Krkonošské vápenky Kunčice – kvalita a inovace
Tradice KVK, a.s. navazuje na bohatou historii vápenictví v Krkonošském regionu, která sahá až na počátek 16. století.
Pro současnost firmy je důležitý rok 1998, kdy byla výroba suchých maltových a omítkových směsí ve výrobním závodě v Kunčicích podpořena i jejich distribucí ve formě volně ložených (balené produkty byly distribuovány již dříve). K volně loženým výrobkům zajišťuje KVK kompletní servis, včetně pronájmu mobilních sil a omítacích strojů. Z maltovin a omítkovin společnost dodává na trh například sanační omítky, štuky, betony, klasické a šlechtěné omítky nebo sádrové a zdicí malty. Mimo tyto produkty KVK také vyrábí mleté vápence, dolomity a vápenný hydrát.
2. sanační postřik (v max. ploše 50%)
3. sanační postřik MS VC 0220
4. vyrovnávací sanační omítka MSVC 0230
5. sanační omítka MSVC 0210
6. sanační štuk MSVJ 0200
Protože jsou Krkonošské vápenky společností dynamickou a úspěšnou, dochází k neustálému rozšiřování sortimentu dodávaných výrobků, a to bu. formou vlastního výzkumu a vývoje nebo formou akvizic. V letošním roce proto došlo k fúzi se společností DUOMIS s.r.o., která se od roku 1994 věnuje výrobě a prodeji stavební chemie. Tímto spojením se skupina KVK, a.s. stala jedním z největších výrobců chemických produktů pro stavebnictví v ČR.
Výsledkem snažení KVK Group je fakt, že široké spektrum jejích výrobků lze zařadit do systému hrubé stavby. Mimo již zmíněných maltovin tedy vyrábí a distribuuje i tmely (adhesiva), ekologické pórobetonové tvárnice ECRIT, hydroizolační pásy, asfaltové šindele a zmíněnou stavební chemii – betonové potěry, samonivelační hmoty, tmely, přísady pro malty a betony, hydroizolace, sanace vlhkého zdiva, sanace železobetonu a ochranu a sanace dřeva. Výrobky společnosti lze koupit na cca 1200 místech po celé ČR.
Společnost KVK, a.s. dodržuje vysoké standardy kvality a je držitelem certifikátu ISO 9001:2000. Všechny výrobky jsou také testovány a certifikovány Technickým a zkušebním ústavem stavebním Praha.
Tento článek se věnuje tématu z nejčastějších a tím je vlhkost, se kterou se potkáváme každý den. Vlhkost zdiva objektů vyvolává mnoho nepříjemných a nebezpečných defektů: zhoršení mikroklimatu interiéru, výskyt plísní na zdivu, poruchy omítek i zdiva, biologické poškození dřevěných konstrukcí apod. Vlhké prostory jsou nezpůsobilé k uskladňování předmětů, při dlouhodobém pobytu osob mohou mikroorganismy vegetující ve vlhkém prostředí způsobit závažná onemocnění. Voda s sebou z podloží vynáší vodorozpustné soli, jež ve stavebním materiálu zůstávají, a jsou příčinou jeho další degradace.
Sanace vlhkého zdiva by měla být zahájena stavebním průzkumem, který odhalí příčiny a rozsah poškození konstrukcí stavby a je podkladem pro návrh nejvhodnějšího způsobu sanace pro danou stavbu. Velmi důležité při sanaci objektu z hlediska vlhkosti je vytvoření účinné dodatečné hydroizolace. Jako možné řešení lze použít metodu infúzní clony přípravkem DUO-INJ. Tento způsob izolace spočívá v injektáži zdiva látkou, jež penetrací pronikne do pórů stavebního materiálu a vytvoří tam křemičitý gel s těsnicími a vodoodpudivými vlastnostmi, bránící dalšímu vzlínání vlhkosti. DUO-INJ je vyráběn z desalkalizovaného vodního skla o velikosti molekul do 5 mm s přídavkem alkylsiloxanu. Hydroizolační schopnost není omezena kolísáním vlhkosti podloží ani obsahem anorganických solí ve vzlínající vodě. Přídavkem hydrofobizátoru je bráněno vysychání gelu a povrch pórů zdicího materiálu odpuzuje vodu. Pomocí této metody lze vytvářet vertikální, horizontální a plošné izolace v cihelném, smíšeném i kamenném zdivu.
Před sanačními pracemi je nutno maximálně zredukovat všechny primární zdroje a příčiny zatékání vlhkosti do konstrukce. V případě nutnosti je třeba provést terénní úpravy (odkop zeminy) v místě provádění vrtů. Na infúzní clonu by měla navázat izolace podlahy a příp. svislá izolace, aby byla zajištěna kontinuita hydroizolačního systému. Obecně platí, že materiály na podobné bázi nejsou vhodné proti tlakové vodě.
V každém vlhkém zdivu jsou obsaženy vodorozpustné soli, které jsou přinášeny z podloží vodou. Tyto hygroskopické soli jsou ve zdivu obsaženy i po úspěšně provedené izolaci objektu. Abychom eliminovali výskyt poruch a výkvětů na dokončených nových omítkách, musíme odstranit starou zasolenou omítku s přesahem min. 0,5 m od hranic poškození. Spáry mezi zdicími prvky je třeba vyškrabat do hloubky cca 2 cm, rozpadlý zdicí materiál vyměnit a poté aplikovat některý z typů sanačních omítek nabízených také společností KVK, a.s.
Sanační omítkový systém
Zvýšená vlhkost, která proniká do stavebních konstrukcí nad i pod terénem, obsahuje vždy určité množství solí. Provázejí ji nevzhledné vlhkostní mapy, výkvěty solí, rozpad struktury zdiva, zvýšená vlhkost a nepříjemný zápach v interiérech budov.
Tyto jevy na vlhkém zdivu a omítkách je možné zpomalit a omezit aplikací sanačních omítek.
Co je to vlastně sanační omítka?
Je to souvislá vrstva zatvrdlé malty na povrchu stavební konstrukce s definovanou geometrií struktury, s vysokou pórovitostí a propustností pro vodní páru a se značně sníženou kapilární vzlínavostí.
Sanační omítky jsou průmyslově vyráběné malty obsahující kromě zdiva a pojiva potřebné modifikační přísady. Takto vyráběné malty zaručují neměnnou kvalitu a požadované vlastnosti provedených sanačních omítek.
Sanační omítky se skládají do omítkového systému, který je tvořen:
- 1. sanačním postřikem - provedeným křížovým způsobem s pokrytím 50 % plochy podkladu;
- 2. sanační omítkou vyrovnávací - sloužící k vyrovnání hrubých nerovností podkladu, spár a kaveren;
- 3. hlavní sanační omítkou - v minimální tloušťce 20 mm;
- 4. sanačním štukem - jako konečnou vrstvou (lze nahradit šlechtěnou minerální omítkou).
Použití sanačních omítek KVK, a.s.
- jako součást komplexního způsobu sanace vlhkého zdiva a poškozených omítek zemní i jinou vlhkostí;
- samostatně na objektech - ve vnějším i vnitřním prostředí staveb, na i pod terénem v kombinaci s jednoduchými stavebními úpravami konstrukcí i okolního terénu.
Technickou a poradenskou pomoc poskytuje výrobce na požádání odborným poradcem, který na základě místního šetření a provedených průzkumů doporučí vhodné řešení sanačního omítkového systému. Tyto služby jsou poskytovány zdarma.
Jak už bylo uvedeno společnost KVK, a.s. se zabývá výrobou a prodejem téměř všech druhů stavebních hmot, které mohou pomoci při stavbě nebo rekonstrukci bydlení. I proto doufám, že Vás na stránkách tohoto časopisu budeme moci informovat i o dalších novinkách a produktech tohoto tradičního Českého výrobce.