Marmoleum a umění ho pokládat, nová prodejna o rozloze 900 m²
V rámci přípravy nové prodejny v obchodním domě Nová Karolína v Ostravě bylo potřeba položit 900 m2 marmolea. Jednalo se o jeden hlavní prostor s nosnými sloupy a několik malých místností v technickém zázemí. S poctivou přípravou, zodpovědnou prací a kvalitními materiály to samozřejmě nebyl problém.
Základem podkladu byl litý beton, který bylo nejprve potřeba celý naválečkovat penetračním nátěrem, aby nám zbytková vlhkost neprošla do vrchní krytiny. Cementovou stěrkovací hmotou pak bylo potřeba nivelovat do 5 mm, aby byl podklad ideálně rovný, po přebroušení pak mohlo dojít k nalepení marmolea na ploše přes 900 m2. Podívejte se na video z průběhu celé akce.
Příprava podkladu
Betonový podklad byl poctivě naválečkován penetrací UZIN PE 360, disperzní penetrací vhodnou pro savé podklady, potěry a betonové podlahy. Celou plochu bylo potřeba nivelovat do 4 mm, zvoleným materiálem tak byla cementová stěrkovací hmota, UZIN NC 150 oblíbená samorozlévací podlahová stěrkovací hmota pro textilní a elastické podlahové krytiny. Při takovéto ploše se jednalo o několik tun materiálu, k přípravě tak byla zvolena míchací stanice s míchadlem WOLFF pro přípravu až 75 kg hmoty naráz. Práce pak utíká rychleji a napojování stěrky je jednodušší, navíc je tato stěrkovací hmota už po cca 3 hodinách pochozí.
Druhý den už mohla přijít příprava na lepení samotného marmolea, celá plocha byla nejprve přebroušena jednokotoučovou bruskou, WOLFF Samba optimální zrnitosti brusiva 60. Po důkladném vysátí pak už mohlo dojít k lepení lepidlem UZIN KE 16. Toto disperzní univerzální lepidlo je především vhodné pro textilní a PVC krytiny a také linoleum, vyznačuje se krátkou dobou odvětrání.
Vyrovnávání podlah v historické budově s idiosynkratickou statikou
Při rekonstrukci podlahy je v mnoha případech potřeba vyrovnat výrazné nerovnosti a výlomy podkladu. Výsledkem je často vysoká hmotnost na jednotku plochy. Vzhledem ke statice je…
Pokládka podlahové krytiny
Těsně před nalepením krytiny bylo potřeba postupně připravit jednotlivé pásy marmolea. Podle připraveného nákresu bylo potřeba připravit kombinaci žluté a modré barvy. Musely se přesně dodržovat určené rozměry jednotlivých pásů, aby ve výsledku vše vyšlo tak, jak mělo. Při samotné pokládce pak bylo třeba dodržovat několik základních pravidel: jelikož lepidlo KE 16 má krátkou dobu otevření, bylo potřeba lepit krytinu po menších plochách tak, aby se krytina správně ukotvila.
Ihned po přilepení krytiny bylo nutné plochu poctivě zaválcovat, pro správné ukotvení je dobré válcem zatížit nalepenou krytinu oběma směry. V jednu chvíli tak na ploše probíhalo několik pracovních úkonů zároveň a bylo potřeba, aby každý svou práci dělal zodpovědně. Ve dvojici byly jednotlivé pásy marmolea připravovány na své místo podle daných rozměrů, před dalším krokem bylo potřeba opět důkladně vysát podklad, aby se pod krytinu nedostaly nečistoty. Mistr lepení postupně nanášel lepidlo KE 16 na podklad tak, aby další řemeslník mohl marmoleum pokládat. Oběma jim v patách válcoval již položenou krytinu další pracovník tak, aby se bylo možné ihned přesunout k dalšímu připravenému pásu podlahoviny.
Téma: Podlahové materiály
Položení krytiny na celé ploše zabralo celkem dva pracovní dny, následujícím krokem bylo neméně důležité svařování spojů. V tomto případě byla použita ruční svářečka WOLFF Phoenix, i když v tomto případě už by se určitě dobře uplatnil i svařovací automat WOLFF Weldmaster, který zabraňuje tepelným šokům a především rovné metry s ním utíkají jedna báseň. Finální sokly byly už třešničkou, kterou naši podlaháři zvládli levou zadní.
Provedení: ProfiParket Karel Strnad