Kutná Hora chce jednat se Středočeským krajem o opravách Hrádku
Kutná Hora 24. prosince (ČTK) - Kutná Hora má problémy s financováním oprav Hrádku, v němž sídlí krajské muzeum stříbra. Historická budova patří městu, ale využívá ji hejtmanství, nájem je přitom symbolických 50 korun ročně. Město by uvítalo, kdyby si kraj vzal Hrádek do zápůjčky a podílel se na nezbytných rekonstrukcích, řekl ČTK starosta Lukáš Seifert. Hejtmanství tuto možnost zatím nechtělo komentovat, o věci se podle něj bude teprve jednat.
"Jsme rádi, že je zde muzeum stříbra, ale zřejmě už nejsme schopni platit veškeré investice do budovy, protože to jsou velké objemy peněz, za tu dobu v řádu desítek milionů korun, které mohly skončit ve veřejném osvětlení nebo chodnících," uvedl Seifert. Město v muzeu v minulosti opravovalo půdu, nyní po etapách rekonstruuje střechu. Pokud by mělo také vyměňovat okna a opravovat fasádu, muselo by podle starosty vydat dalších deset milionů korun a více.
Zuzana Žídková z krajského úřadu na dotaz ČTK uvedla, že se na začátku příštího roku na toto téma uskuteční v Kutné Hoře jednání za účasti krajského radního pro kulturu a památky Václava Švendy. "Aktuálně tak není možné predikovat závěry či se vyjadřovat ke konkrétním návrhům města," dodala Žídková.
Původně gotická tvrz na terase nad údolím říčky Vrchlice byla přestavěna nejprve na hradní sídlo a poté na patricijský palác. Sloužila také jako jezuitská škola. Jde o jednu z nejstarších památek Kutné Hory a dominantu města.
Téma: Stavby
České muzeum stříbra vzniklo na základech archeologického sboru Vocel, který si v roce 1877 vytyčil za své poslání sbírat, chránit a propagovat písemné a umělecké památky regionu. Se svými 185.000 sbírkovými předměty patři mezi nejbohatší muzea v republice. Má expozice v Hrádku, Kamenném domě a Tylově památníku. Exponáty speciálního fondu báňské techniky patří k nejstarším v Evropě.