Kouzelná proměna zámku VALEČ

V obci VALEČ u Hrotovic nedaleko Třebíče byl zpřístupněn zámek, který prošel velkou rekonstrukcí. Ještě nedávno to byla doslova ruina. Nyní si v tomto malebném zrekonstruovaném moravském zámečku člověk připadá jako v pohádce.

Místo je uvedeno zcela záměrně, protože v naší republice máme ještě jeden zámek shodného jména, který se nalézá v západních Čechách nedaleko Karlových Varů.

Historie

Historie zámku, který byl vybudován na základech původní gotické tvrze, sahá až do 14. století. Po zničení této tvrze v druhé polovině 15. století a po několika desetiletích nezájmu o tento objekt přichází urozený pan Smil II. Osovský z Doubravice s plánem na zbudování nového panského sídla na půdorysu původní tvrze. Zámek byl dostavěn v roce 1534 a rodině Osovských patřil do roku 1558. Od té doby se vystřídala řada vlastníků, kteří více či méně zasahovali do architektury zámku. Postupem času však začal zámek ztrácet svůj sídelní význam a stává se z něj hospodářský objekt. V padesátých letech minulého století je dílo zkázy dokonáno – zámek přechází do správy Zemědělského družstva, které celý objekt využívá jako skladové prostory a stáje.

Před rekonstrukcí

Přes četné pokusy o renovaci postupně chátrajícího zámku, a to už i v sedmdesátých letech minulého století a v letech devadesátých, se teprve příchodem nového vlastníka v roce 2008 daří vzkřísit zašlou krásu tohoto romantického zámku. Velkorysá rekonstrukce objektu, a to nejenom venkovní fasády a střechy, ale i rozsáhlého interiéru, zámeckého parku a dvou rybníků, vrací zámeckému objektu původní krásu. Návštěvník je okouzlen především interiérem. Stylový nábytek, malované stěny, trámové či klenuté stropy jsou podtrženy dřevěnou podlahou, která je výsledkem zručných rukou současných parketářských mistrů. Pracovníci realizační firmy Škárka podlahy s.r.o. ze Stropešína se zhostili svého úkolu na podtrženou jedničku.

Použité materiály

Mezi nejrozsáhlejší prostory zámku patří Rytířský sál, ve kterém byla na ploše cca. 160 m2 provedena pokládka masivních velkoformátových kazet z dubového dřeva o rozměru 1,8 × 1,8 m a tloušťce 20 mm na překližkové nosné desce o identické tloušťce. S ohledem na velikost formátu parket a v zájmu optimalizace rozložení tahového a smykového pnutí byla na podklad z anhydritového potěru nejprve celoplošně nalepena speciální paropropustná a prodyšná podložka UZIN Multimoll Vlies, a to dvousložkovým 2K polyuretanovým lepidlem UZIN MK 92S. Po zatuhnutí lepidla následovalo opětovné použití lepidla UZIN MK 92S, tentokrát však pro lepení dřevěných parket na podložku. Zhotovená konstrukce ve skladbě: anhydritový potěr – lepidlo UZIN MK 92S – podložka UZIN Multimoll Vlies – lepidlo UZIN MK 92S – parkety byla korunována finální povrchovou úpravou v podobě dvousložkového oleje PALLMANN MAGIC OIL 2K COLOR. Zvolené barevné odstíny černá a červenohnědá ve svém výsledku propůjčily rytířskému sálu pohádkově mystickou atmosféru. Stačí jen zasednout k prostřenému stolu a ve své fantazii se nechat unášet do doby urozených šlechticů a udatných rytířů. A netřeba mít obavy, že by byla zima od nohou, jak tomu kdysi dávno na hradech a zámcích bývalo. Pod parketami je instalováno podlahové vytápění s celoročním provozem.

Podlahářské práce pokračovaly v hostinských komnatách, kde byly položeny koberce. Zde byl podklad pro podlahovou konstrukci tvořen novým, dobře vyzrálým betonem. Po jeho napenetrování disperzní skladovací hmotou UZIN PE 360 bylo provedeno vystěrkování samonivelační hmotou UZIN NC 105 na bázi sádry. K lepení koberců bylo použito velmi oblíbené univerzální disperzní lepidlo UZIN KE 418, případně disperzní lepidlo UZIN KE 2000S.

Současné využití

Rovněž ostatní místnosti a prostory zámku včetně dřevěných schodišť prošly velkorysou a přitom citlivou rekonstrukcí, respektující na jedné straně historické reálie a na druhé straně odpovídající současným požadavkům moderní doby. Zámek dnes nabízí nejen možnost turistické prohlídky, ale i ubytování v luxusním hotelovém komplexu, výbornou kuchyni, možnosti aktivního odpočinku a pořádání společenských či firemních akcí. Při pohledu na archivní snímky z doby nedávno minulé by se asi nenašel nikdo, kdo by si vsadil na kouzelnou, nebo chcete-li pohádkovou proměnu zámku do dnešní podoby. Nebyla to však pohádka ani kouzla, ale skálopevné přesvědčení a vize nového vlastníka, dokonalý projekt a šikovné ruce našich řemeslníků. A jak se říká v pohádkách: Kdo nevěří, ať tam běží.

Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Ing. Vladimír Kouba