Kvalitní vzdělání pro studenty z regionu
Trvalo mnoho roků, než ve Vyškově vznikla střední odborná škola, zaměřená na pozemní stavitelství, strojírenství a elektrotechniku. Podařilo se to až po spojení a reorganizaci několika zařízení. Současná Střední odborná škola a střední odborné učiliště Vyškov nabízí studentům z regionu kvalitní vzdělání, bez nutnosti komplikovaného a drahého dojíždění.
Na naše otázky, týkají se školy i soutěže, odpovídala členka poroty soutěže Výrobek roku Ing. Marie Valachová.
Můžete nám krátce představit Vaši střední školu?
Dnešní SOŠ a SOU si klade za cíl obnovovat stavební a strojírenské tradice v regionu. Úspěchy se již dostavují. O absolventy všech studijních i učebních oborů je zájem v tradičních i nově vznikajících podnicích a firmách. Absolventi oboru stavebnictví i strojírenství jsou z více jak poloviny přijímáni na vysoké školy. To nepochybně posiluje prestiž školy. Svědčí o tom i počty nově přijímaných studentů, kteří velmi oceňují vzájemnou prostupnost mezi studijními a učebními obory na naší škole.
V současné době vyučujeme tyto studijní obory: Strojírenství, Stavebnictví, Ekonomiku a podnikání a Stavební provoz. Učební obory: Instalatér, Pokrývač, Zedník, Elektrikář, Strojní mechanik, Obráběč kovů a Klempíř.
Vybavenost školy je velmi dobrá, působí zde plně kvalifikovaný a konsolidovaný pedagogický sbor. Daří se mu vytvářet zodpovědné třídní kolektivy, ve kterých se plně rozvíjejí tvůrčí schopnosti a aktivity studentů. Daří se také rozvíjet středoškolskou odbornou činnost, sportovní aktivity, pomoc městu a kulturní činnost. Pro zájemce o výpočetní techniku a informační technologie jsou k dispozici tři plně vybavené odborné učebny. Zde je také pro studenty nepřetržitá možnost pracovat s internetem, na který je samozřejmě připojena celá škola. V dalších odborných učebnách probíhá na počítačích nácvik kancelářských prací a zejména konstruování pomocí počítačových programů CAD.
V současnosti je na škole 10 tříd studijních a 8 tříd učebních oborů. Mimo budov pro teoretickou výuku má škola elektrodílnu, několik dílen pro ruční obrábění kovů, svařovnu, kovárnu, prostornou obrobnu, laboratoř pro elektrické a strojírenské měření, kreslírnu, tělocvičnu, velké travnaté hřiště. Zde je nutno připomenout, že kromě výuky kreslících programů pro strojírenské konstrukce se dynamicky rozvíjí i výuka programování na CNC strojích.
Co Vám přinesla účast v porotě?
Práce v porotě přinesla především názorné seznámení s novými výrobky ve stavebnictví. Prezentace k jednotlivým výrobkům byly stručné, ale zcela vystihly přednosti jednotlivých výrobků. Od zástupců firem jsme obdrželi úplné podklady, ze kterých jsme ve škole uspořádali tématickou výstavu. Žáci a učitelé se s těmito materiály seznámili, a potom proběhlo hlasování. Tyto materiály byly dále použity pro výuku v odborných stavebních předmětech. Soutěž byla velmi dobře organizačně zajištěna a byla na vysoké odborné úrovni.
Pozorujete zájem firem o spolupráci se školou?
V současné době spolupracujeme s několika firmami, které pro nás připravují především odborné prezentace (Xella, Baumit, Tondach, Bramac, KM Beta, Wienerberger, Protherm, Velux, Trasko, Qantum). Zástupci těchto firem jsou členy zkušební komise pro závěrečné zkoušky a členy hodnotící poroty pro mezinárodní soutěž pro obor Instalatér, kterou pravidelně pořádáme.V letošním roce jsme uzavřeli s firmou STAEG smlouvu o partnerství.
Co by se mohlo na soutěži změnit?
Navrhovala bych pro příští ročník snížit počet hodnocených kritérií u jednotlivých výrobků. Myslím, že současných pět kritérií se nedá u všech výrobků zhodnotit.
Jak hodnotíte možnosti přímých kontaktů studentů a zástupců firem?
Setkávání studentů a zástupců firem je pro studenty velmi přínosné, protože tito zástupci mají své prezentace zpracované na vysoké úrovni a dovedou zodpovědět konkrétní dotazy. Velmi si také ceníme přímého předvedení jednotlivých technologií, které je především pro učňovské obory velmi srozumitelné.