Moderní hydroizolace betonových základů, zpevnění základové desky
Nejen v zámoří, především v USA, ale i ve Velké Británii a posledních několika málo letech i u nás se v praxi prosadily tzv. krystalické hydroizolace. Hlavním důvodem je jejich nesmírně snadná aplikace, zajištující naprosto spolehlivou ochranu proti spodní vodě až do tlaku 150 m vodního sloupce.
Původní vedlejší účinek, totiž jejich schopnost zpevnit podkladovou plochu o celou jednu klasifikační třídu, brzy otevřel těmto materiálům cestu k aplikacím i na podkladech, které byly vyprojektovány jako vodoneprostustné stavební betony, při betonování však došlo např. vlivem počasí (pomysleme jen na letošní mimořádně horké léto) ke vzniku povrchových i hlubších trhlinek, které krystalické izolace umí nejen překlenout, ale i zpevnit a trvale utěsnit.
Krystalizační nátěry se přednostně uplatní zejména při hydroizolaci základů rozsáhlých průmyslových objektů, jako jsou nákupní a obchodní centra, hotelové komplexy, sportovní haly, ale i v oblasti např. občanské výstavby.
Vynikajících výsledků bylo dosaženo i při izolacích čistíren odpadních vod, plavebních komor, přehrad, průmyslových a technologických vodních nádrží, kde jsou nejvyšší investorské požadavky kladeny nejen na vysokou kvalitu a funkčnost izolace, ale zároveň také na přijatelnou cenu, která je vzhledem k často velmi rozsáhlým výměrám naprostou nutností.
Krystalické izolace se zrodily v USA a postupně dobyly i evropský kontinent. Podobně tomu bylo i u výrobce stavební chemie a stěrkových izolací, německé firmy SCHOMBURG GmbH & Co.KG, kde prvním průkopníkem na poli krystalických izolací byla právě jedna z jejích dceřinných společností, a to firma AQUAFIN, Inc. ve státě Columbia, USA. Zde proběhly koncem 80. a začátkem 90. let první praktické zkoušky a poté i aplikace výrobku AQUAFIN®-IC, který se během několika málo let zařadil mezi nejoblíbenější a nejprodávanější výrobky v sortimentu hydroizolací firmy SCHOMBURG. Vedle elastických minerálních a bitumenových izolací (Saniflex, Aquafin-2K/M, Combiflex-C2) se na trhu prosadila i izolace krystalická, AQUAFIN-IC®.
AQUAFIN-IC®
AQUAFIN-IC® je jednokomponentní materiál na bázi cementu, používá se pro hydroizolaci nového i starého betonu, odolává tlaku vody do 15ti baru (150 metrů vodního sloupce) včetně negativního působení a současně umožňuje difúzi par. AQUAFIN-IC® obsahuje aktivní chemikálie, které do vlhkého betonu penetrují i proti hydrostatickému tlaku, reagují s vlhkostí v betonu a vytvářejí nerozpustné krystalické mřížky, které jeho kapiláry, schopné vést vodu, jednoduše utěsní. Tato krystalická hydroizolace je schopná dotěsnit i dodatečně vzniklé vlasové trhliny a zároveň chrání betonový monolit před korozí ocelové výztuže, působenou mrazem a povětrností.
Zcela nenáročný postup při aplikaci (rozmíchání sypké směsi v poměru 3:1 s vodou a následný nátěr či nástřik na plochu), předurčují tento materiál právě pro rychlou a snadnou aplikaci i na velkých plochách. Pracovat je možno s tímto materiálem při teplotách v rozmezí 5 až 30 °C, spotřeba AQUAFINu-IC® se pohybuje okolo 0,75 kg/m2 v jednom pracovním kroku (proti netlakové vodě) až po max. 1,5 kg/m2 (ve dvou krocích a při negativnímu tlaku vody).
Tab: Velmi dobré jsou pevnostní vlastnosti AQUAFINu-IC®
Pro utěsnění pracovních spár je sortiment SCHOMBURG vybaven bobtnavými bentontonitovými pásky (např. BENTOPROOF-X1), které se do spár připevňují před betonáží pomocí speciálního lepidla nebo ochranných mřížek.
V případě, že do spáry, ve které je uložen BENTOPROOF-X1, začne pronikat vlhkost, dojde k bobtnání bentonitu a materiál zvětší svůj objem. Při nabývání na objemu se vlivem přijímané vody vytvoří tlak, takže dojde k utěsnění nejen vlastní spáry, ale i případných trhlin. I při několikerém střídání vyschnutí a obnoveného pronikání vody má v pracovní spáře zabudovaný BENTOPROOF-X1 stále nesníženou funkčnost.
Druhou možností řešení pracovních spár při betonování základů, kterou firma SCHOMBURG nabízí, je uložení injektážního systému SX1. Jedná se o soustavu perforovaných hadiček, které v případě pronikání vody spárou umožňují dodatečné injektování vhodným materiálem (mikrocement, polyuretan, speciální gel či pryskyřice) a dle potřeby jednorázově či opakovaně dotěsnit spáru či trhliny. Injektážní systém SX1 je vyjímečný svými domyšlenými detaily perforování, napojení jednotlivých hadic, koncových packerů pro injektáž a dalšími speciálními tvarovkami, které umožňují řešit jakákoliv specifika příslušného objektu.
Závěrem lze říci, že kombinace izolace ploch AQUAFINem-IC® a utěsnění spár, ať už BENTOPROOFem-X1 nebo doinjektováním systémem SX1, je systémovým a komplexním řešením hydroizolace spodní stavby bez kompromisu, z jedné ruky a za velmi přijatelnou cenu.
Přesvědčete se o tom i Vy! Technické poradenství je u firmy Schomburg zdarma.