Lesy ČR zrekonstruovaly historickou vodní nádrž Oborák na Plzeňsku
Mladotice (Plzeňsko) 27. prosince (ČTK) - Lesy ČR zrekonstruovaly za 11 milionů korun historickou vodní nádrž Oborák na Plzeňsku. Jde o více než tříhektarový rybolovný průtočný rybník na Bučeském potoce v Trojanech u Mladotic na Plzeňsku. Díky obnově hráze, břehů a odstranění sedimentu pomáhá plocha zadržovat vodu v krajině v době klimatických změn. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Od roku 2019 daly Lesy ze svého největšího vodohospodářského programu Vracíme vodu lesu do 500 staveb 850 milionů Kč a stovky projektů připravují.
"Oborák zadrží v krajině až 88 tisíc metrů krychlových vody a zatopí 39 tisíc metrů čtverečních," uvedla Jouklová. Rybník z druhé poloviny 18. století má plochu zhruba 350 krát 130 metrů a hnízdí na něm kachny. Hráz je zpevněna javory, okolo rybníka vede cyklistická trasa Baroko.
"Nejprve jsme odstranili ze zátopy sediment a ze břehů náletové dřeviny. Poté jsme opravili 105 metrů dlouhou a pět metrů vysokou hráz, po níž vede asfaltová komunikace, a instalovali novou spodní výpust i bezpečnostní přeliv, který převede stoletou vodu," řekl náměstek oblastního ředitele Lesů ČR Luděk Písařík. Přeliv tvoří železobetonová konstrukce obložená kamenem. Čtrnáctimetrová přelivná hrana se zužuje k propustku pod silnicí a vodu do toku odvádí balvanitý skluz. Projekt spolufinancovalo ministerstvo zemědělství.
Název Oborák souvisí s historickou Sechutickou oborou, v níž se od 16. století chovali daňci, později divoká prasata, srnčí i jelení zvěř. Obora zanikla v 90. letech 19. století kvůli stavbě trati mezi Mladoticemi a Kralovicemi, po níž už vlaky nejezdí. Vodní plocha vznikla na jejím okraji ve druhé polovině 18. století, což plyne z dendrochronologického průzkumu Muzea a galerie severního Plzeňska. Archeologové datovali umístění původních jedlových dílů vypouštěcího potrubí, které jsou dnes k vidění v muzeu v Mariánské Týnici u Kralovic.