MISTRAL LIGNUM a PRIMLIGNUM - vodou ředitelné nátěry na kov i dřevo
Východočeský výrobce vodou ředitelných nátěrových hmot MISTRAL v loňském roce rozšířil sortiment nátěrových hmot o barvy na dřevo a na kovy, které lze tónovat ve stejném systému jako nátěry na vnitřní a venkovní omítky. Jedná se o dva vodou ředitelné nátěry Mistral Lignum a Mistral Primlignum. Jelikož před samotným nátěrem je nutné vždy věnovat pečlivou pozornost přípravě podkladu, uvádíme několik zásadních připomínek k tomuto tématu.
Úprava dřeva před nátěrem
Veškeré práce se dřevem musí začít důkladným očištěním povrchu. Surové dřevo očistíme horkou vodu a rýžákem a poté necháme důkladně vyschnout. Skvrny od vosku, klihu nebo pryskyřic, případně zbytky lihových mořidel omyjeme roztokem jádrového mýdla a vody. Po použití roztoku mýdla dřevo znovu omyjeme vodou a necháme dobře vyschnout.
Staré špatně držící nátěry odstraníme odstraňovačem nátěrů, horkovzdušnou pistolí nebo mechanickým obroušením. Některé odstraňovače obsahují parafín, který je nutno z povrchu ještě obrousit a povrch omýt vodou s mýdlem, jak už bylo uvedeno. Nedoporučuje se používat odstraňovače na bázi louhu, protože ty dřevo zabarvují a často negativně působí na přilnavost a vzhled vrchních nátěrů.
Dále je důležité mít na paměti, že plochy napuštěné voskem nebo fermeží je prakticky nemožné lakovat vodou ředitelnými (bohužel ani rozpouštědlovými) laky, protože ze dřeva se stále vylučuje parafín nebo fermežové oleje a vrchní laky pak k podkladu nepřilnou.
Tmelení dřevěných podkladů by vydalo na samostatnou kapitolu. Poznamenejme alespoň, že při povrchové úpravě venkovních oken není vždy vhodné případné nerovnosti tmelit, pokud si nejsme stoprocentně jisti kvalitou tmelu. Tmely jsou tvrdší a křehčí než nátěrového hmoty a při objemových změnách dřeva vlivem rozdílů teplot a vlhkosti praskají a nátěr se tak ve tmelených místech může začít odlupovat. Proto u starých oken je lépe smířit se s nedokonale hladkým povrchem rámů, než dělat po krátké době opravy.
Výběr vhodného nátěru na dřevo
Při volbě nátěru je potřeba vždy brát v úvahu předchozí úpravu dřeva a vlastnosti, které očekáváme od vrchního laku. Tak například okenní rámy napuštěné kdysi fermeží lze úspěšně přetřít pouze laky na bázi olejů. Výhodou fermežové barvy je její vláčnost a vysoký obsah přírodních olejů. Nevýhodou je však dlouhá doba schnutí (až několik dní) a praktická nemožnost přetěru modernějšími nátěrovými hmotami. Proto se od fermeže ustupuje a místo ní se používají rozpouštědlové nebo vodou ředitelné emaily, případně lazurovací laky tam, kde je žádoucí zachovat přirozený vzhled dřeva.
Rozhodování mezi rozpouštědlovým a vodou ředitelným lakem závisí na několika faktorech: Doba schnutí je u vodou ředitelných nátěrů nepoměrně kratší než u rozpouštědlových emailů. Dále je u vodou ředitelných laků nespornou výhodou nízký nebo nulový obsah těkavých látek a snadné čištění nástrojů. Nevýhodou bývá někdy horší rozliv a vyšší požadavky na přípravu, resp. očištění podkladu. Také cena bývá často o něco vyšší než u rozpouštědlových laků. Pokud není dřevo zcela vyschlé, je vhodnější použít tzv. ventilační nebo mikroporézní nátěry, které umožňují podkladu dýchat a regulovat obsah vlhkosti. U nátěrů oken je mimo jiné důležité konstrukční řešení usazení oken ve stavbě. Dochází-li totiž v některých místech k zadržování vody, nespraví tuto vadu žádný nátěr, protože se povrchová úprava dříve či později odloupne.
Základní nátěr MISTRAL PRIMLIGNUM
MISTRAL v souladu s novými poznatky v oboru stavební chemie uváděl letos na jaře nový disperzní základní nátěr, který lze použít jak v interiéru, tak i pro venkovní aplikace. Nový nátěr nese název MISTRAL PRIMLIGNUM a vyrábí se v bílé barvě. Tento nátěr slouží k preventivní ochraně dřeva proti biologickému napadení plísněmi, dřevokazným hmyzem a houbami. Používá se především na okenní rámy, dveře, obložení, ploty apod., a všude tam, kde je nutný krycí nátěr. Aplikuje se přímo na holé dřevo. Aplikace se provádí štětcem nebo válečkem. Výhodou je rychlá doba schnutí – proti přichytání prachu za 30 minut. Vrchní lak se přesto doporučuje nanést až druhý den, i když v dobrých teplotních podmínkách lze přetěr provést dříve. Z jednoho litru tohoto nátěru se udělá přibližně 10 m2. Výrobek se dodává v balení po 1 a 5 litrech.
Vrchní nátěr MISTRAL LIGNUM
Název laku je odvozen od latinského slova lignum – dřevo. Tento vrchní krycí email se vyrábí v bílé barvě a ve třech základních bázích, z nichž lze natónovat nejen celou škálu Mistral Color systému a většinu odstínů vzorkovnice Eurotrend, ale také většinu RAL odstínů.
Nátěr se nanáší štětcem nebo válečkem, případně stříkací pistolí buď na podklad opatřený základním nátěrem Mistral primlignum nebo na jakýkoli starý dobře držící a odmaštěný nátěr. Pokud se přetírá lesklý podklad, vždy je nutno ho dobře přebrousit smirkovým papírem, aby došlo ke kvalitním ukotvení vrchního laku. Pro kompletní systém se nanášejí dvě vrstvy, avšak pokud jde pouze o dekorativní účely v interiéru, stačí nátěr jeden – Mistral lignum má velmi dobrou krycí schopnost. Teoretická vydatnost a velikosti balení jsou stejné jako o základního laku Mistral primlignum.
Přestože tyto nátěry mohou využít i kutilové, jsou určeny především odborné veřejnosti. Cena obou nátěrů je o něco vyšší než u běžně dostupných nátěrů na dřevo, protože odráží vysoce kvalitní suroviny, na nichž mimo jiné závisí životnost uvedené povrchové úpravy.
Zdroj: firemní materiály a publikace Evy Ambrožové: Nátěry dřeva,Vydala Grada, Praha 2000.
Mistral rozšířil tónovací program
Akciová společnost Mistral úspěšně dokončila práci na novém tónovacím programu pro počítačem řízené automaty. Tento program umožňuje tónovat nejen všechny výrobky ze sortimentu Mistral (vodou ředitelné nátěry na fasády a vnitřní omítky, speciální nátěry na kovy a na dřevo a nátěry univerzální), ale nově také rozpouštědlové a poly-urethanové nátěry od Colorlaku z Uherského Hradiště. Program je k dispozici pro všechny majitele nebo nové odběratele počítačových tónovacích strojů ve formě instalačních disket, pro zákazníky s manuálními stroji existují receptury ve formě Excellu nebo tištěné na papíře.
Nový katalog Mistralu
Na podzim tohoto roku vydává výrobce Mistral, a.s. nový barevný 16-ti stránkový katalog výrobků v trojjazyčné mutaci. Rozhodnutí vydat katalog také v anglickém a ruském jazyce vzniklo jako reakce na stále stoupající poptávku po barvách Mistral v zahraničí, především na polském a ruském trhu a také v oblasti Balkánského poloostrova.
Mistral rozšiřuje podporu maloobchodních prodejen
Novinkou v podpoře distributorů, především drogerií, je nová orientační vzorkovnice, která zákazníkům představuje nejen kompletní škálu barev, ale také doporučuje vyvážené barevné kombinace. Zájemci mohou tyto vzorkovnice dostat zdarma od svých velkoobchodů nebo je mohou písemně vyžádat přímo u výrobce.
Další novinkou je vzorkovnice Harmonie, která obsahuje 44 zcela nových odstínů tón v tónu, které lze libovolně kombinovat. Originální barvy jsou nanesené přímo na lístečcích papíru, které si zákazník může vzít domů. Na zadní straně je vždy natištěný kód barvy a jméno. Nemůže tak dojít k rozdílnosti mezi namíchanou barvou a tištěným odstínem, který vzniká odlišnou technologií. Deskami Harmonie začal Mistral vybavovat prodejny na konci září t.r. Zájemci, kteří desky Harmonie ještě nedostali, je mohou vyžádat u výrobce.
Mistral pořádal v září týden zákazníků
V distribučním centru v Hloubětíně na Poděbradské ulici v Praze 9 se od 10. do 14. září konal tradiční týden zákazníků se zajímavými slevami. Každý, kdo přišel, dostal občerstvení a při koupi výrobků Mistral zajímavou slevu. Po celou dobu akce se o zákazníky starala příjemná a profesionální hosteska a tým pracovníků společnosti. Mistral tuto akci zvolil záměrně v době For Archu, protože tak mohl zákazníkům zajistit lepší a kultivovanější služby než výstaviště.
Měsíc Mistralu ve velkoobchodě A do Z
Na přelomu srpna a v září probíhala akce na podporu prodeje výrobků Mistral v benešovském velkoobchodě A do Z. Přestože počasí prodeji obecně nepřálo, byli výrobce i odběratel s výsledkem spokojeni.
Vyhlášení soutěže o nejhezčí fasádu
Jako každý rok, vyhlašuje východočeský výrobce, akciová společnost Mistral už 4. ročník soutěže o nejhezčí fasádu a interiér provedené barvami Mistral. Soutěžící mohou od 15. září do 15. listopadu posílat fotografie objektů na adresu Mistral, a.s., 549 01 Slavoňov, okres Náchod. V prosinci vybere třináctičlenná nezávislá porota 3 vítěze a odmění je zajímavými věcnými cenami. Vítězné objekty budou také zveřejněny v odborném tisku a jejich fotografie vystaveny v distribučním centru Mistralu v Praze 9 na Poděbradské 65a.
Mistral získal certifikát ISO 9001
25. září 2001 obhájil východočeský výrobce nátěrových hmot akciová společnost MISTRAL certifikaci systému jakosti podle normy ISO 9001:2001. Proces zavádění systému jakosti zahájila společnost v prosinci předchozího roku a ukončila jej v rekordním čase 9 měsíců. Získání certifikátu umožní společnosti nejen expandovat na západoevropské trhy, ale především zaručuje kvalitu služeb poskytovaných českých zákazníkům. Zaměstnanci Mistralu jsou právem hrdi na toto ocenění a jsou připraveni certifikát každoročně obhájit při povinných auditech.