosvorných drážkách. Plošný kontaktní rozvod tepla nebo chladu zajišťuje AL folie pod akumulační vrstvou, viz obr. 1 a obr. 2.
Dlouhodobým vývojem a spoluprací s německou firmou IVT GmbH a českou firmou BEST FLOOR s.r.o. bylo docíleno významných kvalitativních parametrů základních komponentů, které svou účinností překonávají běžné topné sestavy.
Výhody systému
- rychlejší montáž a jednoduchá manipulace,
- přesnost a dokonalá rovnost podlahy pro finální pokládku libovolné podlahové krytiny,
- u kombinované varianty kratší doba zrání lité podlahy,
- minimální zatížení nosné konstrukce,
- dokonalá odolnost proti vlhkostnímu zatížení podkladu,
- možnost použití více variant roztečí rozvodů,
- pružná fixace tepelného rozvodu v samosvorných drážkách bez nutnosti řešit dilatace,
- rovnoměrné rozložení tepla díky hliníkové folii pod akumulační vrstvou,
- ideální tepelně izolační vlastnosti podlahy,
- úspora nákladů na vytápění ve výši až 10 % v topné sezoně,
- výrazná úspora realizačních nákladů.
Lité podlahy BESTFLOOR
Jedná se o zcela nový a technologicky moderní model mokré realizace nejen litých podlah samotných, ale rovněž o kombinaci s podlahovým topením. Při samotné realizaci však dochází ke spojení doposud používané mokré metody v kombinaci s EPS izolačními deskami, které jsou celoplošně opatřeny vrstvou hliníkové folie 0.090 mm a samosvornými drážkami pro uložení topného rozvodu do izolantu. Hliníková folie tak umožňuje v praxi absolutně rovnoměrné rozložení tepla, což minimalizuje tepelné ztráty a podlaha tímto získá celkově výrazně kvalitnější parametry, viz obr. 3.
Výhodou této patentované technologie lité podlahy ve srovnání s dosud používanými řešeními vytápěných podlah je jednoznačně vyšší stabilita izolační desky, které je dosaženo zejména přesným vyrovnáním betonového podkladu. Tato skutečnost má kladný vliv na celkovou stabilitu topné hadice před zaléváním licí směsí, čímž snižuje pružení úložné izolační desky a přispívá k její jednotné kontinuitě s betonovým podkladem.
Stabilita topné hadice je dále významně zvýšena uložením topné hadice v systému drážek, které kromě toho, že fixují topnou hadici a zamezují jejímu podplavení licí směsí, poskytují rovněž úložný prostor pro podstatnou část profilu topné hadice.
Při realizaci se tak dosahuje významné úspory licí směsi, jelikož tloušťka krycí vrstvy se zde omezuje prakticky pouze na tu část, která se nachází nad topnou hadicí což je cca 3,5 cm. Krycí vrstva v tomto výrazně odlehčeném provedení při tepelném namáhání pak nepracuje společně s betonovým podkladem jako jednolitý blok a z toho vyplývá, že zde v praxi odpadá nutnost řešit dilatace, jako tomu bylo u předchozích konstrukcí, doposud používaných litých vytápěných podlah.
V souhrnu lze konstatovat, že lité podlahy BESTFLOOR a nová technologie její přípravy je ekonomicky výhodnější ve srovnání s dosavadními systémy litých podlah, přitom však její technologická hlediska i uživatelské parametry dosahují podstatně vyšší úrovně, která je srovnatelná s cílovými hodnotami suchých podlahových systémů.
Suché systémy BESTFLOOR HEAT
Podlahy realizované suchým systémem patří mezi nejmodernější technologie. V praxi se pak v kombinaci s podlahovým topením jedná o zcela nejpřesnější a současně nejrychlejší aplikaci bez mokrého procesu i doby zrání.
Betonová deska a její nerovnosti se přesně vyrovnají tzv. vyrovnávací vrstvou, na ní se položí podkladová izolační EPS deska. Dále pak následuje vrstva izolačních systémových desek s hliníkovou folií a samosvornými drážkami pro uložení topného rozvodu do izolantu, viz obr. 4. Akumulační vrstva pak může být z cementotřískových případně sádrovláknitých desek, které jsou díky přecházejícím vrstvám v absolutní rovině. Podlahovou skladbu uzavírá libovolná podlahová krytina dle požadavku investora. Realizací systému suché technologie získáte podlahu s nejlepšími vlastnostmi i cílovými hodnotami.