Informace o 3. mezinárodní konferenci INGEO 2004
Třetí mezinárodní konference inženýrské geodézie INGEO 2004 proběhla ve dnech 11. - 13. listopadu 2004 v Bratislavě jako regionální konference FIG (Mezinárodní organizace geodetů) pro střední a východní Evropu.
Obr. 2 - Hlavní představitelé FIG na konferenci
Spolupořadateli byla Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Katedra geodézie spolu s Komorou geodetů a kartografů na Slovensku a Slovenským svazem geodetů. Konference se zúčastnilo 61 osob z dvanácti evropských zemí (Česká a Slovenská republika, Bulharsko, Dánsko, Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Švýcarsko) a Kanady (obr. 1) v kongresovém sále hotelu Děvín.
Konference se zúčastnil předseda komise 6 S. K. Johansen (Dánsko) a sekretář H. V. Jensen (Dánsko). Na obr. 2 jsou hlavní představitelé 6. komise FIG přítomní na zasedání.
Celkem bylo předneseno 32 příspěvků a představeny 4 postery. Pro neúčast autorů nebyly předneseny 4 přednášky. Konferenci zahájil předseda organizačního komitétu a místopředseda pracovní skupiny 6.2 Prof. A. Kopáčik, Ph.D. (obr. 3).
Obr. 1 - Vlajky zemí jejichž delegáti se konference zúčastnili |
Obr. 3 - Místopředseda pracovní skupiny 6.2 Prof. Ing. A. Kopáčik, Ph.D. při zahajovacím projevu |
Jako hlavní úvodní referát zazněla přednáška: Schäfer, M., Niemeier, W., Nerkamp, K. H. a Petersen, M. (Německo): CCES – Competence Centre for Engineering Surveying – A knowledge basis for the surveying engineering profession [2] (Kompetence střediska pro inženýrskou geodézii – znalost podkladů pro profesi inženýrské geodézie). Pak dostala slovo Mgr. H. Hejhálková, zástupce šéfredaktora vydavatelství Vega, spol. s r.o. Hradec Králové. Představila právě vycházející knihu autorů: M. Kašpar, J. Pospíšil, M. Štroner, T. Křemen, M. Tejkal: Laser Scanning in Civil Engineering and Land Surveying [3] a upozornila na ni účastníky konference (obr. 4).
Obr. 4 - Titulní stránka knihy „Laser Scanning in Civil Engineering and Land Surveying”
Vzhledem k náplni této konference řada zahraničních účastníků projevila zájem o tuto novou publikaci. Zájemci ji zde mohli získat za sníženou cenu. V nabídce vydavatelství VEGA byla již dříve vydaná kniha v českém jazyce [4].
Na obr. 5 je setkání vedení vydavatelství VEGA (RNDr. J. Hejhálek a Mgr. H. Hejhálková) se zástupcem autorského kolektivu (Doc. Ing. M. Kašpar, CSc.).
Obr. 5 - (zleva) Doc. Ing. M. Kašpar, CSc., Mgr. H. Hejhálková a RNDr. J. Hejhálek |
Obr. 6 - Ing. B. Koska při přednesu referátu |
Přednášky byly publikovány předem na CD-ROM [2]. Po každé přednášce následovala neformální diskuze. Odborná náplň byla rozdělena do šesti sekcí:
První sekce: Zpracování dat
Druhá sekce: Terestrické laserové skenování
Třetí sekce: Informační systém a přístupový management
Čtvrtá sekce: Totální stanice v kinematickém modu
Pátá sekce: Kontrolní měření, průmyslová měření a aplikace
Šestá sekce: GPS měření a aplikace
Každou sekci vedl její předseda a místopředseda. Některé referáty byly doplněny postery (v sekci 1 a 2).
Náš zájem se soustředil na druhou sekci. Přehled referátů byl doplněn stručnou anotací.
Druhá sekce: Terestrické laserové skenování
Předseda: Wunderlich, Th. A., místopředseda: Kopáčik, A.
Schulz, Th. a Ingesand, H. (Švýcarsko): Influencing Variables, Precision and Accuracy of Terrestrial Laser Scanners (Veličiny ovlivňující měření a přesnost terestrických laserových skenerů).
Příspěvek se zabývá důkladným testováním laserového skenovacího systému „Imager 5003“ firmy Zöller+Fröhlich. Při testování jsou uvažovány různé vlivy ovlivňující měření. Největší pozornost je věnována analýze dálkoměru a systému odečítání úhlů. Dále jsou zváženy vlivy jako úklonná chyba, excentricita skenovacího centra a kolimační chyba. Nakonec byl uveden odhad chyby v určení jednoho bodu a odhad chyby odvozeného objektu.
Rietdorf A., Gielsdorf F., Gruendig L. (Německo): A Concept for the Calibration of Terrestrial Laser Scanners (Koncept kalibrace terestrických laserových skenerů) V tomto příspěvku je navržena nová metoda kalibrace geodetických přístrojů používajících polární metodu. Jedná se o bezhranolové totální stanice a laserové skenovací systémy. Pro parametrizaci problému jsou použity rovinné plochy místo bodů. Další teorie vychází z předpokladu, že přístrojové chyby laserových skenovacích systémů odpovídají chybám teodolitů, a proto je určení kalibračních parametrů založeno na stejném modelu vyrovnání. V příspěvku je uveden konkrétní příklad kalibrace.
Koska B., Křemen T., Štroner M., Pospíšil J., Kašpar M. (Česká republika): Development of Rotation Scanner, Testing of Laser Scanners (Vývoj rotačního skeneru, testování laserových skenovacích systémů).
První část příspěvku se věnuje laserovému a optickému rotačnímu skenovacímu systému LORS. Ten je vyvíjen v rámci grantu GA ČR 103/02/0357 „Moderní optoelektronické metody topografie ploch“ na katedře speciální geodézie (K154, FSv, ČVUT).
LORS je navržen pro skenování menších předmětů. Skládá se ze tří základních částí: digitální kamery, laserového modulu a točny. Kalibrovaná digitální kamera je přesně namontovaná na teodolitu. Laserový modul vytváří laserovou rovinu. Točna je charakterizována konstantní úhlovou rychlostí. Laserová rovina vytváří na zaměřovaném objektu laserovou stopu. Snímkové souřadnice této stopy snímané digitální kamerou nám definují optickou přímku. 3D bod je vytvářen jako průsečík laserové roviny a optické přímky.
Byla provedena kalibrace systému teodolit - digitální kamera, odvozeny rovnice pro výpočet 3D souřadnic bodů a vytvořeny potřebné konfigurační a vyhodnocovací programy. Proběhlo několik testů ověřujících funkčnost celého systému. V současné době jsou řešeny testy k ověření přesnosti systému.
V druhé části příspěvku jsou uvedeny výsledky testování komerčních laserových skenovacích systémů založených na prostorové polární metodě. Jedná se zejména o testování vlivu různých typů materiálu a různých úhlů skenování na kvalitu měření.
Na obr. 6 je Ing. B. Koska při přednesení referátu.
Schrerer, M. (Německo): Intelligent Tacheometry with Integrated Image Processing Instead of 3D Laser Scanning? (Inteligentní tacheometrie s integrovaným zobrazením místo 3D laserovým skenováním?) Autor srovnává charakteristické rozdíly mezi inteligentním tacheometrem a laserovým skenerem. Je vysvětlena funkce inteligentní tacheometrie (způsob záznamu třírozměrných polárních souřadnic typického objektu). Dále jsou uvedeny přístrojové možnosti aplikace ve spojení s připojeným digitálním zobrazením. Stavební modifikace robotizované totální stanice jsou uvedeny v závěru.
Stanek, H. (Rakousko): Terrestrial Laser-Scanning - Universal Method or a Specialist’s Tool? (Terestrické laserové skenování – Univerzální metoda nebo prostředek specialisty?). Tento systém umožňuje zaměřovat i nepřístupná nebo nebezpečná místa. Jako výsledek zpracování údajů lze vytvořit půdorys, profily, 3D model, foto-realistickou animaci, panoramatický obraz. V oblasti architektury lze vektorovým zpracováním z 3D mračen bodů vytvořit orto-obraz. Lze vytvořit 3D model městských částí pro urbanistické řešení města, zaměření historických objektů před rekonstrukcí. Velké možnosti se nalézají v archeologii při zaměřování objektů pro dokumentaci památek. Použita je digitální kamera Nikon D100 nasazená na skeneru Riegl LMS-Z420i. Uveden příklad zaměření královského kočáru Nr. 018 v Schönbrunnu (pro uměleckohistorické muzeum ve Vídni).
Schäfer, Th., a Weber, Th. (Německo), Kyrinovič, P. a Zámečníková, M. (Slovensko): Deformation Measurement Using Terrestrial Laser Scanning at the Hydropower Station of Gabčíkovo (Měření deformací na Vodním díle Gabčíkovo s využitím pozemního laserového skenování)
V tomto příspěvku autoři popisují první pracovní nasazení 3D skeneru Leica HDS 2500 k určení povrchových deformací na vratech plavební komory Vodního díla Gabčíkovo během napouštěcího, a vypouštěcího procesu. Poprvé je uplatňován plošný sběr dat umožňující následnou vizualizaci deformací na celé ploše vrat s centimetrovou přesností. V prvním odstavci se autoři zabývají testováním přesnosti přístroje a zdůvodňují vhodnost jeho použití pro následné měření. Následně jsou popsány dvě použité metody měření – statická, kdy byla skenována celá plocha vrat při různých konstantních hladinách vody a dynamická, kdy byl skenován pouze třímetrový svislý pruh uprostřed vrat v průběhu jednoho nepřerušeného napouštěcího procesu. Na závěr jsou výsledky porovnávány s kontrolním měřením prováděným současně totální stanicí Leica TC1800.
Obr. 7 - Účastníci z řad pracovníků ČVUT v Praze, Fakulty stavební, katedry speciální geodézie
Postery:
Korbašová, M. a Kopáčik, A. (Slovensko): Optimal Configuration of Standpoints by Application of Laser Terrestrial Scanners (Optimální uspořádání stanovisek při aplikaci pozemních laserových skenerů) Autoři na základě měřených dat zkoumají vliv změny střední chyby měřeného horizontálního úhlu na výslednou přesnost bodu a následně se zabývají tvorbou křivkových ploch vyjadřujících oblasti bodů se stejnou polohovou střední chybou. Na základě průsečíků těchto ploch ze sousedních stanovisek je možno navrhnout optimální stanoviska pozemních laserových skenerů.
Zámečníková, M. a Kopáčik, A. (Slovensko): Testing of Terrestrial Laser Systems (Testování terestrických laserových systémů). V tomto příspěvku jsou navrženy dvě metodiky testování laserových skenovacích systémů. První metodika je založena na testování referenčních standardů (vyhodnocení realizace zaměření pravidelné sítě bodů) a druhá na referenčních prvcích (vyhodnocení zaměření přesně definovaných útvarů). Účastníci zasedání z řad pracovníků ČVUT v Praze, Fakulty stavební (zleva Doc. Ing. P. Hánek, CSc., Doc. Ing. M. Kašpar, CSc., Ing. L. Zifčák, Ing. T. Jiřikovský, Ing. B. Koska) jsou na obr. 7.
V průběhu jednání konference byla podána informace o činnosti šesté komise FIG [1] a sděleno, že novým předsedou této komise pro období 2006 až 2010 byl zvolen Prof. Ing. A. Kopáčik, Ph.D.
Pro převážně zahraniční hosty byl připraven v kavárně Muzea zdařilý společenský večer s kulturním vystoupením souboru Reminiscence s předvedením historických tanců a hudby (obr. 8).
Třetí den konání konference byly na programu dvě exkurze:
• vodní dílo Gabčíkovo a Čunovo
• stavba tunelu a mostu v Bratislavě.
Obr. 8 - Taneční soubor Reminiscence
Exkurze na Vodní dílo Gabčíkovo a Čunovo začala prezentací v konferenční místnosti umístěné v jedné ze servisních budov přímo v prostoru Vodního díla Gabčíkovo. Prezentaci přednesl Ing. Štefan Lukáč, který je vedoucím pracovníkem skupiny zabezpečující geodetické monitorovací práce v této oblasti. První část přednášky se týkala historie a technických dat tohoto vodního díla. V druhé části se Ing. Lukáč věnoval popisu souvisejících geodetických prací. Poté exkurze pokračovala prohlídkou plavebních komor a stanovisek automatizovaných totálních stanic provádějících jejich pravidelný monitoring. Další část exkurze proběhla v řídící věži (obr. 9), kde byly předvedeny informační a ovládací prvky plavebních komor a na pracovišti monitoringu, kde byly prezentovány bezpečnostní automatické monitorovací systémy umístěné v celé lokalitě vodního díla.
Poslední část exkurze proběhla v elektrárně, kde byla po krátké přednášce provedena prohlídka vnitřních prostorů elektrárny.
Závěr:
Třetí mezinárodní konference INGEO 2004 přinesla účastníkům řadu nových poznatků, cenná byla i diskuze probíhající po každém referátu a při kuloárním jednání. Náš dík patří hlavním pořadatelům setkání Prof. Ing. A. Kopáčkovi, Ph.D. a Dr. Ing. P. Kyrinovičovi, Ph.D. a celému pořadatelskému štábu.
Cesta se uskutečnila s přispěním grantového projektu 103/02/0357 Grantové agentury ČR.
Obr. 9 - S. K. Johansen, H. V. Jensen (předseda 6. komise FIG a jeho sekretář) při prohlídce řídící věže
Literatura:
[1] FIG Commission 6 Newsletter No 2 November 2004
[2] CD INGEO 2004 Bratislava
[3] Kašpar, M., Pospíšil, J., Štroner, M., Křemen, T., Tejkal, M.: Laser Scanning in Civil Engineering and Land Surveying, vyd. VEGA s.r.o. 2004, s. 104, ISBN 80-900860-7-1
[4] Kašpar, M., Pospíšil, J., Štroner, M., Křemen, T., Tejkal, M.: Laserové skenovaní systémy ve stavebnictví, vyd. VEGA s.r.o. 2003, s. 111, ISBN 80-900860-3-9