Lokální zdroje tepla v interiéru a zásady jejich instalace
Stavby pro bydlení se ve vyspělých zemích i u nás stále častěji navrhují jako nízkoenergetické. Důvodem jsou trvale rostoucí ceny energií. Lze odhadovat, že se nízkoenergetické domy (NED) brzy stanou preferovanou výstavbou. U těchto staveb, ale také u všech ostatních, kde jsou „jen“ instalována nová těsná okna, je nutné zcela nově řešit větrání a také vytápění. Případný lokální palivový zdroj tepla musí mít spalování a odvod spalin tlakově oddělen od obytného prostoru.
Větrání
U nízkoenergetických domů je nezbytné, kvůli jejich těsnosti, zavést systém větrání, kterým zabezpečíme přísun čerstvého vzduchu pro vytvoření zdravého prostředí.
Graf na obr. 1 porovnává celkové tepelné ztráty běžné novostavby a nízkoenergetického domu během standardního roku. Obr. 4 udává tři největší zdroje tepelných ztrát u typických domů z roku 1988 a 2000 a vydatnost tepelných zdrojů potřebných pro krytí těchto ztrát. Z obou grafů je zřejmá rychlá tendence k úsporám tepla. Další vývoj nutně povede k vyřešení druhé stránky věci - větrání. A to jak ke zvýšení uvědomělého chování uživatelů objektu při větrání, tak k zavádění technických řešení - tedy uživatelem řízených, ale jinak samočinných systémů větrání. Pro snížení celkové energetické náročnosti objektu při zachování zdravého bydlení je systém větrání velmi důležitý.
Vytápění
Jako velmi výhodné se ukazuje kombinované řešení, kdy je bytový (domovní) lokální palivový zdroj tepla zároveň otopnou jednotkou v místnosti či jiném prostoru, kde je instalován (např. ve vytápěné chodbě, v kuchyni, v obýváku ap.). Pokud je tento prostor těsně odizolován od venkovního prostředí (těsnými okny a dveřmi), musí být zdroj tepla, přesněji řečeno jeho spalovací soustava spojená s odtahem spalin tlakově těsná, tzn. oddělená od vnitřního prostředí stavby. To je nezbytná podmínka pro funkčnost celého systému.
Utěsněný vnitřní prostor nezajišťuje pro otevřený spotřebič (ten, který nasává vzduch pro spalování z místnosti, kde je nainstalován) dostatečný přívod vzduchu ani potřebné tlakové podmínky pro zajištění odtahu spalin. Proto je v tomto případě nutné zvolit uzavřenou vytápěcí soustavu (spojení uzavřeného spotřebiče paliv s uzavřeným spalinovým systémem), který jak na straně přívodu vzduchu, tak na straně odvodu spalin zajistí jeho těsné propojení s venkovním prostředím.
Jako velmi výhodné řešení se prosadila instalace doplňkového (někdy se říká bivalentního) tepelného zdroje na biomasu. I nízkoenergetické domy potřebují v zimním období dodat určité množství energie pro vytápění. Přestože je tato potřeba nízká, nelze ji opomenout.
Uzavřené vytápěcí soustavy pro individuální vytápění obytných izolovaných prostor
Uzavřené spotřebiče
Uzavřených spotřebičů paliv jak na plynná, tak na tuhá paliva s nezávislým (externím) přívodem vzduchu pro spalování je na trhu více druhů. U plynových spotřebičů to jsou známé turbo kotle. U kamen na dřevo jsou tyto spotřebiče označovány jako NPSV (EPV) - nezávislý přívod spalovacího vzduchu (externí přívod vzduchu).
Uzavřené komínové systémy (LAS) (Luft-Abgas-System)
Tyto komínové systémy zajišťují jak odvod spalin, tak přívod vzduchu ke spotřebiči z venkovního prostředí. Pro plynové spotřebiče jsou takové systémy používány již delší dobu, např. známé systémy QUADRO, MULTI, nebo AVANT od firmy Schiedel. Pro tuhá paliva se tento systém objevil s označením Schiedel ABSOLUT na našem trhu až v minulém roce. Dodnes jde o průlomový produkt v oblasti komínových systémů, který umožňuje vytápění nízkoenergetických domů lokálními bytovými spotřebiči spalujícími obnovitelné zdroje paliv (dřevo nebo pelety).
Univerzální podtlakový komínový systém s integrovanou tepelnou izolací v komínové tvárnici a tenkostěnnou keramickou vložkou Schiedel ABSOLUT je však vhodný nejen pro odvádění spalin od spotřebičů na tuhá paliva, ale také na paliva plynná i kapalná. Zároveň je určen i pro podtlakový odvod spalin od nízkoteplotních a kondenzačních spotřebičů, u průměrů 12 a 14 cm také od spotřebičů nezávislých na přívodu vzduchu z místnosti (turbokotlů). Profilovaná tenkostěnná keramická vložka je odolná teplotním změnám, bezpečně odolává vlhkosti, kyselinám a korozi. Je proto mimořádně vhodná i pro kondenzační techniku.
Zcela nová komínová tvárnice s integrovanou tepelnou izolací z pěnového betonu, použitelná pro čtyři různé průměry vložky, zjednodušuje projektovou přípravu, logistiku i montáž.
I projektování je díky systému Absolut revolučně jednoduché. Ještě dříve, než je zvolen druh paliva a upřesněn výkon a typ kotle, je již pevně dán vnější rozměr komínu. S jediným vnějším rozměrem komínové tvárnice mohou být totiž pro každý průduch použity 4 různé průměry profilované vložky: 12, 14, 16 nebo 18 cm.
Komínový systém Schiedel ABSOLUT poskytuje absolutní volnost při volbě toho nejlepšího konkrétního spotřebiče paliv a to až do konce fáze hrubé stavby. Ve dvouprůduchovém provedení s víceúčelovou šachtou umožní připojení prakticky libovolného kotle na plyn nebo LTO v kombinaci například s krbovými kamny. Pro použití v nízkoenergetických nebo pasivních domech předurčuje tento systém jak tato dokonale tepelně izolovaná tvárnice, tak tlaková těsnost celého systému.