Laserové centrum HiLASE slaví první dekádu své existence
Za první desetiletí svého provozu překonalo laserové centrum čtyři světové rekordy. Úspěšně propojuje oblasti vývoje, výzkumu a hi-tech průmyslu a plní svou misi Superlasery pro reálný svět.
V roce 2012 byl položen základní kámen budovy centra v Dolních Břežanech a započaly první stavební práce. Instituce je v provozu od září roku 2014. Mezitím už se v britském Science and Technology Facilities Council (STFC) za vydatné pomoci týmu HiLASE pracovalo na sestavení unikátního supersilného laserového systému, který následně dostal jméno po proslulém silákovi z českých pověstí – BIVOJ. Před Vánocemi 2015 byl systém doručen do České republiky a v prosinci následujícího roku dosáhl tým Centra HiLASE na laserovém systému BIVOJ svého prvního světového rekordu a pokořil magickou hranici energie 100 J na 10 Hz.
Již od založení stojí v čele centra, jež je součástí Fyzikálního ústavu AV ČR, Tomáš Mocek. Pod jeho vedením se podařilo proměnit projektovou žádost ve skutečně fungující laserové centrum, které dnes patří mezi celosvětové lídry v oboru laserových technologií. Během deseti let se Centru HiLASE podařilo vybudovat nejen více než stočlenný tým, ale i špičkovou infrastrukturu na světové úrovni.
Vedle unikátního laserového systému BIVOJ se zde nachází například moderní stanice pro laserové vyklepávání (Laser Shock Peening, LSP), která výrazně zlepšuje životnost kovových materiálů. Odolnější optické komponenty pomáhá vyvíjet testovací stanice pro určování prahu poškození způsobeného laserem (Laser Induced Damage Threshold, LIDT).
Rodinný dům, který čerpá energii ze slunce
Bydlet v domě, jehož vytápění, chlazení a větrání se obejde bez energetické přípojky, láká snad každého. Avšak návrh a provedení takového řešení dnešní praxe neumí uchopit,…
Výzkumné centrum disponuje také laserovým systémem PERLA, který byl vyvinut výhradně vlastními silami HiLASE a umožňuje superpřesné laserové vrtání a řezání. Portfolio nabízených produktů a služeb centra zahrnuje i laserové produkty „na míru“. Jde o zmiňovaný kompaktní laserový systém PERLA 100 nebo vláknový oscilátor GO PICO. Nejvýkonnější laserové technologie se tak díky Centru HiLASE dostávají do každodenního průmyslového využití.
Téma: Stavební fyzika
Ke svým desátým narozeninám si Centrum HiLASE nadělilo nový spin-off Hi-Beams a další tři světové rekordy. Na konci ledna 2021 překonal laserový systém BIVOJ svůj vlastní rekord z roku 2016, když na něm bylo stabilně dosaženo energie 145 J na 10 Hz, tj. téměř o 40 procent více než před pěti lety. A v létě 2021 se vědcům podařilo dosáhnout dalších světových rekordů, tentokrát v multisvazkovém laserovém nanostrukturování a také v rychlosti produkce laserem indukovaných periodických nanostruktur na nerezové oceli.
1) redakčně zkráceno