Konference Zkoušení a jakost ve stavebnictví 2007
V příloze tohoto čísla (Stavebnictví a interiér, 4/2007) nalezne pozorný čtenář pozvánku na konferenci Zkoušení a jakost ve stavebnictví 2007, kterou pořádá 26. a 27. září 2007 v Praze Kloknerův ústav ČVUT. V záplavě jiných odborných akcí se může zdát, že jde o jednu z dalších prezentací, kterými je odborná veřejnost zejména v posledním období spíše zahlcena. Téma však nenabízí informace o nových stavebních materiálech či technologiích, ale zaměřuje se na problematiku, která se prolíná prakticky všemi stavebními obory a je historicky spjata s vývojem stavebnictví.
Věříme, že konference Zkoušení a jakost ve stavebnictví 2007 se stane pro celou odbornou veřejnost zdrojem informací o nových zkušebních postupech, normách i přístrojové technice. Významnou náplní konference by mělo být i využití zkušebních metod pro hodnocení jakosti stavebních materiálů, výrobků a objektů a současně i k rozvoji a udržování systému kvality podle ISO 9001.
Kloknerovým ústavem ČVUT prošla za jeho více než osmdesáti pětiletou historii řada neopomenutelných osobností i tisíce studentů. Za připomenutí proto stojí, jakými peripetiemi bylo spojeno založení i další fungování ústavu.
S návrhem na založení výzkumného a zkušebního ústavu stavebního přišel v roce 1913 jeho pozdější první ředitel Prof. Ing. F. Klokner. Návrh byl podán na tehdejší Rakouskouherské Ministerstvo kultu a vyučování ve Vídni. Tam však zapadl a v následujícím válečném období byl tento záměr zcela odsunut do pozadí.
Po vytvoření samostatné Československé republiky bylo toto snažení znovu obnoveno, protože bylo zcela zřejmé, že pro rozvoj stavebnictví je existence podobného ústavu zcela nezbytná. Obnovená žádost je datována 24. února 1919, tentokrát již na Ministerstvo školství a národní osvěty Československé republiky. V listopadu 1921, tj. téměř po třech letech, zahajuje ústav svou činnost v areálu ČVUT na Karlově náměstí.
Mimořádným mezníkem v činnosti ústavu bylo jeho přestěhování do nových prostor v Dejvicích. Stalo se tak během října a listopadu 1935, aniž činnost ústavu byla na jediný den přerušena. Přesto i nové prostory v Dejvicích, nesrovnatelně větší a vybavenější, byly jistým kompromisem, protože vedení ústavu již v roce 1926 navrhovalo realizovat samostatnou budovu ústavu, která by ve svém okolí umožňovala další postupné přístavby a poskytovala dostatečný pracovní prostor na otevřených dvorech. Přes tyto výhrady zaznamenal ústav v nových prostorách do roku 1939 bouřlivý rozvoj a stal se nejvýznamnějším střediskem domácího stavebního výzkumu i zkušebnictví i předním pracovištěm světovým.
V roce 1938, kdy meziválečná činnost ústavu vrcholila, měl ústav celkem 27 zaměstnanců, z čehož pouze 5 bylo placeno ze státního rozpočtu. Ostatních 22 pracovníků byli tzv. smluvní zaměstnanci najímaní na termínovanou pracovní smlouvu ve vazbě na komerční úkoly ústavu.
Bohužel mimořádně úspěšný rozvoj ústavu byl násilně přerušen v listopadu 1939 uzavřením českých vysokých škol. Od 3. června 1940 chod ústavu pokračuje a po celou válku je ústav využíván především pro aktivity letecké továrny Junkers.
Ihned po ukončení války je činnost ústavu opět obnovena již pod vedením Prof. Ing. B. Hacara.
Dne 1. ledna 1953 byl Kloknerův výzkumný a zkušební ústav hmot a konstrukcí stavebních převeden do nově založené Československé akademie věd, aby vytvořil jádro Ústavu teoretické a aplikované mechaniky. Ředitelem ústavu je pak až do května 1963 akademik B. Hacar. V roce 1963 je Ústav teoretické a aplikované mechaniky administrativně rozčleněn, akademik Hacar odvolán z ředitelské funkce a původní historická část ústavu je pod názvem Stavební ústav opět převedena do Českého vysokého učení technického. V této organizační podobně pak funguje ústav posledních více než 40 let takřka beze změn. Podle současného organizačního řádu ČVUT je samostatnou součástí ČVUT, podřízenou přímo rektorátu. Po roce 1989 je ústav přejmenován na Kloknerův ústav.
Současná činnost ústavu navazuje především na multidisciplinární charakter jeho aktivit v minulosti. Pokud bychom měli jen namátkou uvádět aktivity ústavu v minulých desetiletích, jednalo by se pravděpodobně o soupis několika tisíc významných akcí, dotýkajících se převážné většiny stavařských disciplín.
Je naší povinností právě s ohledem na pozoruhodnou historii a přínos Kloknerova ústavu českému stavebnictví pečovat o rozvoj zkušebních metod i výměnu odborných informací v této oblasti, a proto jsme se rozhodli uskutečnit první ročník Konference Zkoušení a jakost ve stavebnictví 2007.
Kloknerův ústav ČVUT doufá, tato konference se stane vyhledávanou akcí a že při konání jejího 14. ročníku „Zkoušení a jakost ve stavebnictví 2021” bude moci důstojně oslavit sté výročí svého založení.