Kvalitativní studie českého stavebnictví 2008
Dokument, vydaný CEEC Research1 (Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy) ve spolupráci s generálním partnerem, společností KPMG Česká republika, odpovídá na otázky týkající se čtyř oblastí, které řeší všechny společnosti působící ve stavebnictví. Jmenovitě se jedná o očekávání vývoje stavebnictví z pohledu představitelů místních stavebních společností, využívané informační zdroje, metody a způsoby získávání a zadávání zakázek a v neposlední řadě také vliv rozšíření EU na podnikání českých stavebních společností.
Jaká je budoucnost českého stavebnictví? Jakým způsobem se v této branži zadávají zakázky a jak je to s korupcí? Studie CEEC Research poskytuje informace, které pomohou firmám působícím v oboru stavebnictví chovat se efektivně a jejich manažerům usnadní proces rozhodování. „Cílem výzkumu je poskytnout přehledné analýzy zkoumaných oblastí, které pomohou firmám v růstu objemu realizovaných zakázek a prací a umožní jim lépe přizpůsobit své marketingové strategie podle aktuální situace na trhu. Výsledky jednotlivých studií rovněž přispějí k růstu transparentnosti stavebnictví v jednotlivých zemích,” říká Jiří Vacek, autor projektu CEEC Research.
Názory zástupců společností
Mezi zajímavá témata patří problematika vytížení kapacit, názory zástupců společností na budoucnost českého stavebnictví a klíčové limitující faktory brzdící rychlejší rozvoj jejich firmy. Studie čerpá i z firemních zkušeností a očekávání vlivu Evropské unie na české stavebnictví a podnikání jednotlivých firem.
Prezentované výstupy jsou založeny výhradně na 321 face to face rozhovorech s předními představiteli českých stavebních společností a jejich dodavatelů. Všechny rozhovory ve studii byly realizovány v první polovině roku 2008, tj. ještě před tím, než naplno propukla současná globální finanční krize, která bude nepochybně mít dopad i na zkoumané stavební firmy a v řadě aspektů může ovlivnit jejich názory a postoje především v otázce výhledů do budoucnosti.
Důležitá zjištění
V roce 2008 očekávalo 84 procent dotázaných stavebních firem převážně mírný růst českého stavebnictví, 16 % společností očekávalo pokles. Pro období 2009-2010 byla očekávání společností v první polovině roku 2008 pro oblast vývoje stavebnictví méně pozitivní: růst očekávalo jen 69 % stavebních společností.
Většina stavebních firem (81 %) uvedla, že byla limitována ve svém růstu, pouze 19 % firem se necítilo být limitováno (stejné procento jako v roce 2007).
Nejčastěji zmíněným limitem růstu firem, případně jejich rychlejšího růstu byla silná konkurence (63 % ve srovnání s 45 % v roce 2007), dále pak byrokracie/požadavky státu (36 %) a nedostatek zkušené pracovní síly (33 % ve srovnání s 26 % v roce 2007).
Internet využívalo 100 % dotázaných stavebních společností. Nejvíce jej společnosti využívaly ke své prezentaci a prodeji.
Pro získávání informací o potenciálních nových zakázkách využívaly stavební společnosti nejvíce dlouhodobé kontakty (77 % ve srovnání s 65 % v roce 2007). Považovaly je také za nejužitečnější.
Nejčastěji užívaným zdrojem nových zakázek byly pro stavební firmy dlouhodobé smlouvy (rámcové smlouvy), využívané 73 % firem, a osobní kontakty (57 %). Oproti výsledkům výzkumu v minulém roce se snížil podíl firem, které uváděly jako zdroj nových zakázek výběrová řízení.
Transparentnost výběrových řízení hodnotily společnosti jako mírně nadprůměrnou (5,2 body z deseti možných). Transparetnost výběrových řízení na projekty financované z veřejných zdrojů byla hodnocena níže, 5,0 body.
Svůj systém řízení rizik považovalo za pokročilý 44 % stavebních společností, za středně rozvinutý 25 % dotázaných, 18 % jej hodnotilo jako velice rozvinutý a 13 % společností uvedlo, že jejich risk management byl na nízké úrovni.
Na otázku, zda-li firmy někdy porušily svůj systém řízení rizik, aby získaly zakázku, přibližně polovina (52 %) stavebních firem potvrdila, že tak ještě nikdy neučinily. Ostatní uvedly, že svůj risk management porušily při získávání zakázek zřídka nebo výjimečně, 8 % často.
Při výběru dodavatelů stavební firmy nejčastěji využívaly dlouhodobé smlouvy (rámcové smlouvy), které uvedlo 72 % respondentů, a dále pak osobní kontakty (54 %). Mezi hlavní kritéria využívaná při výběru patřily zkušenosti dodavatele (60 %), reference (56 %) a využívané technologie (55 %).
Stavební společnosti v první polovině roku 2008 očekávaly, že v dlouhodobé perspektivě budou mezi klíčové faktory, které budou ovlivňovat jejich rozvoj, patřit změny v požadavcích zákazníků (změny v poptávce) a vývoj firemních financí (příjmy, náklady na úvěry, atd.).
Plná verze Kvalitativní studie českého stavebnictví 2008, stejně tak jako studie dalších zemí, je k dispozici zdarma ke stažení na internetových prezentacích projektu CEEC Research www.CEEConstruction.Eu, kde je také možné získat více informací a blíže se seznámit s metodologií a cíli CEEC Research projektu.