Lafarge Dachsysteme: Společně až k samému vrcholu
Ve Frankfurtu nad Mohanem se ve dnech od 8. do 11. května konal specializovaný kontraktační veletrh a odborné setkání DACH+WAND 2002 se zaměřením na střechy, zdění a izolace. Veletrh, který se na tomto místě koná každoročně, přilákal rekordní počet vystavovatelů a byl ve znamení racionálního hospodaření s energiemi. S mimořádně širokou nabídkou přišla na veletrh firma Lafarge Dachsysteme, zastřešující známou značku BRAAS.
Lafarge Dachsysteme - BRAAS - RuppKeramik: střechy pod jednou střechou
Pod heslem, jež volně přeloženo zní Společně až k samému vrcholu představila firma Lafarge Dachsysteme na výstavní ploše, jež patřila k vůbec největším, kompletní program pro střechy. Heslo vyjadřovalo fakt, že skupina Lafarge zkoncentrovala v posledních letech obrovskou zkušenost mj. i tím, že přijala do svých řad řadu významných výrobců v oboru střešních materiálů, jejichž výrobky a obchodní značky získaly obecné uznání a vážnost. Kdo se ve Frankfurtu zastavil na »stánku« Lafarge, který spíše připomínal velkou kavárnu obklopenou prezentačními panely, s mnoha stolky k obchodním i přátelským rozhovorům a možností drobného občerstvení, mohl si odtud odnést kompletní řešení střechy, ať už se klonil k betonové krytině nebo keramice (obr. 1 a 2). Společnost Lafarge Dachsysteme pozvala k návštěvě obchodní partnery z celé Evropy a stejně tak představitele všech dceřiných či majetkově jinak propojených společností, mezi nimiž byla i společnost BRAMAC, známý výrobce betonové střešní krytiny, v níž skupina Lafarge drží 50%. Sortiment střešních krytin byl reprezentován značkami BRAAS a RuppKeramik. Obě značky prezentovaly ucelené střešní systémy včetně krajních, půlených rohových, větracích a dalších speciálních tašek, hřebenáčů, pomocných a kotvicích materiálů, doplňků atd. Značka BRAAS byla zastoupena především betonovou krytinou STAR, obdobou naší Alpské tašky firmy BRAMAC, v několika barevných provedeních a různými povrchovými úpravami včetně hydrofobního samočistitelného povrchu. Dalším vystavovaným produktem této značky byla betonová taška BIG, jež má v tuzemsku obdobu v tašce BRAMAC MAX. Podobně tomu bylo i v případě pálené krytiny RuppKeramik. Povšimněme si blížeji dalších zajímavých exponátů na stánku Lafarge Dachsysteme.
• Zatímco klasická montáž střešní konstrukce (bez krytiny) trvá podle prospektu Lafarge Dachsysteme přibližně tři týdny, může si investor nebo hlavní dodavatel stavby rodinného domu v Německu ušetřit mnoho času a nervů, jestliže zvolí pro výstavbu klasické šikmé střechy tvaru »A« místo obvyklé tesařské výstavby montáž pomocí velkoplošných prefabrikovaných panelů SYSTEMDACH od firmy Lafarge Dachsysteme. Na základě projektové dokumentace domu je ve výrobním závodě zhotovena kompletní střešní konstrukce bez krytiny a vnitřních povrchových úprav jako stavebnice rozdělená do modulů (obr. 5), jež lze snadno po silnici přepravit na místo stavby. Montáž modulu na stavbě trvá tři dny.
• Mohutný impuls pro další rozšíření v Německu již beztak relativně dost rozšířených solárních zařízení představoval bezesporu výše citovaný zákon. Společnost Lafarge přišla jako jedna z prvních s fotovoltaickými panely, jejichž rozměry respektují skladebné rozměry tašek skládané střešní krytiny. Fotovoltaický panel tak lze umístit nejen nad střešní krytinu (obr. 3), ale také jej osadit do krytiny, což se může s výhodou uplatnit zejména u nových střech. S těmito fotovoltaickými panely (obr. 4) lze pracovat také jako s velmi elegantním architektonickým prvkem a dobře jej sladit s okolní krytinou v rámci celé stavby.