Bývalé lomy Českomoravského cementu oceněny za rekultivaci

Někdejší lomy patřící společnosti Českomoravský cement dostaly ocenění za rekultivaci. Cenu Zelený most, kterou uděluje Těžební unie ve spolupráci s Českou komorou architektů a pod záštitou Ministerstva životního prostředí, letos obdržela architektka Eva Wagnerová, která projektovala rekultivaci Růženina lomu v Brně Maloměřicích.

Soutěž Zelený most, která se letos konala vůbec poprvé, má především ukázat, jaké možnosti vytvoření unikátních přírodních lokalit se nabízejí v oblastech dotčených těžbou.

„Uvědomujeme si zodpovědnost za vliv na okolní prostředí a trvale usilujeme o snižování dopadů těžby. Rekultivace lomů, ochrana ovzduší, půdy a vody, snižování prašnosti, hluku, vznikajících odpadů a energetické náročnosti výroby proto patří mezi naše dlouhodobé prio rity,” řekl Luděk Bogdan – předseda představenstva společnosti Českomoravský cement, která rekultivaci lomů financovala.

Sanace Růženina lomu v Brně Maloměřicích trvala 4 roky a vyžádala si téměř 4 miliony korun. Podobně nákladná byla také rekultivace lomu Čebín – Dálky, která trvala 2 roky a stála více než 1,5 milionů korun.

„Firma Českomoravský cement se také dlouhodobě snaží šetřit neobnovitelné přírodní zdroje. Využíváním alternativních materiálů a paliv Českomoravský cement navíc pomáhá ekologicky likvidovat různé druhy odpadu, které by v mnoha případech končily na skládkách a zatěžovaly životní prostředí,” poznamenal Bogdan.

Společnost Českomoravský cement je součástí mezinárodní skupiny Heidelberg-Cement, do které v České republice patří také společnosti Českomoravský beton a Českomoravské štěrkovny. V současné době je největším výrobcem cementu v České republice. Svým zákazníkům nabízí celu řadu různých druhů cementu nejvyšší kvality a zároveň jim poskytuje profesionální servis v oblasti logistiky a poradenství.

Firma vyrábí cement ve dvou závodech – v Praze–Radotíně a v Mokré nedaleko Brna. Závod Králův Dvůr, kde byla výroba cementu začátkem roku 2003 přerušena, slouží jako expediční místo. Českomoravský cement je držitelem certifikátu jakosti ČSN EN ISO 9001:2001, certifikátu ekologického managementu ČSN EN ISO 14001 a certifikátu managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci OHSAS 18001.

Autor: Petr Dvořáček
Foto: -