Konec fotovoltaiky v Čechách?
Některými médii je budoucnost fotovoltaiky u nás líčena zkresleně, bez znalosti problematiky. Nejen z ekologického, ale i z hlediska ekonomického má výstavba fotovoltaických elektráren svoji budoucnost. Nová opatření vlády pouze blokují snahu „zlatokopů“ o zneužití dřívějších chybných zákonů a předpisů.
Vyjádření k situaci ohledně budoucnosti fotovoltaických elektráren na našem území nám poskytl jednatel společnosti Soleg s.r.o. pan Filip Malán.
Čerpání energie z obnovitelných zdrojů je i nadále jednou z vládních i unijních priorit . Vláda sice odsouhlasila novelu zákona, která od příštího roku výrazně omezuje podporu fotovoltaických elektráren, ale pouze těch s výkonem nad 30 kW.
Solární panely na střechách
Novým trendem se tedy stává výstavba malých slunečních elektráren na střechách domů nebo na obvodových zdech budov, spojených se zemí pevným základem. Zvýhodnění slunečních elektráren na střechách je v duchu dlouhodobé státní strategie, která chce zastavit budování rozsáhlých solárních panelů na zemědělské půdě. Panely na střechách podporuje i Česká průmyslová fotovolatická asociace nebo ekologické organizace. Vládní návrh na podporu rozvoje menších slunečních elektráren počítá s tím, že ten, kdo si příští rok namontuje sluneční elektrárnu na střechu domu, dostane z každé vyrobené kilowatthodiny více peněz, než kdyby postavil tmavé panely na louku nebo na pole.
Rozdílné výkupní ceny
Energetický regulační úřad chystá od ledna novinku – rozdílné výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren na střeše a na zemi. A zvýhodní právě solární panely na budovách. Slova představitele společnosti Soleg potvrzuje i vyjádření místopředsedy energetického regulačního úřadu Blahoslava Němečka. Konkrétní výkupní ceny ovšem regulátor oznámí až na konci roku. Už dnes existují dva tarify pro fotovolatické elektrárny s nižším a vyšším výkonem, ovšem rozdíl je mezi nimi jen haléřový.