Lešení a lešenáři – požadavky v roce 2008

Výrobky, které se v EU prodávají, by měly být především bezpečné. Výjimkou nesmí být ani dočasné stavební konstrukce, kam spadá lešení. Neméně důležité je však dostatečné vzdělání pracovníků – lešenářů, kteří s ním pracují.

Pravidla pro bezpečné výrobky

Evropská unie je založena na řadě společných principů, které jsou uznávány ve všech členských zemích. Jedním z nich je například volný pohyb zboží. Výrobky mohou být nakoupeny v jedné zemi, poté převezeny do jiné části EU a tam používány. K tomu je ovšem potřebná důvěra v tyto výrobky, především v to, že nepoškozují zdraví svých uživatelů. Při objemu obchodů, k nimž v rámci EU dochází je pochopitelné, že tato důvěra se neobejde bez prověřování výrobků a bez jejich kontroly.

Garance bezpečných výrobků je dána pravidly, která jsou stanovena pro umisťování výrobků na evropský trh a také dozorem nad trhem, prováděným v jednotlivých členských zemích. Pro různé skupiny výrobků jsou vydány evropské směrnice, obsahující základní technické požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví. Ve směrnicích jsou také stanoveny postupy, jakými je potřeba prověřovat shodu výrobků s těmito základními požadavky. Směrnice jsou implementovány do právních předpisů jednotlivých členských států EU a uvedené požadavky jsou závazné. Systém tzv. „Nového přístupu” doplňuje základní požadavky směrnic ještě dalšími požadavky, uvedenými v evropských normách, které jsou s příslušnou směrnicí „harmonizovány”. Normy však nejsou závazné, splnění jejich požadavků sice dává předpoklad shody se základními požadavky směrnice, pokud se však výrobce z nějakých důvodů rozhodne postupovat v rozporu s normou, nemusí to být chápáno jako závada, pokud splní základní požadavky směrnice.

Pravidla pro bezpečná lešení

U dočasných stavebních konstrukcí, kam spadají především lešení, je situace jiná. Nelze je zařadit mezi stavební výrobky, protože nejsou trvalou součástí stavby, takže evropskou směrnici pro stavební výrobky nelze použít. Přímo pro lešení speciální směrnice neexistuje a to je také příčinou některých komplikací při vzájemném uznávání osvědčení a certifikátů v různých evropských zemích.

Pro dočasné stavební konstrukce existují z hlediska celoevropské platnosti pouze nezávazné evropské normy. Nad nimi pak ale stojí národní předpisy. Tyto předpisy by neměly být v rozporu s evropskou legislativou, není však výjimkou, že ji rozšiřují o doplňující národní požadavky. Vzniká tak někdy poněkud nepřehledná situace, která by v budoucnu měla být řešena vydáním evropské směrnice pro dočasné stavební konstrukce. To je ale otázka vzdálenější budoucnosti.

Právní předpisy, které se týkají bezpečnosti lešení, jako výrobku, jsou tedy věcí národních legislativ. Platí zde pouze jeden univerzální požadavek, výrobek musí být bezpečný. V České republice jsou lešení zařazena mezi tzv. stanovené výrobky. Jejich bezpečnost musí být prověřena jedním z postupů posuzování shody.

Konkrétně to znamená, že výrobce musí sám, nebo za pomoci třetí strany, prověřit, zda výrobek splňuje veškeré české technické normy a předpisy, které se na něj vztahují.

Nejde přitom pouze o normy evropské, ale i národní. Výsledkem posouzení, potvrzujícím, že toto prověření bylo vyhodnoceno jako úspěšné, je dokument označovaný jako „Prohlášení o shodě”. Vystavuje ho výrobce a přebírá tak odpovědnost za výrobek a veškeré škody způsobené jeho vadnou funkcí.

Pokud je posouzení shody prováděno podle evropské směrnice, je obvykle na výrobek umístěno označení CE. Protože pro dočasné stavební konstrukce evropská směrnice neexistuje, nemůže být označení CE u takových výrobků použito. Prohlášení o shodě může výrobce poskytnout svým zákazníkům, důležité je však především pro orgán, provádějící dozor nad trhem, což je Česká obchodní inspekce.

Technická zpráva CEN

Nedostatku obecných bezpečnostních požadavků pro lešení si byla vědoma technická komise TC 53, působící při Evropském výboru pro normalizaci (CEN), která vydává evropské normy pro dočasné stavební konstrukce DSK. Vydala proto v minulém roce technickou zprávu CEN/TR 15563 „Dočasné stavební konstrukce – Doporučení pro zajištění ochrany zdraví a bezpečnosti”.

Tato zpráva vyjde letos i v České republice jako předběžná česká technická norma ČSN P CEN/TR 15563 pod třídícím znakem 73 8127. Nejde pochopitelně o závazný dokument a z tohoto hlediska nemůže směrnici nahradit. Obsahuje však obecná doporučení, vycházející z požadavků na bezpečné výrobky, které jsou uplatňovány v řadě evropských směrnic.

Zpráva vychází z toho, že dočasné stavební konstrukce se používají především k provádění prací ve výšce, případně pro zajištění přístupů na pracoviště ve výšce. Stanovuje v této souvislosti řadu obecných doporučení, u nichž je zdůrazňováno, že by měla vycházet ze společenského a technického vývoje. Bezpečnost lešení jako výrobku by tedy měla být chápána jako dynamický proces, kdy je potřeba přizpůsobovat bezpečnostní, ale i ergonomické, rozměrové a další požadavky aktuálnímu stavu technického rozvoje a kultury práce. Jako příklad je možno tuto zásadu prezentovat na požadavcích pro přístupy na lešení. Jestliže bylo dříve běžné používání žebříků, dnes by mohl být uvažován výstup po schodišti a v budoucnosti i použití výtahů.

Lešenáři a ti ostatní

Společně s evropským sjednocováním technických požadavků na lešení by mělo postupovat i sjednocování požadavků na osoby, které s lešením pracují. S tímto záměrem vznikl projekt Euroscaffolder, financovaný z evropského programu Leonardo da Vinci. Zapojeni byli zástupci několika evropských zemí, mezi nimiž Česká republika bohužel chyběla. V letech 2004–2007 vznikal návrh na vzdělávání pracovníků, kteří se podílejí na navrhování, montáži a používání dočasných stavebních konstrukcí. Výsledek dosud nebyl veřejně prezentován, ale uvažuje se zavedení tří vzdělávacích modulů pro tři různé skupiny osob, které se s lešeňovými konstrukcemi setkávají.

Takzvaný modul A je určen pro vzdělávání odborně způsobilých osob pro dočasné stavební konstrukce. Úrovní znalostí je lze přirovnat k instruktorům lešenářské techniky, kteří nyní působí v České republice. Tito pracovníci by měli garantovat bezpečnou montáž lešení, jeho přizpůsobení konkrétním podmínkám stavby nebo správné předání do užívání.

Modul B je určen pro lešenáře, tj. pro pracovníky, kteří lešení přímo montují a demontují. Také u nich je důležité, aby měli přehled o nejčastěji používaných konstrukcích a znali zásady, které garantují jejich dostatečnou tuhost a stabilitu nebo aby se dokázali orientovat v související technické dokumentaci.

Modul C je připravován pro pracovníky, kteří na lešení pracují. Vzhledem k tomu, že celá řada havárií lešení v Evropě byla způsobena chybným používáním těchto konstrukcí, jejich předčasným odkotvením, nedovoleným zakrytím plachtou, apod., je obecně uznáváno, že i školení těchto pracovníků má svůj smysl.

Evropský modulový systém vzdělávání je teprve ve stádiu zrodu. V České republice v současné době platí velmi redukované požadavky. Platné předpisy stanovují, že obsah a četnost školení, včetně způsobu ověřování znalostí lešenářů a vedení dokumentace o školení určuje zaměstnavatel. Taková formulace ovšem nesmí vést k podceňování dostatečné úrovně vzdělání lešenářů. I nadále se doporučuje využívat služeb instruktorů lešenářské techniky, kteří mohou lešenáře školit a jsou schopni zastávat úlohu odborně způsobilých osob pro dočasné stavební konstrukce, o nichž se v platných předpisech rovněž hovoří. Je třeba si uvědomit, že prodlužování intervalů mezi jednotlivými školeními nad dosud obvyklých dvanáct měsíců může vést ke snížení znalostní úrovně, což se může projevit ve snížené bezpečnosti lešeňových konstrukcí. Zaměstnavatel, který takovým způsobem přispěje k poškození zdraví nebo majetku, bude jen těžko hledat argumenty na svou obhajobu.

Další iniciativy kolem dočasných stavebních konstrukcí

V rámci Evropy je připravována další iniciativa, spojená s dočasnými stavebními konstrukcemi. Jedná se o založení „Unie evropských lešenářských organizací” (Union der Europäischen Gerüstbaubetriebe – UEG). První mezinárodní přípravné setkání se konalo v Praze v minulém roce. Také UEG má jako jednu z priorit sjednocení požadavků na kvalifikaci osob, pohybujících se kolem lešení, ale vytyčuje si i další úkoly kolem technických a legislativních požadavků a bezpečnosti práce.

Potřeba zajištění jednotné mezinárodní komunikace vedla v České republice k založení Českomoravské komory lešenářů (ČMKL). Tato organizace vznikla v roce 2007 a jejími členy se stala většina velkých lešenářských organizací. Komora je zapojena do iniciativy UEG, ale stanovila si řadu dalších ambiciózních úkolů, které jsou spojeny s dočasnými stavebními konstrukcemi.

Závěrem

Problematika dočasných stavebních konstrukcí v Evropské unii ani v České republice zdaleka není uzavřena. Jestliže došlo k určité stabilizaci u evropských norem, měl by následovat pokrok i v přípravě evropské směrnice pro technické požadavky na lešení a také v požadavcích na vzdělávání všech osob, které se s lešením setkávají při své práci.

Autor: Ing. Karel Škréta
Foto: --