Moderní průmyslová škola s dlouhou historií

Liberecká průmyslová škola byla zřízena již v roce 1876 a byla po brněnské a černovické třetí průmyslovou školou založenou mimo vlastní území Rakouska–Uherska. Liberec se tak stal pro svou zeměpisnou polohu přirozeným centrem odborného školství celé severní oblasti monarchie.

Státní průmyslová škola měla hned od počátku šest odborných škol. Pod společným ředitelstvím tu byla současně otevřena vyšší průmyslová škola, dělící se na stavitelskou, strojnickou a chemickou, dále mistrovská škola rovněž s oddělením stavebním, strojním a chemickým a řemeslnická pokračovací škola, členící se na školu kresličskou a modelářskou. Vyšší průmyslová škola i mistrovská byly školy s řádným denním vyučováním.

Za dlouhou dobu svého trvání prošla škola mnohými proměnami, včetně složité a náročné rekonstrukce školní budovy, která se stala trvalou ozdobou historického středu města Liberce.

Od minulosti k dnešku

V současné době poskytuje SPŠ čtyřletá denní studia, ukončená maturitní zkouškou v oborech Stavebnictví a Geodézie.

Studijní obor Stavebnictví připravuje žáky pro činnosti technicko-hospodářských pracovníků, související s navrhováním, přípravou a realizací staveb, podnikáním podle podmínek stanovených Živnostenským zákonem, a to v odvětví stavebnictví obecně i podle specifických zaměření oboru. Obsah vzdělání je stanoven tak, aby odpovídal výstupní úrovni vzdělání v souladu s charakteristikou studijního oboru. Struktura obsahu je vyjádřena učebními plány jednotlivých zaměření studijního oboru. Zahrnuje všeobecně vzdělávací a odborné učivo.

Studijní obor Stavebnictví je rozdělen na tři zaměření: Pozemní stavitelství, Dopravní stavitelství a Stavební obnova.

Teoretické znalosti jsou průběžně doplňovány manuálními řemeslnými a praktickými dovednostmi důležitými pro jejich pochopení a upevnění a pro výkon středně-technických funkcí v budoucím uplatnění absolventů. Významným doplňkem jsou i odborné exkurze na prováděných stavbách, návštěvy výstav s tématikou stavebnictví, praktické seznámení s architekturou a ekologií staveb.

Pro studijní obor Stavebnictví je charakteristické, že se vedle běžných způsobů práce uplatňují konstrukční cvičení související s vyučovacími předměty odborné teorie a směřující k získávání intelektuálních dovedností při soustavné práci s výpočetní technikou. Manuální a praktické dovednosti získávají žáci odpovídajícími výukovými metodami a vhodnými formami práce v předmětu praxe a při souvislé odborné praxi na stavbách. V současné době proniká výpočetní technika prakticky do všech odborných předmětů od statických výpočtů přes návrhy konstrukcí, rozpočty, technické zprávy po konstruování v systémech CAD.

Dlouhá tradice geodézie

Geodézie jako samostatný studijní obor se vyučuje na SPŠ od školního roku 1990-1991. Studium je čtyřleté a nový ročník je otevírán vždy po čtyřech letech. Otevřením tohoto oboru škola reagovala na zvýšenou potřebu kvalifikovaných technických odborníků – zeměměřičů, kterou vyvolala nová situace ve vztahu k nemovitostem (založení katastru nemovitostí, vznik soukromých geodetických firem apod.).

Výuka geodézie jako odborného předmětu má na škole dlouhou tradici a díky předvídavosti učitelů i vedení školy je dnes k dispozici poměrně kvalitní zeměměřičské vybavení. Poznatky o fotogrammetrických přístrojích získávají studenti při odborných exkurzích na fotogrammetrickém pracovišti Katastrálního úřadu v Liberci, zde se také seznamují s problematikou katastru nemovitostí, s kartografickou tvorbou a vydáváním map.

V odborných předmětech se žáci seznámí i s využitím výpočetní techniky a profesionálními geodetickými programy. Součástí praxe je i celotýdenní zeměměřičské soustředění ve 2. a 3. ročníku, kdy si studenti prověřují souvislost a návaznost jednotlivých druhů měřičských prací, teoretické znalosti výpočetních a zobrazovacích prací. Studium je zakončeno maturitní zkouškou, jejíž součástí je také zkouška praktická, při níž každý maturant samostatně prokáže vědomosti a dovednosti ze všech odborných předmětů.

1 Zpracováno z tiskových podkladů školy
Autor:
Foto: Archiv firmy