Lepené zdivo Liapor pro přesné zdění
Společnost Lias Vintířov po letech vývoje a zlepšování vlastností zdicích tvárnic Liapor uvádí na trh novinku - kalibrované tvarovky Liapor, které mění pohled na dosavadní technologii provádění zdiva, respektive na spojování zdicích prvků.
Kalibrované tvarovky Liapor mění pohled na stávající technologii spojování zdicích prvků.
Nové kalibrované tvarovky Liapor mají dvě navzájem rovnoběžné vodorovné ložné spáry, přesně zbroušené do roviny na speciální brousicí lince. To umožňuje vyzdívání na tenkou zdicí maltu o tloušťce pouze 2 mm. Předpokladem pro takovou aplikaci jsou zdicí prvky s velmi vysokou tvarovou a geometrickou přesností. Kalibrované tvarovky Liapor (KSL, KT a KM) pro obvodové a vnitřní nosné zdivo takové požadavky splňují svou stejnou výškou 248 mm a dokonale rovnými ložnými plochami.
Spojovací malta klasických zdicích prvků (cihel, tvárnic, tvarovek) představuje ve standardně provedené stěně nehomogenní prvek. Naproti tomu kalibrované zdivo s tenkou zdicí maltou se dá pokládat za kompaktní monoblok, a to posouvá celý zdicí systém Liapor do nové dimenze. Broušená tvarovka Liapor KSL s rozměry 247x365x248 mm váží zhruba 12 kg. Na 1m2 zdiva je zapotřebí 16 kusů (na 1m3 zdiva 43 ks) a 8,4 litrů malty pro tenkovrstvé zdění. Tenkovrstvá zdící malta se aplikuje na kalibrované tvarovky pomocí maltovacích boxů, nanášecího hřebene nebo lžící s hřebenem. Těmito prostředky se speciální malta, připravovaná ze suché směsi, rovnoměrně rozprostře po povrchu tvárnice a vytvoří maltové lože o tloušťce pouze 2 mm. Nová technologie zdění s kalibro- vanými tvárnicemi vykazuje ve srovnání s nebroušenými zdicími prvky prokazatelné vylepšení v řadě parametrů.
Rozdíly mezi standardním a kalibrovaným výrobkem:
- vyšší produktivita zdění a celkové snížení pracnosti (podmíněné precizním založením první vrstvy kalibrovaných tvarovek na dokonale vyrovnaný podklad), rychlejší a přesnější kladení dalších vrstev bez technologických přerušování
- odstranění tepelných mostů (zmenšuje se rozdíl mezi tepelným odporem zdícího prvku a tepelným odporem celého fragmentu zdiva)
- snížení vlhkosti ve zdivu a rychlejší vysychání zdiva z kalibrovaných tvarovek, kde je až o 90 % méně technologické vody a to má přímý vliv na další procesy dotvarování a smršťování celého systému stěny
- snížení rizika vzniku prasklin v místech spár a v omítkách
- úspora zdící malty vlivem snížení tloušťky ložné spáry o 10 mm (tj. až o 80 %) na výsledné 2 mm
- snížení nároků na vybavení staveniště a minimalizace úklidových prací na stavbě.