Méně odpadu na stavbách a úspora až 400 tun oxidu uhličitého ročně: průlom ve výrobě perlinky
Nová technologie, která je na trhu zcela unikátní, se obejde bez takzvané dutinky, na niž byla perlinka doposud navíjena. Díky tomu dojde k úspoře 800 tun papírových trubic, což znamená cca 1 000 stromů ročně. Vylepšení procesu navíjení zároveň zabraňuje možnému zkroucení materiálu, a umožňuje tak jeho stoprocentní využitelnost. Některé typy výsledného produktu jsou navíc díky nové technologii i skladnější, a zaberou tak méně místa ve skladu a při přepravě, což přispěje k úspoře více než 400 tun oxidu uhličitého za rok.
Na tento inovativní styl výroby perlinky přechází postupně i společnost Saint-Gobain Adfors CZ, jejíž dlouholetou prioritou je snižování emisí, odpadu a zamezení plýtvání materiálem. Výroba perlinky bez dutinky je tedy přirozenou součástí závazků, kterými se společnost řídí. Nejnovější inovace přitom vedle zelených trendů sleduje i zákaznické benefity. V rámci této změny ve výrobě šlo celkově o investici jeden milion euro.
Řemeslníci a stavební firmy ocení, že díky minimalizaci paměťové stopy budou moct roli perlinky využít až do posledního metru, což přispěje ke snížení odpadu na stavbě. Kromě toho materiál slibuje snadnější manipulaci a obecně lepší práci s ním, kdy dojde například ke snadnější aplikaci (uložení) tkaniny do stěrky.
Díky této inovaci se ročně ušetří 800 tun papíru použitého na výrobu dutinek, na niž by bylo spotřebováno 1 000 stromů. Díky lepší skladnosti navíc při přepravě perlinek k prodejcům a zákazníkům každý rok nevznikne více než 400 tun CO2. Perlinka totiž nově zabere až o 20 % méně místa, takže kamiony uvezou více nákladu najednou a zákazníci ušetří stejný objem místa ve skladu, kam tak mohou uložit mnohem víc materiálu.
V Dolních Dunajovicích vznikne nový chrám vína
Pálava bude mít brzy o jednu zajímavou stavbu navíc. Nedaleko Mikulova, kde má výroba vína dlouhou tradici, vyroste majestátní vinařský areál. Ambiciózní projekt počítá se…
1) redakčně zkráceno