Mezinárodní festival Archikultura 2015 v Ostravě
Již 7. ročník mezinárodního festivalu architektury, designu a umění Archikultura 2015 je k vidění v prostorách ostravského Domu umění, a to od 3. dubna do 7. června. Celkem tři výstavy festivalu spolupořádá Galerie výtvarného umění v Ostravě.
Architektura zmocňující se prostoru
Ústředním projektem je světová premiéra výstavy nazvané Architektura zmocňující se prostoru – Alfred Neumann – život a dílo. Architekt Neumann (1900–1968) začal tvořit v šedesátých letech v Izraeli a svojí originální architekturou se vyhnul tehdejšímu funkcionalistickému a ortogonálnímu výrazu. Jeho geometrie mnohostěnů je zde prezentována v dosud nezveřejněných fotografiích, architektonických výkresech a modelech v malém i velkém měřítku. Jako jeden z mnoha příkladů si připomeňme Dubinerův bytový dům v Izraeli z počátku 60. let. Stavba je rozdělena do sedmi poschodí, stupňovitě na svahu kopce. Má ústřední, z části zastřešený dvůr s terasami. Vnitřkem stavby prochází cesta ve směru svahu, z níž odbočují menší chodníky k jednotlivým apartmánům. Na každém podlaží jsou dva až tři apartmánové byty, rozdělené v podobě voštinové struktury do hexagonálních prostorů. Díky odstupňování podlaží má každý apartmán balkony ve tvaru daném střechou pod nimi. Konstrukce a bloky zdí Dubinerova domu jsou z betonu. Celý je pokrytý štukem, který zakrývá stavební spoje, vyhlazuje povrch a zvýrazňuje hexagonální geometrii.
Vesmíry, organika a mytologie
Druhá výstava se týká nizozemské architektury pod názvem Rozpínající se vesmíry ve smršťujících se stopách kanceláře NL Architects. Z jejího ateliéru Maxwan vzešel i návrh architektonického a urbanistického řešení území ostravského výstaviště Černá louka.
Na třetí výstavě lze obdivovat stavby prodchnuté duchem japonského architekta prof. Masaharu Takasaki. Jeho projekty kombinují organické a mytologické prvky. Svojí architekturu popisuje jako environmentální bytost tvořenou soustředěním vnitřního lidského vědomí a přírodní energie propojující lidství s kosmem. Kromě jiných nás zaujal jeho návrh hotelu Amethyst v Číně. Štíhlé drúze polodrahokamu Amethyst se často říká katedrála. Svými pozitivními účinky (zbavení negativních vibrací, zlých snů a nestability dýchacího ústrojí) dbá na zdraví svých hostů.
Tyto expozice v Domě umění vhodně doplňuje výstava Architektura a divadlo, autora a architekta Ivo Klimeše, instalovaná ve výstavní síni na Sokolské ulici. K vidění jsou, jen do 22. května, velkoplošné fotografie zejména divadel Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona v Ostravě, divadla v Mostě a rodné Opavě.