Meziokenní dílce REHAU řeší výměnu oken i z pohledu požární ochrany
Cena Zlatý plamen Profesní komory požární ochrany Č.R. pro REHAU za přínos v požární ochraně staveb.
Rekonstrukce panelového domu nejsou jen nová okna a tepelně izolační opláštění. Renovovaný dům musí také splňovat dnešní požadavky na požární bezpečnost a na zamezení šíření požáru.
Firma REHAU jako první a jediná našla systémové řešení a tzv. meziokenní vložky (MV), které se původně montovaly na některých soustavách do pásu s okny, nahrazuje meziokenními dílci REHAU. Oceněné typy REHAU 1 a REHAU 2 se používají na pozice v tzv. požárních pásech na fasádě u některých panelových soustav.
Meziokenní panely firmy REHAU jsou chráněny průmyslovým vzorem firmy REHAU č. 11745, vyrábí je podle vlastního technologického postupu pouze firma REHAU a mohou být osazeny pouze společně s okny zn. REHAU do soustav s tloušťkou obvodového pláště 190 mm a 240 mm a to ve velikostech odpovídajících modulovým řadám původních MV nebo v atypických velikostech. Typy REHAU 1 (mají požární odolnost EI 30 min, EW 120) a REHAU 2 (EI 60 min, EW 180) jsou dále doplněny speciálními nehořlavými lisovanými vápenosilikátovými pásky vhodně umístěnými uvnitř panelů.
Tloušťka panelu umožňuje z vnitřní části osazení sádrokartonovou deskou, vnější plocha je bez jakýchkoliv úprav připravena pro montáž tepelně izolačního systému. Panely lze bez problémů dokonale připojit na mezipokojovou a mezibytovou příčku. U typů REHAU 1 a REHAU 2 je speciálně řešena požární odolnost spáry v místě připojení. Panely jsou zvukově izolační (útlum 39 dB) a mají součinitel tepelného prostupu Ug = 0,28 Wm-2K-1. Podrobnější informace najde čtenář v [1] nebo na kontaktní adrese v záhlaví článku.
REHAU řeší požární odolnost zateplených fasád Vysoký tepelný odpor, akustická izolace a požární odolnost nejsou jediné přednosti meziokenních panelů REHAU. Velmi důležitá je také mimořádná jednoduchost výměny celé řady oken, která vyplývá ze systémovosti řešení.
Klasická náhrada MV při dodržení všech požadavků totiž existuje pouze ve formě vyzdění a následného omítání vyzdívky, což přináší minimálně 3 dny mokrých stavebních procesů, spoustu nepořádků a velké zatížení obytného prostoru. Náhrada pomocí meziokenních panelů REHAU probíhá suchou cestou, velmi rychle a řeší komplexně celou sérii náročných požadavků; v neposlední řadě i požadavek na požární odolnost.
Právě tento požadavek bývá některými montážními firmami, které nerealizují dodávky oken REHAU, opomíjen. V mnoha případech se původní MV ponechává, případně se přiizoluje v rozporu s požadavky na požární odolnost. Jindy se provede náhrada pomocí okenního rámu se vsazenou sendvičovou deskou PUR, která má mizivý nárůst tepelného odporu ve srovnání s původní MV, horší útlum hluku, a těžko řešitelné připojení v dělicí stěně. Na pozici mezi byty či u schodiště tuto výplňovou konstrukci nelze použít (bohužel v rozporu se všemi normami a k újmě nájemníku se už v mnoha případech stalo).
Každý realizátor i investor by ale měl vědět, že bagatelizování významu požární bezpečnosti zejména v případech, kdy je na fasádě realizován tepelně izolační systém na bázi pěnových plastů, je velmi krátkozraké.
Mimořádný přínos k zajištění požární bezpečnosti na rekonstruovaných panelových domech podle dnešních požadavků, který prokázala firma REHAU tím, že vyvinula systémové řešení výměn původních meziokenních vložek v panelových domech, ocenila také Profesní komora požární ochrany. Ta v červnu 2004 udělila společnosti REHAU cenu Zlatý plamen za rok 2003 za meziokenní dílec REHAU 1 a REHAU 2.
Literatura a zdroje:
[1] Ivo Zeman: Meziokenní vložky REHAU panelových staveb a technické požadavky, Stavebnictví a interiér č. 2/2002.