Řešení odpadového hospodářství od firmy LUX
Současná společnost chrlí obrovské množství odpadů, které se hromadí na skládkách nebo se pálí ve spalovnách. Třídit odpad tak, jak je potřeba, umí málokdo, protože k tomu chybí podmínky a chuť. Třiďte odpad, slyšíme všude, ale jak? Zodpovědní lidé a firmy třídí, sami si zajišťují nádoby a kontejnery, kde odpady shromažďují a pak zajišťují odvoz, ale efektivní to není. Řešení efektivního odpadového hospodářství nabízí firma LUX – PTZ s.r.o.
Třídit odpad v domácnostech i na pracovištích je jednoduché a může to provádět každý. Je nutné mít alespoň trochu odhodlání, cítit s okolím a vědět, že třídit se musí. Provozovatelé budov by měli ve vlastním zájmu zavést a dohlížet na třídění odpadů, které až dosud nebylo zpravidla efektivní, avšak se zavedením »LOGISTIKY ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ V BUDOVÁCH«, které nabízí firma LUX – PTZ s.r.o., je situace zcela jiná.
V některých případech je nutné, aby provozovatel budovy nebo vedoucí pracoviště dohlédl na zavedení třídění, nebo. lidský faktor zde hraje velkou úlohu a je nutné se vypořádat s otázkou ,,co za to?“ Ostatní již půjde samo, nebo. společnost LUX má »LOGISTIKU ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ V BUDOVÁCH« promyšlenou od počátku. Máme-li zahodit již nepotřebný odpad, není nic jednoduššího, než jej odhodit do připravených nádob – odpadkových košů, které mají několik přihrádek barevně odlišených a opatřených piktogramem, či nápisem.
Menší nádoby jsou tvořeny základní 26 l nádobou, do které se samostatně mohou vkládat další přihrádky do celkového množství tří kusů pro vhození dalších druhů odpadů. Používají se především přímo u každého kancelářského stolu. Jsou označovány jako řada line.
Větší koše o objemu 15 nebo 30 l mohou být sestaveny do různých modulů, dle přesné provozní potřeby místnosti nebo prostoru. Mají vyjímatelnou vložku a mohou být opatřeny kolečky, připevněny na stěnu, případně mohou být nabídnuta další řešení. Jsou proto označovány jako řada modul a jsou určeny pro použití na chodbách kuchyňkách, větších technických kancelářích atd.
Další krok je již v kompetenci úklidové služby, která sváží pomocí manipulačních vozíků, na kterých jsou upevněny sběrné pytle, již roztříděný odpad z jednotlivých přihrádek košů a vhazuje je v příslušném patře do vhazovacích dvířek shozu. Vozíky slouží k lehkému pohybu s odpady po patrech a k dopravě ke gravitačnímu shozu. Sběrné pytle pojmou papírový nebo jiný odpad z kanceláří a výroby, špinavé prádlo v nemocnicích a hotelích, PET lahve a cokoli jiného kromě tekutého, nebezpečného nebo těžkého odpadu, např. kovového nebo suti. Vše ostatní již zařídí vyškolená obsluha při úklidu. Obsah i s pytlem je vhozen do shozových dvířek gravitačního shozu, který dopraví odpad bez nákladů na energii do technické místnosti, kde je slisován a podle druhu prodáván jako surovina k dalšímu zpracování, nebo ve slisovaném stavu s menšími náklady na odvoz dopraven na skládku.
GRAVITAČNÍ SHOZ je potrubí se stáčeného nerezového nebo pozinkovaného plechu, o tl. 1,5 – 2 mm, běžně o průměru 400 až 600 mm, které se vyrobí podle potřeby a velikosti odpadu (pro rodinné domy a jednoduché provedení se může použít provedení z PVC materiálu). Potrubí je pevně sesazeno do sebe. Kruhový profil je uvnitř zcela hladký a tím se zamezuje zachycení shazovaného materiálu. Jednotlivé trubky tělesa shozu jsou opatřeny nehořlavým, protihlukovým nátěrem. Celé těleso je v budově instalováno ve vlastní šachtě, ve které je zároveň upevněna nosná konstrukce shozu opatřená pružnými protihlukovými tlumiči. V místech, kde stavebně-technické podmínky neumožňují vytvořit šachtu, je možné těleso shozu umístit vně budovy s patřičným architektonickým řešením. Shoz je opatřen vhazovacími dvířky, která jsou navržena rovněž podle objemu odpadu a opatřena bezpečnostními prvky. Gravitační shoz může procházet všemi patry i výškových budov. V případě nebezpečí dosažení vysoké rychlosti padajícího odpadu je v některých místech zpomalovací zalomení potrubí. Vyústění shozu je do připraveného vozíku, kontejneru nebo vybírací vany.
Nejefektivnější na celém systému je instalovat lis odpadu přímo pod gravitační shoz. Tím se ušetří další manipulace s odpadem a lidská práce. K vyšší efektivnosti a finančnímu zhodnocení slouží lis, který dokáže slisovat objem podle druhu materiálu 5 – 20×! Tím se zvyšuje efektivnost dopravy, skladování, snadněji se s balíky manipuluje. Lisy mohou být v několika druzích podle objemu lisovací komory a lisovací síly, která se pohybuje od 3 t až do 40 t. Velikost lisu lze vybrat ze sedmi typů. Pro snadnější lisování komunálního i smíšeného odpadu, vyrábí společnost LUX také PROPICHOVAČKU PET LAHVÍ, za kterou získala cenu časopisu Odpady na výstavě ENVI BRNO 1999.
Pokud není pod gravitačních shozem umístěn přímo lis, slouží k zastavení odpadu skluz a vybírací vana a mohou být použity i další nástavce a kryty podle druhu materiálu. Proti přeplnění vany slouží signalizace rozvedená po celé délce shozu schopná zablokovat vhazovací dvířka.
Při použití pro netříděný komunální odpad bývá průměr shozu nejčastěji 450 mm a umožňuje použití překlápěcího vhazovacího zařízení pro 20 l odpadu. Tato velikost se nejčastěji používá v obytných domech.
Průměr shozu 500 mm umožňuje vhazování pytlů o objemu 25 – 70 l a průměr 600 mm slouží pro pytle o objemu 110 l v obchodních domech, průmyslu, hotelích, nemocnicích a komerčních budovách.
Vhazovací dvířka zajistí jednoduché a bezpečné vhození materiálu do tubusu shozu. Dvířka mohou být v několika provedení, podle velikosti odpadu a druhu budovy. V obytných budovách a ubytovnách se doporučuje překlápěcí vhazovací zařízení, které zaručuje větší bezpečnost pro nezaučené uživatele. Tato dvířka jsou v každé poloze uzavřena a zároveň omezují velikost vhazovaného pytle. Shozy v kancelářských a správních budovách, bankách, nemocnicích a školách, kde provádí úklid profesionální firmy, používají ke shozu pytle o objemu 70 l, v obchodních domech a továrnách se používají pytle o objemu 110 l. Těmto objemům jsou uzpůsobeny i rozměry vhazovacích dvířek. Osoby, které používají shozy pro velké objemy, musí být proškoleny. Vzhled dvířek je volen podle svého okolí a v mnohých případech je identický s obklady a ostatními materiály. Pro bezpečnost jsou dvířka většinou vybavena elektromechanickými zámky se světelnou indikací vzájemně propojenou. Je samozřejmé, že jsou dvířka vyrobena s protipožární odolností až T 90. Šachta, shoz a technická místnost jsou samostatným požárním úsekem. Do shozu je možné nainstalovat hasicí zařízení – sprinkler, které je nezávislé na přívodu elektrické energie a reaguje na zvýšenou teplotu svého okolí automatickým zkrápěním a zároveň vyvolá požární poplach. V tubusu je zároveň nainstalována elektromagneticá klapka, která se při požáru uzavře a tím zabrání tahu zplodin a komínovému efektu.
Pravděpodobně hned každého napadne otázka o čistotě a hygieně hlavně v případech shozu komunálního odpadu. Čistota a hygiena shozu, která zamezuje tvorbě zápachu, je zajištěna čistícím zařízením v podobě kruhového kartáče a rozprašovačem desinfekčního roztoku, který se pomocí navijáku spouští celou výškou shozu. K šíření zápachu po budově nedochází, protože je celý systém přirozeně nebo nuceně, pomocí ventilátoru, odvětraný nad střechu budovy.
Společnost byla založena v roce 1992 a kromě jiných činností se zabývá logistikou odpadového hospodářství. Je členem České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) a spolupracuje se státní společností EKO-KOM, která se zabývá problematikou životní prostředí. Od ledna 2001 certifikovaný systém řízení jakosti podle ČSN EN ISO 9001.
Pro podání přesnějších informací nebo zaslání katalogu kontaktujte společnost na adrese v záhlaví článku.
Ve dnech 20. –24. 4. 2004 se společnost opět zúčastní veletrhu ENVI BRNO ve stánku č. 2 na volné ploše C, kam zve všechny zájemce o gravitační shozy a lisovací techniku na odpady.