Kömmerling: Okna pro život
Značka Kömmerling se v povědomí českých zákazníků zabydluje již od roku 1992, kdy stejnojmenná firma začala na náš trh dodávat první profily z PVC. Většina lidí si pod značkou Kömmerling představí hlavně kvalitní plastová okna. Jejich dobrá pověst nesporně přispěla k zásadnímu obratu ve zprvu vlažném postoji Čechů k plastovým oknům. Dnes, kdy výměnou starých oken konečně začíná očekávaná rekonstrukce zanedbaného bytového fondu, si mnoho investorů jiné řešení než s plastovými okny nedovede představit.
V Německu je pojem Kömmerling znám podstatně déle. Už v roce 1897 byla v Pirmasensu v blízkosti francouzských hranic, v kraji s kvetoucí obuvnickou výrobou, založena původně obchodní firma na dodávky pro obuvnický průmysl. Zakladatelé firmy, bratři Kömmerlingové, si záhy uvědomili, že možnosti plastů jsou širší, a prozíravě nasměrovali vývoj firmy do dnešní podoby. V 50. letech minulého století úspěšně uskutečnili, jako vůbec první, techniku protlačování (extruze), s jejíž pomocí vyráběli roletové lamely. S firmou Trocal se firma Kömmerling dělí také o prvenství při extruzi plastového okenního profilu.
Dnes je Kömmerling spolu s firmami Trocal, KBE a Knipping součástí holdingové společnosti PROFINE International Profile Group. Toto seskupení vyniká mimořádnými zkušenostmi, mohutnou inovační silou a významným podílem na evropském trhu. Kömmerling v rámci seskupení vyniká největší šíří sortimentu, který zahrnuje vedle okenních profilů také dveřní profily, žaluzie, okenice, parapety, stavební profily atd. až po PVC desky určené např. pro reklamní potisk.
Green Line - okna pro život
Rodinné kořeny firmy Kömmerling dávají i v dnešním zbrklém světě vykvést a vyzrát charakteristickým plodům, které jako by se vymykaly snaze po rychlém zhodnocení každé vložené investice a místo toho přejí základním lidským hodnotám. Jednou z takových hodnot je pro Kömmerling přirozená touha po rodinném životě ve zdravém prostředí, symbolizovaná firemním heslem Okna pro život a zrcadlící se ve všech firemních prospektech. Zdánlivě v předstihu firma investuje nemalé prostředky do vývoje technologií a výrobků s minimálním dopadem na životní prostředí, zatímco jiní čekají na vhodnější dobu.
Prvním příkladem je úplné technologické a technické vyřešení problému stabilizace polyvinylchloridu (PVC), ze kterého se vyrábějí profily. Zároveň jde o další z prvenství firmy Kömmerling. Stabilizace je nutná pro dlouhodobé zachování mechanických, statických a tepelných vlastností polymeru. Dříve - z dnešního pohledu v historických dobách - obsahovaly stabilizátory kadmium, ale ty byly později nahrazeny stabilizátory s obsahem olova (chemicky jde většinou o olovnatá mýdla - tedy. olovnaté soli tzv. mastných organických kyselin - nebo o fosfáty olova), kterých se přidává řádově 3%. Po dlouhá léta používané a osvědčené stabilizátory pro okenní profily z PVC se staly předmětem kontroverzní ekologické diskuse, při které byla zpochybňována jejich ekologická slučitelnost, přestože je jejich technologie považována za příkladnou. Kömmerling chtěl v této oblasti obstát a vyvinul stabilizátory, v nichž je olovo nahrazeno vápníkem a zinkem. Oba prvky se vyznačují vysokou slučitelností s životním prostředím. Testy ukázaly, že takto stabilizované profily vykazují větší odolnost proti povětrnostním vlivům, větší životnost a trvalejší typický hedvábný lesk povrchu, než konvenčně vyráběné profily. Firma Kömmerling od 1. února 2004 dodává stabilizátory i recepturu na stabilizaci pro celý holding Profine. Nová technologie stabilizace překonává starý způsob nejen z ekologického hlediska, ale i z pohledu technických vlastností tvrzeného PVC. Neméně důležité je, že Kömmerling nenasadil tuto stabilizaci jen na několik vybraných specialit, ale na veškeré okenní systémy vyráběné v Pirmasensu a to bez »ekologického « příplatku.
Druhým příkladem je takřka neomezená recyklovatelnost profilů. To se týká i profilů se stabilizátory na bázi vápníku a zinku. Jestliže dožijí, nevyžadují zvláštní zacházení, ani separátní sběr. Jsou plně srovnatelné se všemi ostatními profily z tvrzeného PVC dostupnými na trhu.
Třetím příkladem ekologické šetrnosti při použití profilu z tvrzeného PVC je míra tzv. zabudované energie, tzn. množství energie spotřebované na výrobu jednotkové délky profilu. Jestliže u profilu z PVC předpokládáme 20% využití recyklátu a jestliže energetická spotřeba na jednotku délky je vyjádřena číslem 100, pak na výrobu dřevěného profilu stejné délky je spotřeba energie vyjádřena číslem 152 a v případě hliníkového profilu dokonce 235.
Okenní systémy
V dalším bloku tohoto příspěvku se zastavíme u nejvýznamnější produktové řady firmy, a to u okenních profilů. Podobně jako mnozí jiní výrobci přešel i Kömmerling standardně na výrobu profilů se stavební hloubkou 70 mm. Tento přechod si vynutily přinejmenším nové tepelně technické standardy, ale zároveň se touto změnou otevřely i nové možnosti zlepšení užitných vlastností profilů, zejména tuhosti. K tradičním přednostem okem z plastových profilů patří minimální požadavky na údržbu, zejména není nutno podstupovat pravidelné ochranné nátěry, vysoká životnost, příznivá cena a velmi krátká dodací lhůta, zvlášť jde-li o atypické rozměry.
EuroFutur Avantgarde
Jde o profilovou konstrukci se stavební hloubkou 70 mm, jejíž jádro je tvořeno výztužným hliníkovým profilem s přerušeným tepelným mostem, obaleným plastem. Přerušení hliníkového jádra je realizováno tuhým plastem na bázi PVC, který je modifikován skelnými vlákny, čímž je docíleno vysoké pevnosti a tuhosti mostu. Podobně jako ostatní profily řady EuroFutur je i tento profil navržen pro dorazové těsnění, které je realizováno dvěma těsnicími profily z poddajného materiálu, jeden je umístěn na rámu a druhý na křídle okna.
Okenní systém ThermoWin
Horkou novinkou pro investory, ale i pro většinu odborníků je pravděpodobně systém okenních profilů ThermoWin. Okenní rám má stavební tloušťku 100 mm a jeho komory jsou vyplněny polystyrolovou pěnou s vysokým tepelným odporem. Při tomto řešení se může uplatnit pouze vedení tepla skrze pěnovou výplň profilu a zbylé složky tepelné výměny - proudění a sálání - jsou vyloučeny. Výsledkem je okenní profil, který odpovídá a vysoce překračuje nejvyšší tepelně technické standardy, jež jsou kladeny na okenní rámy. Pěnová výplň se nalézá v profilech okenních rámů i křídel. Za normálních podmínek a při tepelné propustnosti zasklení Ug = 0,7 W/(m2K) překračují okna z profilů EuroWin hodnotu součinitele prostupu tepla Uw = 0,79 W/(m2K), která je v Německu požadována u okna pro pasivní domy.
Plně funkční i po 30 letech
Tradiční skepsi Čechů vůči prohlášením, která deklarují dlouhodobou životnost nových materiálů, jež byly ve významnějším měřítku v našem stavebnictví aplikovány až po roce 1989, může pomoci překonat následující zkušenost z Německa. Jeden z prvních velkých projektů s plastovými okny byly podnikové byty chemického koncernu v Hamm-Westtünnen, postavené v roce 1966. O třicet let později byla tato okna pečlivě prozkoumána. Přitom bylo zjištěno, že propustnost spár byla pouze nepatrně větší, než tomu bylo v roce 1966. Tepelné a mechanické vlastnosti materiálu zůstaly prakticky nezměněny. Také vzhled profilů nedoznal podstatných změn.
Rozhoduje kvalita zabudování
Technická a technologická úroveň při výrobě okenních profilů a stejně tak i při výrobě oken ve zpracovatelských firmách, systém výrobních mezikontrol a výstupních kontrol atd. prakticky vylučuje, že by se k zákazníkovi dostal nekvalitní výrobek. Existuje-li přesto na cestě od výrobce ke koncovému uživateli slabší místo, pak je to buď nesprávný postup při zabudování okna do stavebního otvoru nebo nevhodné chování uživatele.