Kvalitní, úsporné a ekologické kotle ATMOS
Značku kotlů ATMOS není třeba představovat. Za léta existence na trhu si vybudovala skvělou pověst a je pevně etablována nejen v povědomí odborné, ale i široké veřejnosti. Stále více uživatelů se přesvědčuje o tom, že výrobní program firmy ATMOS je zcela přizpůsoben vysokým nárokům na kvalitu, technické parametry, snadnou obsluhu i údržbu a ochranu životního prostředí.
Firmu založil Jaroslav Cankař senior v roce 1936 ve Velkém Újezdě u Mělníka. V počátcích byla výroba zaměřena na zplynovací pohonné jednotky pro auta a lodě pod značkou DOKOGEN, tzn. se stejným principem, jaký je dnes používán u moderních kotlů na dřevo.
Od roku 1942 firma zahájila vývoj a od roku 1945 výrobu kompresorů ATMOS, které vyvážela do celého světa. I po znárodnění se ale podařilo udržet vývoj kotlů, generátorů na dřevo-plyn a kompresorů pro externí firmy.
Teplovodní kotle s patenty
Do dnešní doby bylo vyvinuto 110 typů teplovodních kotlů, na které má firma 14 patentů.
Jedním z prvních kotlů v roce 1962 byl kotel EKONOMIK. V roce 1980 na výstavě PRAGO-THERM byly představeny první zplynovací kotle na dřevo a dřevní odpad. V roce 1985 byly vyvinuty nové generátory na dřevo-plyn pro pohon terénních automobilů, elektrocentrál a zavlažovacích systémů pro Vietnam a Laos. V roce 1991 znovuobnovil firmu ATMOS Jaroslav Cankař junior a zahájil vývoj i výrobu.
Špičkové výrobky
Dnes, po devatenácti letech vyrábí firma ATMOS 30 000 kotlů ročně ve třech výrobních areálech. Tím se řadí mezi největší producenty ve svém oboru v Evropě. Veškeré výrobky pocházejí z vlastního vývoje firmy ATMOS.
Výroba téměř 200 modifikací kotlů je zajišťována pomocí nejmodernějších technologií, např. od firem TRUMPF, MESSER, CLOOS, GALATEK apod. Firma je nositelem certifikace kvality ISO 9001 a ISO 18001. Na nákup části technologie firma získala finanční podporu z fondu EU.
Významný exportér
Firma ATMOS dodává na český a další evropské trhy mnoho typů kotlů. Tím je umožněno zvolit si vždy nejvhodnější výkon, požadovanou účinnost a druh paliva. Sortiment zahrnuje zplynovací kotle na dřevo od 15 do 100 kW, na uhlí a dřevo od 18 do 50 kW, na pelety od 15 do 45 kW a kombinované kotle na dřevo, pelety, ETO a zemní plyn od 15 do 35 kW.
„Technologická vyspělost je naší prioritou,” říká Jaroslav Cankař
Export výrobků firmy ATMOS činí více než 80 % výrobní produkce. Kotle jsou vyváženy do 30 zemí jako např. Německa, Rakouska, Švédska, Francie, Itálie, Rumunska a dalších.
ATMOS se pravidelně zúčastňuje různých výstav a veletrhů v České republice i na Slovensku.
Ekologické kotle s dotací
MŽP, oficiálně pro velký nápor, příjem přihlášek dnem 30. října 2010 přerušilo a od 1. února 2011 ho podle vlastního prohlášení hodlá obnovit. Trvá tedy možnost výměny starého, neúsporného a neekologického kotle za nový s dotací. Realizaci lze provést ještě před zimou a žádost podat až v únoru. Nicméně záruky, že žadatel opravdu dotaci získá, neexistují a pravděpodobnost jejího získání bude po obnovení podávání žádostí spíš menší.
Kvalitní spalování
Je dobré si ale uvědomit, že pořízení ekologicky šetrného kotle se vyplatí vždy, i bez bez ohledu na dotace. A jaký je vlastně rozdíl mezi šetrným a ekologickým kotlem na jedné straně a tím neekologickým na straně druhé?
Hlavní rozdíl je v kvalitě spalování – emisích, které vznikají při spalování paliva. Na základě kvality spalování se kotle dělí do 3 kategorií (tříd): 1. třída je nejhorší a 3. třída nejlepší.
Rozdíly v hodnotách vyprodukovaných emisí mezi jednotlivými kategoriemi kotlů jsou přitom obrovské! V porovnání s klasickými kotli, které mají účinnost spalování 40–70 %, mají ekologické kotle účinnost i přes 90 %, což přináší velkou úsporu paliva ke spokojenosti zákazníka.
Chcete-li se dozvědět více o vhodném výběru kotle, případně podmínkách získání dotace, neváhejte a navštivte stránky www.atmos.cz. Najdete zde mimo jiné i 42 ověřených doporučených zapojení včetně zapojení příslušenství, což výrazně usnadní realizaci zvoleného řešení, respektive může sloužit i jako podklad (projekt) k případné žádosti o dotaci.