Licon hřeje i chladí
Společnost Licon Heat přišla letos na jaře na trh s novými výrobky, které zaujaly na několika veletrzích a výstavách. Například topné těleso CERAMIC je světovým unikátem, rovněž podlahové konvektory, které mohou i chladit jsou velmi sofistikovaným produktem.
LICON je významný český výrobce otopných těles. Výrobní závod je ve Stráži pod Ralskem, přes 60 % produkce je exportováno do více než 25 zemí Evropy a Asie.
„Vývoj u nás není záležitostí jedince, ale užšího kolektivu vedoucích pracovníků. Jednak jsou tu požadavky zákazníků na rostoucí kvalitu výrobků a jejich vlastnosti, a pak také naše možnosti. Zejména požadavek na kvalitu zpracování výrobků za poslední roky enormně vzrostl. A netýká se to jen samotných výrobků, ale například i jejich balení. I proto není možné, aby vývoj výrobku závisel jen na jednom člověku. Dále je nesporná výhoda v naší flexibilitě, kde jsme schopni ve velmi krátké době zareagovat na požadavky zákazníků, a tím i vyvíjet nové výrobky,” vysvětluje Martin Kniha, ředitel společnosti.
Absolutní novinka
LICON CERAMIC – je inteligentní otopné těleso, absolutní novinka ve světě otopných těles. Na trhu se tak objevil první radiátor s opláštěním vyrobeným z keramických kachlů. Jde o velmi originální otopné těleso určené do prostor, kde je kladen velký nárok na originální, netradiční design. CERAMIC není absolutní novinkou jen z vnějšku, ale i uvnitř se nachází propracovaný systém předávání tepla do místnosti. Počínaje novým uspořádáním Al/Cu výměníku a zejména systémem regulace Low noice axiálních ventilátorů – při trvalém provozu pouze 21,4 dB.
Požadovanou teplotu v místnosti si uživatel nastaví přímo na otopném tělese. Pokud je řízeno více těles v jedné místnosti, jedno je určeno jako hlavní a řídí ostatní. Je však i možné celý systém napojit na programovatelný termostat. Pro krátkodobé zvýšení výkonu je CERAMIC vybaven funkcí Turbo, kdy na deset minut dojde ke zvýšení otáček ventilátoru, a tím i k nárustu výkonu o zhruba pětinu. Systém vyhodnocuje teplotu vody i vzduchu v místnosti a podle toho je volena optimální výkonová křivka.
Podlahové konvektory
Konvektor PKVTi slouží jak k vytápění nebo chlazení místnosti. Pro tento účel je použita zcela nová konstrukce Al/Cu výměníku, která byla optimálně navržena pro topení, ale i dochlazování. Při nízké stavební hloubce má proto konvektor výborné tepelné i chladící výkony ověřené v renomované zkušebně HLK Stuttgart. Další podlahový konvektor PKVTi/TWIN má čtyřtrubkový výměník tepla a slouží pro vytápění i chlazení místnosti. Konvektor je určen pro připojení do čtyřtrubkového systému s topným i chladícím okruhem.
U obou těchto typů je vana konvektoru vybavena unikátním systémem „vany ve vaně”, kdy je do stávající ocelové vany vestavěna nerezová část, která slouží pro zachycování a odvod případného kondenzátu. Použité ventilátory jsou tangenciální s maximálním napětím 12 V. Systém regulace je shodný s již vyráběnou řadou fan-coilů PKVT.
Na desítky let
Vzhledem k tomu, že instalované radiátory se běžně nevyměňují dříve než za dvacet a více let, je potřeba jejich volbě věnovat náležitou pozornost. V naprosté většině se investor spoléhá na doporučení odborníka, ať už architekta, nebo finálního pracovníka montážní firmy. Pokud si však přeje tuto součást budoucí stavby zvolit sám, měl by investor znát několik klíčových technických údajů. V budoucnu pak správná volba může nejen vhodně doplnit interiér, ale při pozdějším provozu také může přinést nemalé úspory ve formě levnějšího vytápění.
Nejprve je nutno se rozhodnout jaký typ radiátoru zvolit z hlediska jeho umístění. Ne ve všech prostorách se hodí nástěnný radiátor a vhodným typem zde může například být podlahový konvektor Licon PK, nebo otopná lavice Licon OL. Jde většinou o místa s prosklenou plochou dosahující až k podlaze, nebo těsně nad ní.
Dalším příkladem umístění mohou být například vchody na zimní zahrady a balkony. Na druhou stranu v případech, kdy umístění podlahového konvektoru je technicky nemožné, je samozřejmě vhodné sáhnout po radiátorech montovaných na stěnu, popřípadě opět zvolit otopné lavice Licon OL, které jsou v tomto ohledu velmi univerzální.
Důležitý je i vzhled radiátoru a jeho vhodnost pro daný prostor. V případě rekonstrukce historické budovy lze těžko umísťovat klasické deskové radiátory. Místo toho se doporučuje zvolit novinku LICON CERAMIC nebo poněkud netradiční a doposud opomíjenou individuální instalaci otopných registrů, které je následně možné zakrýt (za dodržení správných zásad o instalaci registrů) téměř libovolným materiálem. V praxi pak takový topný systém může splynout s prostředím.
Odborníci ze společnosti LICON však připomínají, že je potřeba dát pozor i na poměrně vysoký výkon takto instalovaných topných registrů a možnost volby výkonu změnou výšky zakrytování. V poslední době se velmi populárními staly zejména otopné lavice vzhledem k jejich širokému sortimentu rozměrů a výkonů. Je možné je umístit téměř ve všech typech prostor a jejich výkon je předurčuje na účinný zdroj vytápění.
Správnou volbou radiátorů se lze v budoucnu vyhnout nepříjemným problémům s jejich výměnou například z důvodu nevhodnosti pro interiér, nebo pro jejich nedostatečný výkon.