Moderní vily z připravované kolekce katalogu rodinných domů firmy Hoffmann, s.r.o.
V dnešním článku bychom chtěli přiblížit tři projekty rodinných domů, které jsou součástí nové kolekce katalogu rodinných domů firmy Hoffmann, s.r.o.2 Ve všech případech se jedná o tzv. „katalogové domy3“ a o pozadí vzniku těchto domů jsme se podělili s architekty z firmy mfm architects, s.r.o.
Na slovenském i českém stavebním trhu existuje v současnosti nespočetné množství katalogů s projekty hotových rodinných domů. Je to způsobené velkou oblíbeností tzv. katalogových domů u veřejnosti, která logicky vyplývá z jednoznačně nižších pořizovacích nákladů takového projektu domu, než je cena domu, jenž je projektovaný individuálně pro každého zákazníka na zakázku. Je nesporné, že lidé, kteří se pro výstavbu rodinného domu rozhodují, se kromě jiných kritérií řídí i cenou investicí. Pro mnohé klienty je dům z katalogu vítanou snahou ušetřit na celkovém rozpočtu domu.
Ateliér mfm architects, s.r.o. a stavební technologie Velox
V ateliéru mfm architects, s.r.o. se však řídíme pravidlem, že touha po kvalitním a příjemném bydlení je v člověku hluboce zakořeněna a snaha o vyřešení otázky bydlení je jeden z hlavních principů lidského snažení – a to nezávisle na velikosti obsahu peněženky či bankovního konta zákazníka. Při návrhu rodinných domů se snažíme o střízlivý kompromis mezi kvalitním architektonickým návrhem bez zbytečných okras a výrazových doplňků, které by zvyšovaly konečnou cenu stavby, a vhodně zvolenou technologickou vybavenost domu. Jaká je tedy přidaná hodnota domů z katalogu firmy Hoffmann, s.r.o., největšího dodavatele nízkoenergetických rodinných domů v Evropě, zhotovených patentovanou stavební technologií Velox
Především – na rozdíl od běžných katalogových domů – všechny prezentované domy jsou důmyslně navrhnuty s jednou resp. dvěma hlavními prosklenými fasádami, na které je orientována většina obytných prostorů domu, tzn. obývací místnost a ložnice. Zároveň má každý dům svoji „uzavřenější stránku”, tzn. fasádu, na které nejsou žádné okna, nebo jen minimum pomocných okenních otvorů (např. okna koupelen), díky čemu je možné dům vhodně orientovat na světové strany – prosklené plochy na jih, jihozápad, nebo jihovýchod, uzavřenější fasády zase na sever, severovýchod a severozápad. V případě, že pozemek klienta není orientován ideálně podle zde uvedených vizualizací, neznamená to, že návrh je pro daný pozemek nepoužitelný. Takto promyšlený návrh umístění „hlavních” okenních ploch pouze na některé fasády perfektně umožňuje „odzrcadlit” půdorys domu v pravo-levém směru, nebo směrem od vrchu-dolů. A tak je předpoklad, že minimálně jedna z těchto možností bude vhodná pro jakkoli orientovaný pozemek zákazníka.
Důmyslná a účelná architektura spojená se zkušenostmi
Není to pouze důmyslná a účelná architektura objektů, kterou si nová generace domů firmy Hoffmann, s.r.o. troufá směle konkurovat ostatním stavebním společnostem působících na trhu rodinných domů. Při návrhu stavebních konstrukcí každého domu z této kolekce čerpáme z bohatých zkušeností a poznatků, které se nashromáždily v průběhu výstavby více než 1300 úspěšně realizovaných domů postavených systémem Velox
Použití rekuperační jednotky
Dalším ze standardů představované nové kolekce domů z katalogu firmy Hoffmann, s.r.o. je použití rekuperační jednotky. Je to další z důmyslných systémů, který nejenže zabezpečuje neustálou výměnu vzduchu v objektu, čím je splněno hygienické minimum a normativní požadavek na přívod čerstvého vzduchu do interiéru, ale navíc se díky rekuperaci zpětně získává teplo, které již jednou dům vyprodukoval. To znamená, že přiváděný čerstvý vzduch do domu je v rekuperační jednotce předehříván ohřátým odpadovým vzduchem odváděným z budovy. Nedochází tedy k jevu, kdy při větrání klasickým způsobem, tj. otevřením okna, odchází z domu nejenom „použitý” vzduch, ale také drahocenné teplo. Reálná účinnost námi navrhovaných rekuperačních jednotek firmy Atrea, s.r.o. je přibližně 30–90 %. To znamená, že přiváděný čerstvý vzduch z exteriéru o teplotě -5 °C je předehřátý na 14 °C, a proto díky rekuperaci stačí takový vzduch dohřívat jen o přibližně o 8 °C a ne o 27 °C, jak by tomu bylo bez použití rekuperační jednotky. Toto se opět příznivě promítne nejenom na financích, potřebných na získání tepelné pohody uvnitř domu, ale též na šetření životního prostředí – nevynakládá se totiž množství energie na neustálé zbytečné ohřívání studeného vzduchu, ale efektivně se pracuje s energií, která už byla vynaložená na jedno ohřátí.
Zmíněné architektonické a technologické kvality jsou jen jedním z mnoha vhodně zvolených parametrů, které jsou zárukou zdravého a hospodárného fungování každé stavby.
Vily z připravované nové kolekce katalogu
Vila Maple
Stavba je rozdělena do dvou nadzemních podlaží. Na vstupním podlaží se nachází denní část domu, tzn. prostory na společné trávení času rodiny, jakými je velkorysá obývací místnost, která je propojena s jídelnou a kuchyňským koutem podle nejmodernějších trendů, pokoj pro hosty, pracovna, hygienická část a technické zázemí domu. Ze vstupní haly se po fasádě budovy táhne schodiště, které vytváří diagonální objem, přirozeně propojuje vzájemně odskočené plochy obou podlaží a zároveň vytváří originální charakteristický prvek navozující pohyb. Na druhém nadzemním podlaží se nachází noční část obydlí, tvořena ložnicí rodičů a dětskými pokoji. Uvedené umístění hlavních oken domu na dvě fasády umožňuje variabilitu při osazení domu v rámci pozemku podle nejvhodnější orientace na sluneční strany, a také „přiražení” fasád bez otvorů co neblíže k pozemku. Tím se vytvoří prostor pro terasu s vnějším sezením, případně pro co největší zahradu v kontaktu s interiérem (vizuální komunikace přes velké prosklené plochy vily) na opačné straně vily. Takový návrh umožňuje umístit dům jako samotně stojící objekt uprostřed velkého pozemku, nebo jej osadit na užší parcele mezi dvěma sousedními stavbami v kompozici připomínající řadovou zástavbu.
Vila Abies
Na rozdíl od předcházejícího rodinného domu vila Abies je jednopodlažní stavba, avšak jsou při ní uplatněny všechny principy a poznatky jako u vily Maple. Velkorozměrné prosklené prostory „hledí” jedním směrem a tímto získal dům dvě prakticky uzavřené fasády, které jsou předurčeny pro světové strany s nižším množstvím slunečního záření. Podobně je i tu oddělená denní a noční část domu – po vstupním zádveří následuje společný prostor pro obývací místnost, kuchyň, jídelnu a intimní zóna objektu, která je přístupná jenom pro nejužší rodinu – nachází se tu dětský pokoj a ložnice rodičů. Stavba je charakteristická obloukovým prvkem, který překrývá vstupní prostory a poskytuje ochranu před nepřízní počasí a prudkým slunečním světlem.
Vila Spruce
Při návrhu tohoto rodinného domu se autoři inspirovali typicky městským a venkovským domem a vznikl univerzální návrh, který je vhodný pro uvedené prostředí. Dispoziční členění nese rukopis, charakteristický pro návrhy z dílny architektonického ateliéru mfm architects, s.r.o. – přízemí je věnované denní části domu a poschodí slouží pro umístnění ložnic rodičů a dětských pokojů. Součástí domu je integrovaná garáž pro jeden osobní automobil, která zároveň odděluje soukromý prostor vnitřního dvora od prostoru ulice. Tím vzniká jakési zákoutí na sezení venku, které je v kontaktu s kuchyní a jídelnou v interiéru domu. Podobně i u tohoto domu je uplatněný princip jedné „slepé stěny”, která má být obrácena na severní hranici pozemku, resp. severovýchodní či severozápadní – podle možností parcely.
2 Tato kolekce byla slavnostně představena na veletrhu FOR ARCH 2008 v Praze.
3 Katalogové domy jsou takové domy, které byly navrhnuty použitím univerzálních a všeobecných principů, bez vědomosti architektů, kde se konkrétní stavba bude vlastně nacházet.