Mateřská škola v Mariánských Lázních
Jak zaznělo na konferenci Dřevostavby v praxi 5, dřevo jako konstrukční materiál se v České republice začíná stále více uplatňovat kromě bytové výstavby též v budovách občanského vybavení. Nově realizovaná mateřská škola v Mariánských Lázních je toho důkazem, i když prosazení takovéto stavby stále ještě není procházkou růžovým sadem a rutinní záležitostí.
Stavba MŠ Skalníkova v Mariánských Lázních byla navržena jako náhrada za původní pavilónový objekt mateřské školy, který byl v havarijním stavu a s extrémně vysokými provozními náklady. Jedná se jednopodlažní tvarově velmi kompaktní dřevostavbu v nízkoenergetickém standardu. Díky kompaktnosti navržené hmoty se podařilo minimalizovat ochlazované plochy obálky při současném zcela funkčním dispozičním uspořádání.
Stavba obsahuje šest tříd, dvě ložnice, vývařovnu, jídelnu, kanceláře a další servisní prostory a technické zázemí. Kvalitu vnitřního mikroklimatu zajišťuje systém řízeného větrání a teplovzdušného vytápění se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu. Vnější stínění pomocí screenových rolet minimalizuje tepelné zisky v letním období. Osobitý architektonický výraz stavby utváří zejména modřínová fasáda.
Název stavby: Mateřská škola Úšovice, Mariánské Lázně Investor: Město Mariánské Lázně Autorský návrh: Ing. arch. Jakub Masák, Ing. arch. Petr Němejc Generální projektant: Masák & Partner s.r.o. Generální dodavatel: HOCHTIEF CZ, a.s. Dodavatel dřevostavby: GROUPE ECOMODULA INDUSTRY Realizace: 3/2011 – 7/2011 Zastavěná plocha: cca 1 800 m2, Obestavěný prostor: cca 8 300 m3 |
Dispoziční řešení
Z hlediska dispozice a organizace vnitřního provozu je objekt tvořen sestavou dvanácti prostorových modulů (o půdorysné ploše cca 100 m2), kde každému z nich je přiřazena jasná funkce. Moduly jsou vzájemně propojeny sítí prostorů, jimž je kromě funkce komunikační přiřazena ještě funkce doplňková (např. úložné prostory hraček, hygienická zázemí apod.). Moduly po obvodě stavby jsou věnovány zejména pro pobytové místnosti dětí (herny, lehátkové části) a jeden severní modul je navržen jako kuchyně se zázemím (gastro provoz) a další severní modul jako prostor šaten. Jádro stavby vyplňuje modul pro technické a administrativní zázemí, a jeden otevřený modul určený jako jídelna a společenský prostor.
Požárně bezpečnostní řešení
Základním limitujícím rámcem pro řešený záměr jsou ustanovení uvedená v § 23 vyhlášky č.23/2008 Sb. Zcela zásadní je pak odstavec (3), který vylučuje použití konstrukcí druhu DP3 pro stavbu mateřské školy a dále odstavec (4), který předepisuje, že každá třída mateřské školy musí tvořit samostatný požární úsek.
Výše uvedená ustanovení měla zásadní vliv na rozdílné vnímání uspořádání vnitřních prostorů ve fázi studie a v následných projekčních fázích. Zejména bylo nutné opustit myšlenku alespoň částečného pohledového uplatnění dřeva nosných konstrukcí v interiéru a důsledně oddělovat jednotlivé požární úseky požárně dělícími konstrukcemi s předepsanou požární odolností se všemi souvisejícími důsledky (požární uzávěry, požární klapky).
Vzhledem k jednopodlažnosti objektu byl nejčastější požadavek na nosné a požárně dělící konstrukce REI 15 DP2 popř. EI 15 DP2. I při nízké požární odolnosti bylo poměrně problematické zajistit pro navržené konstrukce potřebné požární certifikáty, které byly dodavatelem dřevostavby firmou Ecomodula zajišťovány v úzké spolupráci s firmou Rigips.
Rovněž solitérní nosné dřevěné sloupy a průvlaky musely být druhu DP2 a byly proto opláštěny požárním sádrokartonem RBF tl. 15 mm. I zde byla certifikace zajišťována dodatečně.
Samostatným tématem v oblasti požární bezpečnosti byla podlahová konstrukce, která je v podstatě navržena jako nosný dřevěný strop na betonových základových patkách a pasech. U této konstrukce se vedly rozsáhlé diskuze, jaké požárně bezpečnostní požadavky uplatnit (např. zda může na podlahovou konstrukci působit požár z prostoru spodní větrané dutiny). Nakonec byla i tato nosná podlahová konstrukce opláštěna ze spodní strany sádrovláknitými deskami Rigidur a certifikována na požární odolnost REI 15 DP2.
Navrhování dřevostaveb vyžaduje v mnoha ohledech detailnější přístup než navrhování staveb na „tradičních” materiálových bázích. Autoři stavby věří, že použité postupy a certifikace, které byly prováděny též s motivací splnění konstrukčních požadavků této konkrétní stavby, najdou uplatnění i v dalších aplikacích.