Kontrolní a sanační systém stavebních izolací
Každý výrobek uváděný na trh musí splňovat certifikované parametry a to nejméně po dobu jeho stanovené životnosti. V případě, že se i po záruční době vyskytnou závady, musí být umožněno jejich odstranění. Přitom sanací vad není myšlena destrukce ani likvidace celého výrobku.
Kontaktní zateplovací systémy jsou stavebními výrobky, jejichž uvedení na trh počíná termínem montáže celého systému. Jednotlivé komponenty zateplovacího systému mohou být sice také samostatnými výrobky, ale jejich parametry jsou použitelné výhradně jen v souvislosti s certifikací celého systému.
Hodnocení funkce zateplení
Pokud je přihlášena technologie ETICS, jako stavební výrobek se stanovenými certifikovanými parametry tak, jak to stanovuje zákon 22/1997 Sb a jeho dodatky, ETAG 004, 014, ČSN 730540-2, nevyjímaje kvalitativní třídy CZB a další, je výrobek posuzován vč. hodnot přídržnosti, vlhkosti a soudržnosti zateplované stavební konstrukce. Až součet všech těchto hodnot vyhodnocených v souvrství je relevantní pro hodnocení funkce zateplení.
Zjištění funkčnosti vzniklého kontaktního souvrství je značně problematické. Dosud nebyla vyvinuta nedestruktivní metoda umožňující systematické průběžné kontroly a následné sanace v izolačním souvrství ETICS.
Zkoušky prováděné na vzorcích podle příslušných ČSN a EN v rámci předpisů ETAG 004 a 014 jsou nepřesné, protože nejsou autentické se skutečným zateplením prováděným na stavbách. Zatím co celoplošně lepené vzorky podle předpisu ETICS většinou odpovídají certifikované technologii, je velkoplošné provedení (lepení na ohrádky a terče) diametrálně odlišné se všemi negativními důsledky na životnost a funkci výrobku. V nejrizikovějších adhezních a kotvících vrstvách mezi izolantem a stavební konstrukcí dochází dokonce k vážnému nebezpečí destrukce již při samotné montáži.
Několik příkladů
1. Difúzní odpor některých vrstev sice odpovídá normativům, ale v aplikovaném souvrství ETICS při celoplošném lepení je řádově překračuje vůči stavební konstrukci. Pokud se jedná o starší stavby, tak dochází k zásadním změnám fyzikálních vlastností. To je uzavření vlhkosti pod izolantem.
2. Lepení na ohrádku a terče je závislé na rovinnosti, soudržnosti a stavu podkladu. U většiny staveb nejsou dodržovány certifikované podmínky kladené na adhezní plochu a tloušťku. Lepidlo je zneužíváno na vyrovnávání nerovností nad 10 mm a lokální destrukční zkouška přídržnosti zchátralého povrchu negarantuje celoplošnou soudržnost. Adhezní plocha na rubu izolační desky není po přilepení kontrolovaná, ve vztahu k uzavřeným nebo otevřeným vzduchovým dutinám mezi adhezním rámečkem, ani k minimální adhezní ploše 40 % plochy izolantu.
3. Kotvení PE hmoždinkami je zcela náhodným mechanickým zajištěním ploš ných izolantů. Neznalost rozmístění ad hezních ploch pod izolantem ani pevných míst pro kotvení v podkladu dává jen velmi malou pravděpodobnost řádné funkce takového kotvení. U zkoušených celoplošně lepených vzorků, kde nejsou vzduchové dutiny, k problémům nedochází.
Pokud vykazuje izolační souvrství nedostatečnou přídržnost, která je v rozporu s certifikovanou technologií, jedná se o vadný stavební výrobek (obr. 1 a 2).
Popis kontrolního systému a sanace
Po zjištění tohoto rizikového stavu byla již více než před deseti lety patentována technologie, která uváděná rizika eliminuje bezpečným kotvicím systémem, využitelným prakticky pro všechny existující technologie dodatečného zateplování.
Kontrola stavu přídržnosti a rozsah závad kontaktně zateplených konstrukcí se provádí ve dvou etapách:
- Zavedení měřící sondy mezi izolační vrstvu. K měření se použije přístroj Testo 435-2, který pod izolantem měří pohyb vzduchu m/s, teplotu °C a vlhkost %.
- Zavedení upravené parní trysky technologickým otvorem o průměru 12–14 mm napříč souvrstvím do vzduchové dutiny. Pokud se tlaková pára z této dutiny vrací zpět podél trysky, je adhezní vrstva funkční pro systém ETICS. V případě, že se pára pod izolační vrstvou rozptýlí, není dodržena technologie ETICS s uzavřenými vzduchovými dutinami. Důsledkem je nedostatečnost adhezní plochy s nespecifikovanými vzduchovými mezerami.
Implantace kotev pod izolační souvrství případně v nepřístupných místech za účelem obnovení soudržnosti a přídržnosti ošetřovaných míst.
Zásadou obnovy adhezní funkce u zateplovacích systémů je vyrovnání líce izolační vrstvy (pokud možno až do původní roviny izolačního souvrství) a následná fixace vždy lokálně v místech poškození a následně ve spárách jednotlivých izolačních desek tak, aby sousední desky byly podloženy vždy jedním implantovaným terčem vzniklým vypěněním PUR pěnou a min. jedné síťové rozpěrky. Sanace je prováděna pomocí přítlačných přípravků a nemusí vždy vyžadovat stavbu lešení. Je proveditelná i ze závěsné sedačky.
Kromě závad ve stavebních izolacích se vyskytují i vady, které je možno inovační technologií sanovat. Jedná se o fixaci trhlin ve fasádách, zpevnění nesoudržných částí stavebních konstrukcí, které nemají charakter statických závad, vyplňování dutin a podobně. Výše uvedené postupy navazují na technologie KLIMA a KLIMA E, jsou však použitelné všude tam, kde vznikají a mohou vznikat rizika v přídržnosti a rovinnosti adhezní vrstvy a mechanického kotvení izolačních souvrství. Sendvičové konstrukce vyplněné nesoudržným materiálem, který vlivem gravitace, nebo jiného působení mění svůj objem. Je možno sanovat implantací kotev a tím obnovit jeho původní funkci (obr. 3).
Zhodnocení a závěr
Zjištěním stavu pod izolačním souvrstvím a včasná sanace vad umožní prodloužení životnosti systému minimálně na původně stanovenou dobu 25 let. Obnovení přídržnosti zamezí předčasné destrukci izolační vrstvy, bez provádění nákladné demolice a likvidace směsných odpadů a instalování nových izolačních systémů. Je nutno podotknout, že náklady spojené s demolicí a likvidací odpadů, jakož i nové zateplení nejde na úkor skutečných viníků, ale zákazníků.