Stavba Velká Fatra z roku 1975

Lázeňské domy a další zajímavosti v Turčianských Teplicích

Slovenské léčebné lázně, chcete-li kúpele, v Turčianských Teplicích, vznikly na základě vývěrů léčivých minerálních vod o teplotě 40,7 až 46,5 stupňů Celsia. Tyto tak patří mezi horké prameny. Spolu s téměř absolutně čistým ovzduším léčí pohybové ustrojí a urologická, gynekologická i nervová onemocnění. Slouží i k pitným kůrám.

Nás pochopitelně nejvíce zajímaly místní lázeňské domy, vybavení lázeňského parku a moderní areál SPA a Aquapark. Z domů jmenujme velkou betonovou stavbu Velká Fatra z roku 1975, její nové křídlo bylo dokončeno v roce 2009. Z 19. století pochází Modrý pavilon s úchvatnou modrou kupolí, který je kulturní památkou. Dále dům významného slovenského malíře Mikuláše Galandy, přestavěného na muzeum s galerií, v kombinaci zdivo, dřevo, plechové šablony. Též viladomy, pojmenované po významných světových hudebních skladatelích. A nesmíme zapomenout na zmodernizovaný hotel Vyšehrad sloužící k ubytování a stravování lázeňských hostů. Jméno získal nikoliv podle pražského Vyšehradu, nýbrž dle nejvyššího vrcholu (830 m) přilehlého pohoří Žiar. Nejen zde ubytovaní hosté využívají k pitné kůře pár desítek metrů vzdálený léčebný pramen, obložený leštěným mramorem.

Spa a Aquapark Turčianské Teplice

Perlou, hojně navštěvovanou, je zábavně-relaxační areál, slavnostně otevřený roku 2007 Jeho královskou výsostí arcivévodou Michaelem von Habsburgem - Lothringenem. Dva pavilony z betonu, oceli a nerezového plechu jsou propojeny koridorem, podepřeným ocelovými nosníky, na náš vkus až přehnaného množství. Že by takto zocelená nosnost měla udržet i něco více než procházející návštěvníky? Nicméně popišme si vybavení obou krytých i venkovních zařízení: větší Aquapark zahrnuje venkovní plavecký bazén 50 m s vodními chrliči a masážními tryskami, sedací bazén s masážními tryskami, dva tobogány, bazén s atrakcemi - venkovní s masážními vodními lehátky, divokou řekou a chrliči termální vody do 33. st. C. Areál SPA s léčivou termální minerální vodou skýtá klidový bazén 38 st. C, rehabilitační bazén s vířivkami a vodními masážemi 33 st. C a whirlpool - výřivku 35 st. C.

Koridor podepřený ocelovými nosníky

Na závěr jsme si nechali procházku lázeňským parkem. Protéká jím říčka Žarnovica, nověji Teplica, a je pravostranným přítokem řeky Turiec. Nemůžeme minout dva vodotrysky a zejména kuriozity jinde nevídané - různě tvarované dřevěné i kovové lavičky s vtipnými popisky. Pět z nich jsme pro vás nafotili: Poschoďová lavička pro lidi, kteří jdou nahoru, lavička herce a režiséra Jozefa Bednárika, dále Rock n´roll lavička, Opilá lavička pro lidi v dobré náladičce a lavička Tancující pódium pro choreografa Jána Ďurovčíka.

Ještě několik informací pro ty, kteří zde nikdy nebyli. Samotné město Turčianske Teplice čítá přes čtyři tisíce stálých obyvatel. Nachází se v nadmořské výšce 520 m n. m, leží v údolí horního Turce pod jihozápadním výběžkem Velké Fatry. Patří mezi nejstarší lázeňská města na Slovensku, první písemná zmínka pochází z roku 1281.

Modrý pavilon s modrou kupolí z 19. století
Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda